ankara savaşının kaybedilme nedeni

ankara yıldırım beyazıt üniversitesi mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi’ndan prof. dr. ünal çamdalı “yıldırım beyazıt döneminde hızlı büyüme sonucu alınan topraklarla organik bir bağ oluşamamış; ankara savaşında bazı beylikler timur’un yanına geçmeyi tercih etmiştir” diyor. yazının tamamı için- (https://www.karar.com/gorus...)
devamını gör...
açıklamanın sahibi beyefendiye cevabım; organik bağ değil, çıkar meselesidir. savaş meydanını en son terk eden, yıldırım'ın oğullarından sonra terk eden sırp prensi stefan'ın babasını 13 yıl önce bizzat yıldırım han öldürmüştür.
devamını gör...
kararda geçen yazıyı okudum ama adam bana göre boş yapmış zira yükselme dönemi olsa bahsedilen belki anlamlı olabilir ancak yıldırım döneminde büyüme öyle kontrol edilemez düzeyde değil.

askeri teknoloji olarak bakarsak ankara savaşında osmanlı ordusunun yabancı olduğu bir fil hayvanı var. bunun dışında yıldırım kendine güveni neticesinde analiz yeteneğini sınırlandırma noktasında hataya düşmüş. taraf değiştiren devletler denilen unsurlar kültürel olarak iran moğol geleneğine daha yakın olabilir veya stratejik olarak savaşı kazanacak tarafta olmak istemiş olabilirler.

ankara savaşı ile ilgili trajik olan isen buga isimli moğol komutanı bizi yendiği ve devleti yıktığı halde başkent esenboğa hava limanına adını vermeleri.

neyi kutlamış bu adamlar anlamdım.
devamını gör...
timur'un asil soydan gelmesi ve buna istinaden kıpçakların beyazıt denen vasıfsız yerine timur'a yanaşması. capulcu beyazıt kim? daha küçücük bir beyliğin vasıfsız padişahı ancak timur öyle mi? beyazıt kibrinden kaybetti hepsi bu.
devamını gör...
ankara savaşı öncesi timur ve beyazıt arasındaki mektuplaşmalarda bu meseleye dair cevaplar bulmak mümkün.

savaş öncesi sivas kalesi timur tarafından alınır.timur bir mektubunda kalede esir alınan osmanlı askerlerinin son derece perişan durumda olduğunu, ordunun geri kalanının da zayıf olduğundan haberdar olduğu, yıldırımın beyazıt da hasta olduğu için osmanlıya saldırmak istemediğini üstüne basa basa söyler. timur ordusunun gücü ortada zaten.

beyazıt'ın savaş öncesi yazdığı son mektubunda da sulh konusunda timur'la anlaşma niyetinde olduğunu ancak 2. mektubu taşıyan timur elçisinin karamanoglu tarafından esir alındığını öğrendiklerini, mektubun timur'un son ve savaş ilanı olan mektubun yazılmasından sonra kendisine iletildiğini yazmıştır. buradan da osmanlı'nın saha hakimiyetinin de oldukça zayıf olduğunu görüyoruz.

sahaya hakim değilsiniz, ordunuz balkanlarda kazansa da toparlanma vakit ister. sonuç için başka beylikleri suçlamanın alemi yok. beyazıt timur'dan kaçan kara yusuf'u iade edip zayıf olduğu herkesçe bilinen ordusuyla timur'un ordusuna kafa tutmasaydı bu duruma düşmezdi.
devamını gör...
yıldırım bayezid'in mağrurane davranmasından, büyüklenmesinden, feveran etmesinden ve yanlış bir strateji izlemesinden kaynaklanan nedendir. tabii, türk beyliklerinin pragmatik bir politika izlemesi etmeni de göz ardı edilmemelidir.
devamını gör...
bildiğimden değil , mübarek kurban bayramının ikinci günü akşamı tamamen sallamasyon taktiği ile aklıma geldi.
acaba diyorum, timur'un filleri ve türk savaş taktiğini bilmesi ve bu taktiği osmanlı'ya karşı kullanması yüzünden olabilir mi ?
netice itibarı ile bugün fil deyip geçmemek gerekiyor. tamam , ebrehe'nin filleri kabe'yi yıkmak için geldiklerinde bir işe yaramadılar ancak
timur ankara ovasına kabeyi yıkmak için gelmedi, olayı farklıydı , yıldırım bayezid'i yıkmak için geldi. bayezid'in ise ebabil kuşu yoktu.

edit: imla
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar