anlayışsızlık

hastalıktan önce öldürür insanı. kurşundan hızlı seyredip parçalar yürekleri, acı bir hatıradır, soğuğun kavurduğu morarmış ellerdir, boşa atılmış bir olta gibidir, hastalıktan önce öldürür insanı.
devamını gör...
“orası” ve “o insanlar” ona çok yakındır; “biliyor”, o bizzat biliyor onları. onlardan o. onun “mahallesi”, onun“camia”sı. "bu, bu yüzden oluyor demek, nasıl düşünemedim" diyebilmek aslında bir beyaz imtiyazı lan. anlayış da bembeyaz. beyaz renk burada ironi içerir. biz zenciler aşağılama için kullanmayız bu beyaz lafını, daha çok kendi aşağılanmamızın altını çizmek için kullanırız. açıklama için kusura kalmayın lan beyazlar. haha.
devamını gör...
anlayış noksanlığı, iz'ansızlık, ferasetsizlik. [is.]
gönüllerin arasında karanlık uçurumlar açan anlayışsızlık-topçu

kalın kafalılık, gabavet.

idraksizlik.

hâlden anlamama, hoşgörüsüzlük, müsamahasızlık.
*
devamını gör...
bence aramızda en anlayışsızlar kadınlar. en çok anlayış gösterme donanımları ile mevcutlar ama anlayışsızlar maalesef. dediğim dedik olmayan pek az kadın tanıdım.
o yüzden yapmış olduğum istatistiklere göre erkeklerin %70 i anlayışssızsa bu oran kadınlarda yüzde 85 gibi. ama sözlük ahalisi erkeklerde %30 kadınlardan %15 grubu içinde diyebiliriz.
devamını gör...
hasan-ı basrî şöyle demiştir: "girdiğimizde gamlandık; çıktığımızda da ancak kederimiz arttı. Allah'ım! bize haber verilmiş olan, şu çer çöpü, değersiz insanları sana şikayet ediyoruz. onlara cevap verecek olsak anlamazlar. susup onlara cevap vermezsek onları şiddetli bir acizliğe ve cehalete havale etmiş oluruz. Allah'a yemin olsun ki eğer Allah'ın alimlerden ilim hususunda almış olduğu söz olmasaydı, onlara asla hiçbir şeyi haber vermezdik."
(camiu beyani'l-ilmi ve fadlihi, s. 3; el-merasil, s. 85)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.