ankara semt isimleri vs istanbul semt isimleri

ankara'ya bakıyorum çubughk, mamaghk, çinçin, haymana, galeycik, dönüyorum istanbul'a beylerbeyi, beykoz, bebek, galata. yorum yapamıyom la. buyrun versusa.
devamını gör...
ankara'dan bâlâ'ya tavım. ulus her ne kadar içeriği farklı olsa da başkente yakışır bi semt ismi. balgat ve etimesgut'taki g'lerin fonetiği de hiç fena değil.

istanbul deyince say say bitmez, klasikler yerine varoşlardan gidelim. mesela dudullu. karadul ile ahududu arasında bi çağrışımı var. rami, rölantide bir sarı minibüs, sanayi ve bolca trafik. sütlüce, beklentinin tam tersine yıllarca haliç'ten dolayı çok kokan ve şimdi de uykuluk-kokoreç rayihalarıyla kaplı semtimiz. yıldıztabya, küçük kızların fanı olduğu bir çizgifilm karakteri ve o çizgifilmin adı olabilirdi. yıldıztabyaaaa ! ve alnındaki yıldız parıldar, dönüşür.
devamını gör...
sırf ankara yı gömelim diye ayrılıkçeşmesi,laleli, bahariye, bilmem ne saray, bilmem ne paşa diye sayıp durmayın arkadaş. duyan da istanbul'un semtlerinin hepsi böyle romantik, baharlar, çicekler, paşalar, saraylardan ibaret sanacak. biraz da, kayışdağı'ndan, çıksalın'dan, ördek kasap'tan, hacımimi'den, etyemez'den, ahırkapı'dan, horhor'dan, hadımköy'den bahsedelim.

daha neler var neler. mesela salacak; sürekli burnunuzu tutarak geçeceğiniz bir yer. her an biri kötü bir şey yapıp ortalığı dumanaltı bırakabilir gibi.

horhor: baya semt olarak komple burnunda et olanları seçip yerleştirmişler.

hadımköy: ismini 15.yy da elinin ayarı olmayan, sakarlığıyla meşhur, bir türlü ölçüyü tutturamayan bir sünetçinin marifetlerinden almış olabilir.

çıksalın; eve kapanmaktan içi şişmişlerin semti. çık ablacım dışarı, salın , gez, dolaş ne var yani bu kadar şey yapacak. evde kurtlandın.

(bkz: şaşkın bakkal):
-abi bize 2 ekmek 5 yumurta
+ geliyoooor
...
+ ulan tüh 5 ekmek,2 yumurta verdim adama.hep yapıyorum bunu ya of... neyse , inşallah anlamaz.

bağlarbaşı; zuhal topalın evlilik programı gibi semt. kimseyi evde bırakmaz, hepsini everir. müzmin bekarların son durağı bu semt.

(bkz: ıdealtepe): ne bileyim gerek yüksekliği olsun, gerek duruşu, eğimi olsun hepsi tam kararında. yani böyle tepe bir tepe başka yerde bulamazsınız. örnek bir yer, diğer tüm tepeler bu arkadaşı örnek almalı.

ayvansaray bence bu işin içinde bir trakyalı parmağı var gibi. abe uşşşt ayvan...
devamını gör...
birbirlerine hiç benzemeseler de ikisinde de maltepe adı ortak.
ankara'nın semt isimlerinde hitit, frigya, anadolu selçuklu vb. hakimiyetinde kaldığı dönemlerin ve cumhuriyetin ilk yıllarının etkisi varken (etimesgut, ahi mesut, çankaya, beypazarı, kazan, polatlı, ayaş vs.), istanbul semtlerinde daha çok osmanlı etkisi görülür.
devamını gör...
ankara'da aşağıeğlence ve yukarıeğlence var.. bence ötesine lüzum yok..

bir de etlik, sabah sabah adını duyduğumda içimi kaldırır...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar