anneliği çok matah bir şey olarak görmek

bir billur kalkavan tweetinde ifade edilen söz. bu kadar güzel yazılabilirdi. ne küçümsemiş ne abartmış olması gerekeni söylemiş. şımarık aptal anneler umarım ibret alır. rahmetli babaannemin 11 çocuğu vardı böyle bir hava gormedim hic. attığı dayakları ise babam anlatır.

devamını gör...
tamam, önemsiz bir iş olduğu için gençler yanaşmıyor zaten. dünyada yedi milyar insan var, daha fazla insana gerek yok, konuyu böyle kapatalım. on saniyede cinsiyet eşitsizliğini bile çözüldü, sanırım ihtiyacımız olan tweet buymuş.
devamını gör...
hep aklımdan geçse de her yerde dillendiremediğim bir düşünce. ben şimdi bunu sesli söylesem tüm ailem tarafından ya manyak ilan edilirim ya kindar. üstüne de terlik yerim.

hep toplumun anneyi yüceltmesinden kaynaklanıyor. neymiş annenin vurduğu yerde gül bitermiş, tek aşk varmış onu da anne çocuğuna hissedermiş, yok annelik şöyle kutsalmış böyle iyiymiş... ondan sonra bir grup boş beleş, hayatının amacını annelik olarak belirleyince garipsiyoruz. doğurunca da bunu ballandıra ballandıra etrafa yayıyorlar ki herkes aynı hataya düşüp görsün gününü. oysa annelik doğurmakla olunmuyordu; çocuğu çayıra salınca mevla kayırmıyordu.
devamını gör...
aslında annelik çok matah bir şey ama kendi içinde. çocuk doğurdun, güzel çocuk yetiştirdin diye tabi ki mutlu ol ama bunu başkaları karşısında bi statü, bi üstünlük olarak görüp kullanma. bak ne güzel anne olursun o zaman. aksi halde sanki benim için doğurmuş gibi davranan anneleri ben de desteklemiyorum, yani doğurana kadar bi nebze destekleniyor da sonrası fazia.
devamını gör...
gün gelir çevrenizdeki herkes size sırtını dönerse o zaman annenin anneliğin ne demek olduğunu çok iyi anlayacaksınız.
devamını gör...
peygamber efendimizin cennet annelerin ayakları altındadır hadis-i şerifini dikkate alan kişilerin bakış açısı olabilir efendim.
evet annelik, çok da matah bir şeydir. bu dünyadaki en hassas, kıymetli vazifelerden biridir. her değeri küçümseyerek prim yapmak isteyenler için sıra buna geldi demek.
kimi, otu sapı popülerite malzemesi yapan şımarıkların, anneliğe el atmış olması, çocukları üzerinden piar çalışması yapması, bu kavrama dil uzatmaya bahane olamaz.
devamını gör...
açıklamasının bütünlüğünü okuyup negatif bir değerlendirmede bulunacak çok çok az insan olduğunu düşünüyorum. gayet tek vasfı doğurmak olan ve bunu herkesin gözüne sokan insanlar için sarf etmiş. doğal yollarla çocuk sahibi olamayan ve olamayacak olan kadınların maruz kaldığı bakışa, acımaya ya da küçümsemeye denk geldiyseniz anlarsınız. genelde minik bir bebeğe bir şey olduysa hep bu çocuğu olmayan kadınların nazarı v.b. olarak yorumlanıyor. bu tiplerden hepimizin çevresinde var, kabul edelim. samimi bir şekilde inanan bir insanın asla yapmayacağı bir hareket ama maalesef gerçek bu. şimdi sadece doğuran ve çocuğunu manevi hiçbir şeyle eğitmeyen bir kişiye ben anne gibi önemli bir vasfı atfetmiyorum. maalesef biyolojik olarak sadece üreme eylemini gerçekleştirmiş diyorum. herkes anneliği-babalığı sağlıklı bir şekilde yerine getirseydi toplum olarak gayri-ahlaki davranışlara şahit olmazdık. burada bireyin iradesi var ama çocuklarına hırsızlık yaptıran ya da dilendiren ya da (bunu yazamayacağım) yaptıran bir sürü doğuran kadın var ve bunlar benim gözümde üzülerek söylüyorum anne değiller. neredeyim ben şu an yaaa?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar