+atatürk senin yaşındayken okul birincisiydi.
-senin yaşındayken de cumhurbaşkanıymış baba. *
devamını gör...
fatih senin yaşındayken istanbul'u fethetti diyen annedir cevap vermemek gerekir yoksa kırıcı olabilirsiniz, sen fatih'in annesi gibi bi anne misin de benden fatih olmamı istiyorsun dersen ipler kopar..

(bkz: soğuk duş)
devamını gör...
kıyasladığı kişiyi bilmek ve tanımak tesadüf olmuştur. zaten bulursam ayrıca döveceğim. içimde uhde kalmıştır.
devamını gör...
doktorluk olsun eczacılık olsun falan tıp'ın içindedir bunlar.annelerin günde toplanıp kısır yedikleri sırada,gününün yarısını çocuğunu överek geçiren teyzenin einstein kılıklı yavrusunu öve öve bitirememesi sonucu,anneler eve aşırı yükleme ile dönerler ve başlar nermin teyzenin doktor kızı,oğlu...
devamını gör...
genelde amca,dayı,hala,teyze ya da komşu çocuklarıdır. yakın çevrenizdekiler başarısız ve beceriksizce çok şanslısınız. bu çocukların ortak özellikleri zeki,efendi ve inek olmalarıdır. ama sizi kıyasladıkları çocuğa da fazla kızmayın. çünkü onun da anne babasının tatmin olduğunu sanmam. hatta çocuğunu her yerde övse bile muhtemelen babası oğlunu annesi kızını yetersiz bulmaktadır. o anne baba da çocuklarını kıyaslayacağı birilerini bulur elbet. yıllar boyu gösterdiği üstün başarılar ebeveyleri tarafından takdir edilmeyen evlat "yeter artık uleyn"diyerek inekliği,hatta okulu da bırakma potansiyeline sahip tehlikeli bir bireydir.
devamını gör...
anne yada baba olsun, çocuklarını müspet veya menfi, uzak yakın kimseyle kıyas etmemelidir. çocuğa karşı yapılacak en büyük fenalıktır. çocuğun ruhsal gelişiminde onulmaz yaralar açmasına neden olabilir. maalesef bir çok anne, baba; geçmişte maruz kaldıkları yanlışlıkların kendilerinde yarattığı menfi etkileri göz ardı ederek, çocuklarına karşı aynı hataları tekrarlamaktadır. bir çocuğa yapılabilecek tek telkin paylaşımcı olmasına dairdir ki, bu da telkinden ziyade yaşama tarzıyla göstererek hissettirilmelidir. doğrudan manasız telkin ve ısrarlar çocukta genel olarak, içinden sıkıntı-güvensizlik, baskının yarattığı dengesizlikler olarak dışa vurmaktadır.
devamını gör...
ailenizin başka çocukları örnek göstermesi çok doğal. çünki başka aileler de sizi ideal evlat olarak gösteriyor.*.fıtratımıza konmuş bir defa , her zaman daha fazlasını isteme*,yetinmeme, kendinde olmayanı arzulama..
velhasılı olayı abartan ailelere çocukça verilecek en iyi cevap," o zaman o çocukla beni yer değiştirin" demek olur *. *
devamını gör...
bilmezki anne-baba,evladının olan hevesini de bu hareketleriyle yok ettiklerini...biraz destek olsalar ya da konuşarak orta yolu bulsalar olmaz mı?herkesin kapasitesi farklı...5 parmağın 5'i bir mi?
devamını gör...
annesi söylemeden evin neresinin temizleneceğini bilen elalemin kızları.
devamını gör...
koşarken obua çalan örnekler vardır.
devamını gör...
iyi ev işi yapar,hiçbir şeye itiraz etmez,çalışkandır,sessizdir,sakindir.
devamını gör...
bizim zamanımızda ilkokul 5. sınıfta dantel örnegi çıkarıp çeyizine katkıda bulunan kızlardı. çeyrek yy ı geride bıraktım hala o kız kada olamadım. mevzu bobinler ve tığ olunca beginnerım. çok güzel zincir çekerim.
devamını gör...
hep kıyaslanan çocuk olduğum için pek anlayamadığım kavram. bir de sizin gözünüzden olaya bakmak ilginç oldu*
devamını gör...
ideal tip olmaları nedeniyle en yalnız olan çocuklardır zira sürekli sınırları müphem bir mükemmellik anlayışı altında davranmak zorunda hissederlerken kendileri olamazlar.
devamını gör...
evleri pırıl pırıldır. gelen misafirleri tek tek ellerinden öper, güleç bir şekilde onlarla muhabbet ederler. çay koyarken bilekleri bükülmez, elleri yanmaz, alınları terlemez. mutfağı 3 dakikada, bütün evi 5 dakikada temizleyebilirler. annelerini hiç üzmez, bir dediğini iki etmezler. dünya gözüyle kendilerini görense mevcut değildir. annelerin efsanelerinde yaşarlar sadece.
devamını gör...
bir sınavdan 99 bile almazlar. verilen yemeğin hepsini yer, tabağı sünnetlerler. ekmek almaya gönderdiğine "neden abim gitmiyor" yerine "tamam" cevaı verirler. spor ayakkabıları 2 sene rahat gider. akşam 10 da yatıp sabah 8 de kalkarlar.
devamını gör...
o ideal evladı annesine sorarsanız, onun annesi de ideal olmadığını söyler.
malum insanlar hep daha fazlasını isterler.
ayrıca psikolojik olarak cocuğunuzu baskasıyla kıyaslamanız dogru değildir.
cocugunuz kıyasladıgınız kişiden nefret eder.
(bkz: benim o)
devamını gör...
anneden anneye değişen örneklerdir. kimi annelere göre tabağını sünnetlerken kimilerine göre doymadan sofradan kalkar.
devamını gör...
komsunun cocugudur. nasil bir cocuk lan bu komsu cocugu?

hem cok ahlaklidir hem cok tatlidir hem cok caliskandir. kim bu komsu cocugu, onu bulup butun herkesi kurtarmak istiyorum.
devamını gör...
benim o komşu çocuğu.
off nasıl ideal bi çocuğum nasıl... tü maşallah bana. bak görüyor musun bei neler yapıyorum ya, sizlerse hıh!

şakası bir yana da her ailenin çocuğuna zulüm olarak uyguladığı bir yöntem bu. hiç yoksa bi tanıdığın tanıdığı vardır kıyaslanacağınız. bu o insanların değil anne babalarımızın suçu.
devamını gör...
komsu cocugunda olup da ben de olmayan ozelliklerdir. ama komsu cocugunun anasina sorsan o da cocuguna beni ornek gosteriyodur.
devamını gör...
matematikten 100 alan ,
dersane denemesinde bütün soruları doğru cevaplayan ,
odası hiç dağınık olmayan ,
satrançta derecesi olan ,(aslında biz de kursuna gitsek iyi oluruz ama işte )
takdir ya da teşekkür alan ,
annesine cevap vermeyen
kısacası her şeyiyle annemin kriterlerine uyan çocuk,


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar