ankara olmadık çünkü biz hristiyanız

brüksel saldırısı sonrası sosyal medyada birçok paylaşım yapıldı. bu paylaşımlar arasında the independent'in paylaşımına gelen cevap ise durumu özetler nitelikteydi.

the independent "biz 'charlie'ydik. biz paris olduk. biz brüksel'dik. peki neden ankara değiliz?" sorusunu sordu.

bu yerinde soruya uluslararası devcoms yazarı david kerrison'dan oldukça yerinde bir cevap geldi.

çünkü biz hristiyanız.

devamını gör...
fransaya, brüksele güzellemeler yapıp, ankarada urfada devlet nerede diye cıyaklayanlar ne oldu bu durumda?

tanım: hedefi 12 den vurmaktır.

not: orada olanlara sevindiğim manası çıkmasın. ayrıca altta yazan "çünkü biz hristiyanız" cümlesinin de ağır ironi olduğunu düşünüyorum. adam kendi toplumunu eleştirmiş bana kalırsa.
dediğim şey şu. orya "ah canım" bize gelince "yandık bittik" bu ne iki yüzlülük. bunu yapanlardan içimizdeki şapşallardan bahsediyorum.
devamını gör...
hristiyan batının ekserisi tarafından ötekilere yani biz müslümanlara bakış açısını bir kere daha ortaya seren cevap.

inandığım dinin yani islamın değerlerine bakıyorum, brüksel olmadık çünkü biz müslümanız diyemeyiz. bizim dinimiz diğer dinlerin mensuplarının yok sayılmasını, değer verilmemesini, o insanlara katliam yapılınca duyarsız kalınmasını tavsiye etmiyor öğretmiyor emretmiyor.

batılı hristiyan kendi yanlış sapıkça düşüncesini paylaşmış, ne yapalım yani biz de kendi değerlerimizi bu cevaba göre mi değiştirelim?
devamını gör...
adamlar bizim aynaya bakan versiyonumuz gibi konuşmuş.

doğru söyleyin, hanginiz brüksel, paris, berlin, amsterdam, roma, vb patlama olsa "oh olsun" demezsiniz?

kimse kendini kandırmasın.
devamını gör...
hadi adam biz hristiyanız diyerek doğru söylemiş. ki adam haklı. ya arap devletlerine ne oluyor ? saldırı dolayısı ile yas ve en büyük gökdelene belçika renkleri konması. ama ankara patlamalarında görmezden gelinmesi. hadi arap seviciler bunu da açıklayın.
devamını gör...
ooo süper şimdi batıya insanlık dersi türkiyeye de ayar vereceğim. çok heyecan yaptım umarım saçmalamam. *

hey batı, sen sen, sana diyorum oğlum...baksana bi bana. bak hele bana, gel bir yamacıma sana iki kelam edecem. şimdi sen misin ben medeniyette zirveyim diye, insan hakları, çocuk hakları cemiyetleri kuran, silahsızlanma yolunda adım atmak için direnen, doğuyu ve afrikayı hep kendine özendiren...bak oğlum buraya bak. eğme başını, insan gibi konuşuyoruz yüzümüze bak di mi? böyle de olmaz ki...adab-ı muşeret dersi veren sen değil misin, her toplantıda içkiler havaya kalkmadan toplantı yapılmamış sayan sen değil misin... sen değil misin ben bilimde sanatta edebiyatta ileriyim diyen ve herkesin sana öykünmesi içi g bilmem kaç zirveleri düzenleyen...adam ol usturuplu otur karşımda...hah şöyle.

ne yazıyordu insan hakları evrensel beyannamesinde ... ne yazıyor her birinizin medeniler üstü hukukunda...insan hani insan olduğu için kıymetli idi. senin insanın benim insanım ayrımı yoktu...açık buğday tenlileri koyu buğday tenlilerden üstün görmeyecektik hani.. ne oldu yahu bu laflara...bizimki ölünce zaten acıyor canımız, seninki ölünce bizdeki herkes değil ama çoğunluk bir acıyor, acıtıyor.. senin bu halin tavrın nedir.. insanı dinine göre bölmek nedir...hele de için dışın ateist kaynadığı şu devirde...bırak bu iki yüzü...

ki biliyorum mesele din değil sen ve avanen dini sadece kullanıyorsunuz. derdiniz burayı yönetmek ve bunun mantıklı hiç bir görünür sebebi yok. zira halkını buraya kışkırtman gerekiyor ve en sağlam yol şimdilik din...şimdilik diyorum zaten ortadoğudaki din bağları kopmak üzere..yakında başka konular aramak zorunda kalacaksın haberin olsun... boş beleş yorumunu görüyorum iki gözüm...yapma..komik kalıyorsun...

sana da iki çift lafım var ey türkiye vatandaşı... orada adamın biri çıkıp din dedi diye oradaki insana üzülmeyi bırakacak kadar iki yüzlü müsün? dişe diş kana kan demek için her fırsata atılman iş midir? karşı taraf, sayın batı hiç kusura bakma ama, amelelik yapsa ey türkiye sen de yapacak mısın? neden acaba sürekli bir bizi sevmiyorlar, ayrıştırıyorlar psikolojisine giriyorsun... kimse senin ölünü anmıyorsa sen an...hani bir türkiyeli dünyaya bedeldi.. kendi lafına daha kendin inanmıyorsun gelip bir de elin çok afedersin densizinin lafı ile vayy bana böyle dediler diyorsun... neme lazım başkasının desteği sana... koy tavrını geç git...onlar pişman olsun insanlık yapmadık diye zamanında... sevmediğim bir şahsın dediğini yap sen de... daha da gelmem de kapınıza ama insanınız ölürse bak onu anarım de git...

yok ama hemen atar gider trip yap..neymiş hristiyanın biri böyle demiş. yahu senin facebook sitende her gün kaç sayfada sövüyorlar batıya ve batıdakiler sana sövüyor...ona laf yok.. bir tane ekrem dumanlı gibi, fatih altaylı gibi işi gücü dergi gazete başında olmak ama hariçte vasfı olmayan biri yüzünden bu kadar hengame çıkarıyorsun...ne zamandır herkesin fikrini bunca önemser oldun...madem öyle gel doğudaki güneydoğudaki öğretmensiz öğrenciyi, sokağa çıkamayan aileyi, ölen askeri, evi yanan sivili kurtar benim bir sözüm ile... yemez tabii, bu da senin işine geliyor türkiye..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar