anne olmak

bir kadını en fazla güçlü yapan şŸeydir.
bitmeyen bir enerjidir o. sınırsız bir fedakarlık.
bundan değŸil midir, bir tavuğŸun yavrusu için tilkinin önüne atlaması?
devamını gör...
bir kadını en fazla güçlü yapan şeydir.
bitmeyen bir enerjidir o. sınırsız bir fedakarlık.
bundan değil midir, bir tavuğun yavrusu için tilkinin önüne atlaması?
devamını gör...


--- alıntı ---

anne öldü mü çocuk
bahçenin en yalnız köşesinde
elinde siyah bir çubuk
ağzında küçük bir leke...

çocuk öldü mü güneş
simsiyah görünüyor gözüne
elinde bir ip nereye
bilmez bağlayacağını anne...

kaçar herkesten
durmaz bir yerde
anne ölünce çocuk
çocuk ölünce anne...


sezai karakoç


--- alıntı ---

devamını gör...


--- alıntı ---
bir annenin iki yavrusu varmis;
en küçügü bes yasinda kadarmis.
bir gün anne küçügünü severken,
çocuk demis:
- güzel anne, seni ben
ne kadar çok sevdigimi bilmezsin,
belki beni sen o kadar sevmezsin...
- neden oglum?
- çünkü yavrun ikidir;
senin gönlün iki sevgiyle çarpar,
benim yalniz bir sevgili annem var.

ibrahim alâettin gövsa

--- alıntı ---

devamını gör...
kız olarak doğmak, regl olmak, evlenecek yaşa gelmek, sevmek, evlenmek, kadın olmak sıralamasında sonraki aşamadır. bundan sonrası geçilen süreçlerden çocuğunun geçtiğini izlemektir*
devamını gör...
bazen de istismar edilir. çok şeyde ''ben anneyim'', ''o anne'' gibi laflar edilir. oysa ''anne olmak'' o kadar kolay değil. kolay olsaydı bu kadar şerefsiz türemezdi dünyada.
devamını gör...
her hastaligin sebebini sigaraya bulmaktir.

inanmazsiniz bu benim annem. evet. anne.

gecen sene ameliyat olduydum. 1 sene gecti de hala ara sira agriyor. bi kere oturuyoruz. dedim 'yau anne omzum agriyor'. 'eee o kadar sigara zikkimlanirsan bacagin da agrir. sen daha dur' dedi. diyecek laf bulamadigimdan 'he anne hee' dedim gectim.
devamını gör...
hamilelik sürecinde ota çöpe ağlamaktır. ay bugün de hava güneşli böhüüeeaaaww vb.
devamını gör...
kadinligin zirvesidir,

helede ümmete laik bir evlat yetistirmis ise anne. *
devamını gör...
allâh'ın dã®ni olan islâm'ı kabã»l edip hayât tarzı hâline getiren kimselerin diğer insanlara karşı durumu.
devamını gör...
şu an show tv'de yayınlanan berbat bir film. 20 dakika izledim karamsar oldum. çoluktan çocuktan soğudum. nefret ettim. abow.
devamını gör...
hiç bir zaman tadamayacağım duygu. çünkü... çünkü...çünkü....ben...*
devamını gör...
inşallah bir gün tadacağım duygu.. anne olmak fedakarlık demektir, şefkat demektir. anne olmak melek yüzlü, tatlı sözlü olmak demektir. anne olmak o kadar büyük bir nimettir ki her an şükür gerektirir.


edit: okuyunca ilkokul yazılarımı hatırlattı o seviyede olmuş neredeyse* olsun içimden geldi böyle...
devamını gör...
kadın kısmını ilkokul sıralarına döndürme gücüne sahipmiş. anne olmak istediğini söyleyen bir kadını duyduğumda bunu nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum ama onun gizliden gizliye evlilik ve elbette seks istediğini düşünürüm. nedense bana böyle bir şey de yaşamak istiyorum bir an önce diyormuş gibi gelirler. evet pis herifin tekiyim.

edit: utangaç sözlük kızlarını tenzih ederim. onlar yazdıklarımın dışında duygularla anne olmak istiyorlar. valla bak öyle düşünüyorum.
devamını gör...
her kadının sahip olamayacağı şey. zira her kadın çocuk doğurur da her kadın anne olamaz.
devamını gör...
erkekler olarak hic bir zaman hissedemeyecegimiz bisey. tabi hissetmek isteyen de pek yok ama o cocuk sevgisi nasil biseydir o sefkat o koruma ogretmenlik Allahim.. gercekten rahman rahim isimleri belki en cok annelerde tecelli ediyordur.. ama annelerde..
devamını gör...
altından kalkmasının zor olduğunu düşündüğüm ama merak ettiğim bir duygudur.allah tüm müminelere nasip etsin bu duyguyu...
devamını gör...
hz meryem ile, hz hatice ile, hz fatıma ile meslektaş olmak demektir anne olmak..
devamını gör...
hemen her kadının ideali ama erkeklerin umrunda olmayan olaydır. yani erkek seni seçerken mükemmel anne olabilir diye seçmez laf da söyler belki ama onun amacı senin güzelliğindir.
devamını gör...
acıktım,
susadım,
başım ağrıyor,
hastayım,
kazağım nerede?
çorabım nerede?
dışarı çıkayım mı?
biraz para versene?
yemekte ne var?
susadım?
babam duymasın nolur!


vs. vs. vs. sorularının, sorunlarının yegane ilacı olmaktır.
devamını gör...
artık kendini ilk planda tutmamaktır.yedirdikce doymak, o gülerken huzur dolmaktır.*
devamını gör...
ailede 5 kişi, tabakta 4 dilim baklava varken 'neyse herkese 1 dilim var' diye düşünmektir, kendini ailen için çoktan unutup gitmektir, fedakarlıktır...
devamını gör...
bazı kadınlar için uğruna para, zaman, emek, umut ve hatta sağlık harcanan bir şeydir. hep hayal edilen, beklenendir.
devamını gör...
tohum büyütmek sağlıklı her kanının başarabileceği bir iştir. çok fazla emek harcamasına gerek yoktur. fakat anne olmak beraberinde sorumluluklar silsilesinin üstesinden gelmeyle başarabilmekle mümkün olabilir.
devamını gör...
fıtratımızda olan bir şeydir annelik, hangimiz daha minicik birer kızken karnımıza yastık koyarak, aynanın karşısına geçip bakmadık ki kendimize. daha o zamandan vardır hep içimizde bu özlem. büyüyünce anne olacağım deriz soranlara büyük bir hevesle… büyüyünce anne olacağım. peki nedir anne olmak?

anne olmak anlatılmaz duygularla dolup taşmaktır her şeyden önce, ve fedakârlıktır en çok, daha hamile olduğunu öğrendiğin ilk günden başlayan… önce gezmelerinden vazgeçersin usulca, vitrinde artık kendin için değil onun için bir şeyler bakarsın, minik bir patikle başlar bu süreç. o minik patik ki daha içine o minicik ayaklar girmeden eline alıp kokladığın, sevdiğin, hayal ettiğin… o hamile olduğunu öğrendiğin ilk gün kaplar seni bu duygu, elin karnına gider hafifçe koruma iç güdüsüyle…

ve gün gelir kelimelerle anlatılmayacak ağrılar, sancılardan sonra, tamda yorgunluktan bitap bir halde uyumak uyumak isterken; kucağına getirir bir hemşire; o minicik senin canından kanından olan evladını. o minicik ışıktan rahatsız olan gözleri ve misler gibi kokusuyla bir dolar ki içine… o gün başlar uykusuzluk nöbetleri, günlerce gecelerce uykusuz kalır, bir kez bile ah etmezsin, o en uykusuz anındayken bile, keşke daha önce gelseydin be minik diye geçirirsin içinden…

emekliliği olmayan yegane iştir annelik, ölene kadar evladını koruyup, kollamak istersin delicesine, hani o yemedim yedirdim, giymedim giydirdim olayı varya cidden de bir anda hayat felsefen oluverir, en çok o yesin, en güzel şeyleri o giysin istersin sürekli.

çalışmaya başladığın andan itibaren bir yürek sızıdır annelik, her dakika aklında olur mu insanın başka bir insan, evlat olunca oluyor işte, oluyor.
o ateşlenip en masum haliyle halsiz bitap yatarken, için parçalanır, rabbim ona verme hastalık bana ver diye düşünürsün durmaksızın.

ve o büyüdükçe büyüyen bir aşktır annelik, bir şeyler paylaşmaya başladıkça o aşk büyür de büyür. bütün haylazlıkları yapsın, evi kırsın geçirsin bir gülüşüne mest oluverirsiniz hemen… evladın gülüşüne mest olmaktır annelik.

bir gün yolda giderken bir teyze bana, kızım kızsan gelin, gelinsen ana olasın demişti, anlamamıştım bu denli anne oluncaya dek. rabbim dileyen, isteyen herkese tattırsın bu duyguyu. ve herkes ana olsun evladına… doğurup sokağa salınca anne olunmuyor maalesef.
devamını gör...
anne olmak çok büyük bir sorumluluk. bir insan yetiştirmek onu islami ölçüde yetiştirebilmek hem de çok zor çok büyük imtihan ve işte bu yüzden cennet annelerin ayağının altında...
devamını gör...
medeniyet inşaa etmektir, insanlığın sadakası. ilk insan olan adem'e kelimeleri rabb öğretti. sonra o kudretli amel, anneye görev olarak verildi.

(bkz: anne)
devamını gör...
gerçek terminatör olmaktır.
eline iğne batsa öldü sanır erkek dediğin, kadınsa içinde bir canlıyı büyütür ne zorluklarla, sonra canından can ayrılır gerçek acının tarifi işte burada, doğar acılar biter sanılır, bitmez!!kat be katı başlar; uyumaz, yemez, dinlenmez, bitmek tükenmez bir sabır ile bir canlıyı büyütür. bir ev hiç günde on kez toplanır mı anne olmak sabırla aynı şeyi bıkmadan usanmadan yapmaktır. ve dahası...
devamını gör...
bir kadın ve anne arasında büyük bir fark vardır.

bir kadın anne olduğunda, ona son derece anlamlı bir şey olmuştur.bir kadın için bu neredeyse yeniden doğmaktır.

eğer yaratıcı biri değilse bir erkek için bu anlaşılmazı çok zor bir şeydir. şayet bir resim ya da şiir ya da herhangi bir şey doğurduysa, o zaman birazcık tadını almış olur. bir şair bir şiir doğurduğunda muazzam bir mutluluk hisseder. sadece bir şiir yazarak ne olduğunu hiç kimse anlayamaz. fakat o sadece bir şiir değildir. onun içinde pek çok karmaşa vardı ve şiir her şeyi yatıştırdı.

ancak bir kadın anne olduğunda bununla hiçbir şey karşılaştırılamaz, hiçbir şey. bir şiir bir şiirdir:doğduğu an artık ölmüştür.o şairin içindeyken hayatı vardır; ifade edildiği an ölü bir eşya eşya parçasıdır.

onu duvara asabilirsin.onu çöp yığınının içine ya da nereye istersen atabilirsin. fakat o artık yaşamıyor.

bir kadın bir çocuğu doğurduğunda, o hayattır.

o, çocuğun gözlerinin içine baktığında kendi varlığının içine bakar. çocuk büyümeye başladığında o da çocukla birlikte büyür.

sadece çocuğu doğurmak bir şeydir, anne olmak ise tamamıyla farklı bir şeydir. herhangi bir kadın bir çocuk doğurabilir; bu çok basit bir olaydır. ancak bir anne olmak büyük bir sanat gerektirir.

bir insan yaratıyorsun; bu en büyük yaratımdır!..

kadın dokuz aylık bir ıstırap ve mutluluk içersinden geçer. ve sonra iş bitmemiştir!aslında o zaman; çocuk doğduğunda iş, gerçek iş başlar. ve çocuk hayata yeniden taze bir nitelik getirir.

her çocuk ilkeldir, barbardır; artık anne medenileştirmek zorundadır.

her çocuk bir barbardır bunu unutma; o vahşidir. ve anne ona kültür aktarmalıdır, ona yaşam tarzı öğretmelidir, insan olmayı öğretmelidir.bu büyük bir iştir.


çok büyük bir şey yapıyorsun derken kendine büyük bir şey yapıyorsun..bu çocuğun güzel bir insan haline, bir buda haline gelmesine yardım ederek, sen buda’nın annesi olacaksın.

bu bir fırsattır.tanrı tarafından verilmiş bir fırsattır.

bu muhteşem bir fırsattır. bunun üzerine derin bir şekilde meditasyon yap. bir daha asla bu kadar derin bir bağ bulamayacaksın; aslında bir anne ile çocuğu arasındaki gibi başka hiçbir bağ yoktur.

tanrıya şükret.annelik bir rahmettir.

“anne olmak tatlıdır” der buda. niçin?

unutma ki bir çocuk doğurmak bir anne olmak değildir.

aksi takdirde yeryüzünde milyonlarca anne var; ve görünürde hiç tatlılık yok. aslında psikologlara soracak olursan tam tersin söyleyeceklerdir.

çözülmesi gereken tek şeyin anne olduğunu söyleyeceklerdir. milyonlarca insanın ıstırap çektiği tek hastalık http://anneliktir.ve söyledikleri şeyi, elli altmış yıl boyunca binlerce insanı analiz ettikten sonra söylüyorlar.herkesin hastalığı temelde bir noktaya geliyor: bu sana annen tarafından verildi, aktarıldı.

kadınlardan korkan insanlar var ve kadınlardan korkarsan onları sevemezsin. korkudan sevgi nasıl çıkabilir? ve niçin kadınlardan korkarsın? çünkü çocukluğun annenden korkarak yaşandı.

o seni sakatladı, sendeki pek çok şeyi tahrip etti. o seni bir korkak yaptı. neyin doğru olduğunu sana söyleyerek seni bir korkağa dönüştürdü.

ve sen o kadar çaresizdin ki….hayatta kalman annene bağlıydı o yüzden onu dinlemek zorundaydın.o seni koşullandırdı.

milyonlarca koca annelerin çok güçlü olması gibi basit bir gerçek yüzünden kılıbıktır.

bunun karısı ile hiçbir ilgisi yok; onlar sadece anneyi karılarının üstüne yansıtıyorlar.karısı sadece annenin yeni bir versiyonudur.

dünyada annesi yüzünden nevrozlu ve psikopat olmuş binlerce insan vardır. ve buda “ anne olmak tatlıdır “der. başka bir şey demek istiyor olmalı. yahudi bir anne diyor olamaz! sadece bir çocuğu doğurmaktan bahsediyor olamaz; bu kişiyi bir anne yapmaz. annelik tamamıyla farklı bir olgudur. bu sadece ve sadece insanlıkla ilgilidir; bu hayvanlığın ötesine geçmektir. onun biyoloji ile hiçbir ilgisi yoktur.o sevgidir, saf sevgi, koşulsuz sevgidir.

bir anne koşulsuzca sevdiğinde- ve sadece bir anne koşulsuzca sevebilir- çocuk koşulsuz sevginin coşkusunu öğrenir. çocuk koşulsuzca sevebilecek hale gelir. ve koşulsuzca sevebilmek dindar olmaktır.

ve bu bir kadın için yapılabilecek en kolay şeydir.

bu onun için kolaydır çünkü doğal olarak o buna hazırdır.

bir anne olmak sayesinde biyolojinin ötesine geçebilmenin sınırındadır.

bir çocuğu doğurmadan annelik yapabilirsin. herkese annelik yapabilirsin.

bir hayvana, bir ağaca annelik yapabilirsin.herhangi bir şeye annelik yapabilirsin.o senin içindeki bir şeydir.

anne olmak demek koşulsuzca sevmeye, sevmenin çoşkusu için bir insanı sevmeye, birisinin geliştiğini görmenin saf coşkusu için bir insanın gelişmesine yardım etmeye muktedir olmak demektir.

osho/ kadın kitabı.
devamını gör...
karışık duyguları aynı anda yaşamakmış...
bu kadar çok sevmeyi nasıl becerebildiğine şaşırmak...
yavrunla beraber büyümektir, kul olmanın bilincine yeniden varmak...
ve en önemlisi kendi annenin değerini anlamakmış.
devamını gör...
bir bayanın yaşayabileceği en yüce duygudur herhalde.küçücük bir meleği rahmandan emanet almaktır.***
devamını gör...
"annelik , Allah'ın rahman sıfatının yeryüzüne uzanmış dalıdır."m.islamoğlu
devamını gör...
bir bayanın dünyada ve ahirette sahip olabileceği en güzel hediye çocuktur. ve bir çocuğun annesi olmak, kendi canından bir parçası olmak müthiştir. henüz yaşamadım ama inşallah bir gün sahip olacağım en kıymetli ünvanım anne olur. sahip olmak isteyen herkese Allah nasip etsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar