anıtkabir

atamızın ebedi istirahat yeri, ankara'nın sembolü.
devamını gör...
türbelerin yasak olduğu dönemde yapılmış büyük ve seküler bir türbedir...
devamını gör...
bir kere olsun gidip göremediğim, ama görmeyi çok istediğim atamızın kabristanıdır.
devamını gör...
42 basamakla çıkılır. çul, çaput bağlanmadığı, okunmuş pirinçler yutulmadığı, evde kalmış kızlar koca bulmak için kilitli asma kilitler açmadığı için türbe değildir. gece onikide ışıkları söndürülür. 10 kasım günlerinde ise tüm ışıkları yanar.
devamını gör...
Allahın kanunları olan şeriatı ve hz. muhammed'in (s.a.v.) dünyadaki gölgesi olan nitelendirdiği halifelik makamını kaldıran mustafa kemal'in mezarının bulunduğu yerdir.
devamını gör...
son halifenin yaptığı hainlikler, manda himaye dayatmaları ingiliz işbirlikçiliği göz önüne alınınca bu milleti şeriat dahil gereksiz bi çok şeyden arındıran önderin anıtı.
devamını gör...
anıt mezardır, başka başka anlamlar yüklemenin alemi yoktur. başka anlamlar yükleniyormuş gibi dayatmak ise komiktir.
devamını gör...
ulu onder icin yapilmis anit mezar oldugu kadar tarih muzesi olan yapi. "kabe","turbe" gibi yakistirmalar yaparak kendisine dayatilmis dogmatik dusunceleri kusarcasina ortaya sacanlarin anlamini anlayamadigi yapi.
devamını gör...
atamızın mezarıdır. özel bir anlam taşımaz. önemli olan fikirlerine sahip çıkmaktır. yoksa obama bile ziyaret ediyor anıtkabiri.
devamını gör...
atatürkçü düşünce derneği ikinci başkanı * anıtkabirde sen kitabı olmayan bir peygamberdin demiştir. bu durumda anıtkabirin de kabe olması muhtemeldir, e tabi nutukta kutsal kitap**
devamını gör...
mimarisi yunan tapınaklarına benzeyen gazi mustafa kemal'in anıt mezarı.
devamını gör...
pi sayısının sonsuzluğundan bihaber anıt mezar. eminim atatürk yaşasaydı ve anıtkabiri görseydi şöyle derdi " selanikliyim ama yunan değilim"
devamını gör...
ahahaah hakkında yapılan yakıştırmalara gülüğüm atamızın yattığı mezardır.

kardeşim eleştrieceksen neden adam gibi eleştirmiyorsun, yok yunan tapınağıymış, yok kabeymiş.
devamını gör...
sadece atatürk değil ismet inönü nün de mezarıda vardır. lakin m.kemal ile ismet inönü nün aralarındaki soğukluktan mıdır bilinmez biri bir uçta diğeri bir uçtadır. ayrıca ismet paşanın ki için hiç bir işaret ya da az da olsa görkemli bir mezar yapmamışalar öylece açıkta dumaktadır yağmura, kara her daim açıktır üstü *.

ihtişamlı yapıtır ama mozelonun anıtından değil de başka bir mezardan esinlenilse ya da özgün bir şey olsa dah güzel olurdu diyesi geliyor insanın. altındaki panoramik müze çok güzeldir gezilmeye değerdir.

not : dikkat edin haccettepeli bir genç var gönüllü rehberlik yapıyor sakının kendinizi ondan.
devamını gör...
türkiye'nin tümüne hitap edebilecek yerken; gerici kemalistler yüzünden tek bir kitleyi temsil görünümünde olmuş ve halkı ayrıştırmada öncü rol oynamıştır.
devamını gör...
sadece tapınılan şeylere saygı duyabilen fikir yoksunu bünyelerin tapınak sandığı anıt mezar. e böyle görmüş aklı evrildiğinden beri bunlar ne yapsın hoş göreceğiz bunları da.
devamını gör...
kendine duyulan saygıdan dolayı! etrafında kendinden yüksek bina bulunmayan!!! kimilerine göre bir din düşmanının, kimilerine göre ise hakiki bir müslüman ancak böyle olur dedirtecek derecede samimi bir müslümanın gömülü olduğu anıtlaşmış kabir.
devamını gör...
sayesinde şu an hristiyan veya başka bir din mensubu olmaya zorlanmadığımız,sayesinde her gün rahat rahat uyuyabildiğimiz,sayesinde modern bir cumhuriyet ülkesi olduğumuz (çekemeyenler elbet vardır)*,her ne kadar siyasetçilerimiz engellemeye çalışsa da özgür olmamızı sağlayan ebedi* liderimizin mezarıdır.

not:onu kötüleyenler yatıp kalkıp dua etsinler ki geceleri rahat uyuyabiliyorlar,anneleri,kardeşleri başka ülke askerleri tarafından sokakta yürürken bile tacize* maruz kalmıyor.bunları sağlayan adama şükretmek gerek.ha etmiyor musunuz?o zaman en kötüsüne layıksınız kanımca.
(bkz: laik değil layık)

onun gerçekleştirdiğinin tersi bir durum olsa idi,ülke ne duruma düşerdi? ;
(bkz: ırak)
devamını gör...
çin'deki yasak kent gibi gri ve uçsuz bucaksız, taştan mamül bir tapınağı andırır. heykelleri ve kabartmaları her daim ağlar gibiler. ömrünün son yıllarını boğazdaki bir yatta geçirmiş bu çakır gözlü rumeli delikanlısı için fazla kasvetli bir yerdir kanımca. dolmabahçe'nin neşesi nerde asık suratlı anıtkabir nerede. ölesiye klorofilsizdir ve bir okadar da uzaktır denize. bozkırın orta yerindeki ankara gibi taştan ve kupkurudur.

on yaşımdaydım gittiğimde. o koskoca taşın önünde dikilip seyrettik. dediler ki "atatürk burada yatıyor". hayır dedim bu adamı bu taşların arasında sıkıştırmış olamazsınız. sanki bir daha çıkamasın diye ağır bir taşın altında. içim acıdı önce. sonra alıştım.
bir tek annem bir fatiha okuyup üfledi.
umarım serinlemiştir.
devamını gör...
son yıllarda ulusalcıların, eli silahlı ve de kanlı vatanseverlerin, çağiçilerin, şeriata dur-darbeye yandan geç diyicilerin mesiye yeri, piknik alanı, toplanma merkezi gibi amaçlarla kullanmaya başladığı ama hadd-i zatında "ölülerden medet ummayın" diyen birine her vakit şikayete gidilip "anı/t defterine" rahatsızlıkların dile getirilen dilekçelerin yazıldığı, önemine binaen obama'nın bile gidip yine önemine binaen iranlı bir turistin bile gitmediği ebedã® denilen ama sadece kıyamete kadar kalacak istirahat/gah, gah/ıstırab...
devamını gör...
turkiye de ziyaret edilen en buyuk uc turbeden biri, ankarada anitkabir ıstanbulda telli baba, diyarbakirda sahabe turbeleri...
devamını gör...
"biz ona tapmıyoruz, biz ondan medet ummuyoruz" şeklindeki ifadelere rağmen özel deftere yazılanlara bakıldığında bu ne perhiz bu ne lahana turşusu deyişini hatırlatır.

arap cahiliye devrindeki ebu cehillerin mabudları hakkındaki sözlerini de hatırlatması tamamen bir tesadüf olsa gerek.

(bkz: tencere dibin kara, seninki benden kara)

mısır piramitleri kadar heybetli olmasa da mimarisi beğeniye şayandır.

devamını gör...
hakkında türbe diyen çarpılır böyle ağzı bir tarafa burnu öbür tarafa kayar. nitekim her ülke kuruluşunda emeği geçen insanları bir şekilde yaşatır. kimisi parasına koyar, kimisi ismini verir, kimisi anıt yaptırır. eğer o adam atatürkse hepsi olur bunların.

insanlar anıtkabir'in kapladığı yerin derdine düşeceğine ankara'nın bir meydanı olmamasıyla ilgilense mesela. benim bildiğim bütün dünya başkentlerinin oldukça ünlü meydanları vardır. ankara'nın neyi var? doğru ya kavşaklar, köprüler...
devamını gör...
genel anlamda devlet erkânının resmi bayramlarda, kemalistlerin ise bazı özel günlerinde ayin yapmak için kullandıkları tapınaktır. itikadı düzgün müslümanlara göre puthane diye de nitelendirilebilir. *
devamını gör...
mabet haline getirilmemesi gereken anıttır. şükran duymakla tapmanın arasında hiç de ince bir çizgi olmamasına rağmen neden karıştırıldığını anlamamaktayım..
devamını gör...
anıtkabir' in inşaatı dört aşamada meydana gelmiş ve bitirilmiştir;

1. kısım inşaat 1944-1945
toprak seviyesi ve aslanlı yolun istinat duvarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 ekim 1944 tarihinde başlanmış ve inşaat 1945 yılında tamamlanmıştır.

2. kısım inşaat: 1945-1950
mozole ve tören meydanını çevreleyen yardımcı binaların yapılmasını kapsayan ikinci kısım inşaat 29 eylül 1945 tarihinde başlamış, 8 ağustos 1950 tarihinde tamamlanmıştır. bu aşamada inşaatın kâgir ve betonarme yapı sistemine göre, temel basıncının azaltılması göz önünde tutularak, anıt kütlesinin 'temel projesinin' hazırlanması kararlaştırılmıştır. 1947 yılı sonuna kadar mozolenin temel kazısı ve izolasyonu tamamlanmış ve her türlü çöküntüleri engelleyecek olan 11 metre yüksekliğinde betonarme temel sisteminin demir montajı bitirilme aşamasına gelmiştir.

giriş kuleleri ile yol düzeninin önemli bir kısmı, fidanlık tesisi, ağaçlandırma çalışmaları ve arazinin sulama sisteminin büyük bir bölümü tamamlanmıştır.

3. kısım inşaat: 1950
anıtkabir üçüncü kısım inşaatı, anıta çıkan yollar, aslanlı yol, tören meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması, merdiven basamaklarının yapılması, lâhit taşının yerine konması ve tesisat işlerinden oluşmuştur.

4. kısım inşaat: 1950-1953
anıtkabir'in 4. kısım inşaatı ise şeref holü döşemesi, tonozlar alt döşemeleri ve şeref holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. dördüncü kısım inşaat 20 kasım 1950 tarihinde başlamış ve 1 eylül 1953 tarihinde bitirilmiştir.
devamını gör...
[ayar]

anıtkabir hakkında kemalistlerin ibadethanesi gibi yakıştırmaları yapanların, kurtuluş savaşı müzesi içerisine girip bir tane bile top sesi duymadığını, anadolu köylüsünün fedakarlık tablolarını görmediğini, cumhuriyet kurulurken çıkarılan isyanları bilmediğini gösteriyor.

garip adamlar bunlar. anıtkabirde bir tek atatürkün mezarı var sanarlar. içerisindeki 3.199 kitabı bilmez, herbirinin önemli yerlerinin çizili olduğunu, her bir satırının mavi kırmızı işaretli olduğunu bilmez bu adamlar. ha, kitapları da atatürk okumamıştır zaten; zavallı sarıklı cübbeli beyni örümcekli masumlara okutturup çizdirmiştir e ne de olsa çok zalimdi ata(!)

devam edelim ara ayardan sonra;

içeride mehmedlerin ahmedlerin timurların çağatayların fatmaların nasıl cephe yoluna koştuğunu bilmez bu adamlar. sorsan kaç tablo gördün diye "gahrolsun putperest kemaliiiistler" diye bağırırlar. bağırırlar anca zaten.

garip adamlar vesselam.

adam demişken, çok adam gördük üstünde elbise yok çok elbise gördük içinde adam yok.

"kemalistlerin ibadethanesi" diyenler çok şık giyiniyorlar, belirtmeden de geçmeyelim.

[/ayar]
devamını gör...
sembolizm gibi modası geçmiş bir yöntemle yapıldığı için insanda tuhaf duygular bırakan mekandır.
ama her ulusun (ki karşı çıkmama rağmen) kendisine özgü sembolleri vardır ifade açısından. o bakımından yaklaşıldığında sırıtmayan mekan.
devamını gör...
halk tarafından m kemalin ebedi istirahat yeri olduğu sanılan lakin asıl yerinin daha sıcak bir yer olduğunu sandığım betonarme soğuk yapı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar