anıtkabir

42 basamakla çıkılır. çul, çaput bağlanmadığı, okunmuş pirinçler yutulmadığı, evde kalmış kızlar koca bulmak için kilitli asma kilitler açmadığı için türbe değildir. gece onikide ışıkları söndürülür. 10 kasım günlerinde ise tüm ışıkları yanar.
devamını gör...
Allahın kanunları olan şeriatı ve hz. muhammed'in (s.a.v.) dünyadaki gölgesi olan nitelendirdiği halifelik makamını kaldıran mustafa kemal'in mezarının bulunduğu yerdir.
devamını gör...
son halifenin yaptığı hainlikler, manda himaye dayatmaları ingiliz işbirlikçiliği göz önüne alınınca bu milleti şeriat dahil gereksiz bi çok şeyden arındıran önderin anıtı.
devamını gör...
ulu onder icin yapilmis anit mezar oldugu kadar tarih muzesi olan yapi. "kabe","turbe" gibi yakistirmalar yaparak kendisine dayatilmis dogmatik dusunceleri kusarcasina ortaya sacanlarin anlamini anlayamadigi yapi.
devamını gör...
atatürkçü düşünce derneği ikinci başkanı * anıtkabirde sen kitabı olmayan bir peygamberdin demiştir. bu durumda anıtkabirin de kabe olması muhtemeldir, e tabi nutukta kutsal kitap**
devamını gör...
pi sayısının sonsuzluğundan bihaber anıt mezar. eminim atatürk yaşasaydı ve anıtkabiri görseydi şöyle derdi " selanikliyim ama yunan değilim"
devamını gör...
ahahaah hakkında yapılan yakıştırmalara gülüğüm atamızın yattığı mezardır.

kardeşim eleştrieceksen neden adam gibi eleştirmiyorsun, yok yunan tapınağıymış, yok kabeymiş.
devamını gör...
sadece atatürk değil ismet inönü nün de mezarıda vardır. lakin m.kemal ile ismet inönü nün aralarındaki soğukluktan mıdır bilinmez biri bir uçta diğeri bir uçtadır. ayrıca ismet paşanın ki için hiç bir işaret ya da az da olsa görkemli bir mezar yapmamışalar öylece açıkta dumaktadır yağmura, kara her daim açıktır üstü *.

ihtişamlı yapıtır ama mozelonun anıtından değil de başka bir mezardan esinlenilse ya da özgün bir şey olsa dah güzel olurdu diyesi geliyor insanın. altındaki panoramik müze çok güzeldir gezilmeye değerdir.

not : dikkat edin haccettepeli bir genç var gönüllü rehberlik yapıyor sakının kendinizi ondan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar