annelik

her genç kızın içinde bulunan tarifi imkansız duygu. annelerin çocuklarını her şŸeyden değŸerli görmelerinin esas sebebidir.
devamını gör...
"analık güdüsü" babada olması lamümkün olan, yavrusu için ateşe dahi atlamayı göze alabilecek kadar akli bir açıklaması olmayan, bütün canlılarda bir şekilde mevcut bulunan duygunun belirtisiz isim tamlaması şekli.
devamını gör...
herhangi bir merhamet, sevgi, sefkatten cok farkli bi kaynagi var bu duygunun.

bir sure once biraz rahatsizdim. telas yapmasinlar diye ustu kapali bilgilerle gecistirdim ailemi. ikna edici konusmus olsam gerek ki uzun zaman zaman sormadilar naptin, noldu diye. gecen gun kontrole gittim. ertesi gun annem telefonda kontrole gidip gitmedigimi, tekrarlayip tekrarlamadigini sorma ihtiyaci hissetti.
e be annecim onca zaman bi kere bu konuyu acmadin, nasil anladin Allah askina kontrole gittigimi? hic bahsetmedim ki ben sana bundan. nereden geliyor bu bilgiler sana? *
devamını gör...
(bkz: anne olmak)

ilk günden itibaren yazarsak işin içinden çıkamayız.

gece saat 02,30 henüz uyuyalı 2 saat olmuş, tıpış tıpış adımlar duyuyorsun yanı başınında 90cm boyunda, iki iri göz sana bakıyor..

anneeee süüüttt...
tamam diyorsun gözünü açmak için zaman istercesine..
anne annee sütt. anne süt annee sütt aralıksız beyni delercesine bir ses...
gözünü açmadan yataktan fırlıyorsun hemen mutfağa gidip süt yapıp getiriyorsun,
bir yudum içiyor.. daha içmeyeceğim diyor..
ya sabır diyorsn.
sabah 7,30 yine tepende kolunu çekiyor, künaydın anne kalka mısınn hadi dell içeri gidelim, teson(tv) izleyelim ...
*


devamını gör...
kadının toplumsal rollerinden sadece bir tanesi olup, kadında aslında insan türünün bir cinsidir. kutsallaştırdığımız yücelttiğimiz kadar ötekileştirip değersizleştirdiğimiz bir sosyal rol olup, babalık rolüyle aynı oranda aile müesssesini çekip çevirmek, ortak ürün olan çocuğu yetiştirmekten sorumluluk gibi mükellefiyetleri vardır.
devamını gör...
nerede duracağını bilmemektir bazen,çocuğun üzerinde hakkı olduğunu onun haklarını gasp ederek gösterir.
nasıl iyi bir anne olunur bilemiyorum ama nasıl kötü bir anne olunacağını toplum bana çok güzel öğretti.

devamını gör...
zordur, emek ister, dünyaya getirdiği varlığın isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek ağır bir yüktür. herkes layıkıyla annelik yapamayacağı için '90 ve sonraki yıllarda doğan insanların ''çocuk istemiyorum'' tavırları beni sevindiriyor. senden de olmazdı zaten n'olursun isteme çocuk.
devamını gör...
çok zormuş.
doğum ve sonraki kabus gibi geçen günleri insan hatırlamak bile istemezken kulağınıza iç sesiniz hep aynı şeyi söyler durur "anne olunca anlarsın" hakikaten de öyleymiş, anladım sus artık diyene kadar bdhdkddk
tamamen savunmasız bir varlığın size bağımlı olması sürekli endişeli ve telaşlı olmanıza sebep oluyor.
çevreden herkesin "kucağına alma alışır, ağlayınca hemen gitme yanına kendi kendine uyumayı öğrensin" vb sözlerine kulakları tıkamalı, zaten bebekler için zor ve sancılı olan ilk ayları onlar için kolaylaştırmalıyız.
bebeklerimiz adeta "annem olur musun anne!" diye yalvarır halde büyümemeli.
annelik sevginizin sınırsızlaştığı mükemmel bir yer.
rabbim herkese hayırlı evlatlar versin, bizleri de hayırlı anne ve baba eylesin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar