antalya'da 4 kişilik ailenin ölü bulunması

fatih'te yaşayan dört kardeşin intiharından sonra ortaya çıkan bir başka trajik haberdir. türkiye'nin ekonomik, sosyoekonomik, sosyolojik ve psikolojik açıdan çöktüğünü gösteren bir diğer haberdir ayrıca.

olay, bugün saat 02.00 sıralarında konyaaltı ilçesi siteler mahallesi 1315 sokak talip yörükoğlu apartmanı'nda meydana geldi. şimşek ailesinden haber alamayan bir yakını, dün saat 20.00 sıralarında eve geldi. zile basan yakını, kapının açılmaması üzerine geri döndü. gece yarısı yeniden eve gelen aynı kişi, yine kapının açılmaması üzerine durumu polise bildirdi. olay yerine gelen polis ekipleri, cumhuriyet savcısının talimatıyla kapıyı çilingir yardımıyla açtı.

intihar mektubu bulundu

eve sabah saatlerinde bir kargo geldiği belirtirken, polis evde yaptığı incelemede, selim şimşek'in bıraktığı bir mektup buldu. baba selim şimşek'in, mektubunda maddi sıkıntı çektiğini, dokuz aydır çalışmadığını yazdığı belirtiliyor. babanın, “herkesten özür diliyorum ama artık yapacak bir şeyim yok. hayatımıza son veriyoruz" ifadelerini kullandığı ifade ediliyor.

haber
devamını gör...
antalya'da meydana gelen üzücü hadise.

arka arkaya meydana gelen bu acı haberlerin sunum şeklinin, olayı ortaya çıkaran nedenlere odaklanılmasından çok intihara bir kutsallık atfederek özendirilmesinin arttırıldığını düşünüyor ve daha çok endişeleniyorum açıkçası. bir babanın çocuklarının canına kıymış olmasını doğal bir dille açıklayabiliyor olmamalıyız zira.

Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.
devamını gör...
geçen günlerde yaşanan fatih'te evlerinde ölü bulunan dört kardeş olayının benzeri.

ikisi için de ekonomik sıkıntılardan dolayı olduğu söyleniyor.

ülkede ekonomik kriz var, işsizlik var bu yüzden de sıkıntıların olduğu aşikar. büyük ihtimalle de doğrudur bu olayların ekonomik sebeplerden olduğu.

yine de insan bir "acaba?" diyor.

"acaba bağlı oldukları bir örgüt/tarikat felan mı var oradan bu sonuç çıktı?"

"acaba bir seri katil var da bu şekilde mi intihar süsü veriyor?"

bu acaba soruları çoğalır.
ama bu acabalar da çok uçuk ihtimaller.
"büyük resmi" görenler bunlardan hikaye yazmaya başlar.

umarım bir şekilde bu intihar olayları popüler olmaya başlamaz.

bu arada acaba fatih'te evlerinde ölü bulunan dört kardeş için ateist kitap 4 kişiyi intihara sürükledi yazan paçavra bu aile için ne kulp bulacak?
devamını gör...
yasaklanması gereken haber. bulaşıcı bir hal alıyor gibi bu durum.

gizem çözme merakını ve bir nevi magazinsel akıl yürütmeleri vicdani sosa bulayıp toplum sağlığı ile oynamamalı. intihar bulaşıcıdır.

intihar edenlerin birçoğunun geride büyük tesir bırakma, çevreyi vicdanen cezalandırma ve arabesk bir duygudurum taşıdığı, intihara meyilli insanların diğerlerinin intiharından cesaretlenme durumu, intihara karar verme aşamasında olup da yöntem arayanların fikir edinmesi, intihardan sorumluluk taşıdığı aile üyeleri için geri duranların toplu ölüm fikri depreşirse medya bu defa bu intiharlar neden artıyor diyerek suçluyu uzakta arayabilir.

siyasi çıkarım yapmak ve kamuoyu oluşturmak bilinçaltı kaynaklı olarak bazı insanlara vicdani bir görev gibi de gelebilir. fakirlik ve zorlukların tabii bir sonucudur bu, işte sorumlular şunlardır demek de zaten intiharın bir nevi normalleştirilmesidir.

elim bir hadise.

*bir dönem batman'daki genç kız intiharları vakalarını hatırlayalım.
devamını gör...
durup durup üzerine düşündüğüm üzerine söyleyecek hiçbir şeyim olmayan üzerine söylenecek bir sürü şey olan olay. sosyal medyada da pek çok insan hakkında yazıp çiziyor. bazıları babayı suçlu bulup katil ilan ederken bazıları asıl suçlunun hepimiz olduğundan bahsediyor. kimileri devleti yargılıyor kimileri özellikle bulundukları yaklaşım ve kullandıkları dille intihar güzellemeleri yapıyor. benim kafamı çok karıştıran bir olay oldu. iki tarafı da haksız göremiyorum. ben sadece anne babanın çocuklarıyla birlikte bu eyleme nasıl karar verebildiklerine, bunu uygulayabildiklerine inanamıyorum. milyonlarca nedeni olsun, hiçbir neden çocuklarının elinden tutup birazdan öleceklerini bilerek öylece durabilmeyi anlamlandıramıyor benim için. yok aklım almıyor. çok çok garip bir şey bu. ben olsam şunu yapardım bunu ederdim diye beylik cümleler kurulabilecek bir olay da değil. hiç kimse günün birinde böyle bir şey yaşayacağını düşünmez. biri gelip sen bunu yaşayacaksın haberin olsun dese bile inanmaz. çok çok garip.
devamını gör...
ben askerlik yaparken, bir asker aşkı için intihar etmişti. topçu kurmay yarbay (o dönemler en azılı dinsizler kurmay subaylardı) rütbesindeki tabur komutanım: "imanı olan birisi ihtihar etmez" demişti. bu söz 17 yıldır kulağımda küpe olmuştur hep. herkesin imtihanı farklı. kimisi sabreder kazanır, kimisi de isyan eder ve kaybeder. geride kalanlara sabır dilerim.
devamını gör...
intihardan söz açıldığında kestirmeden bir nedene bağlamak doğru değildir. mükemmel bir hayat yaşıyor gibi görünen birileri intihar edebilirken yoksulluk ve sefaletin dibini yaşayan birisi de yaşama dört elle sarılabiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar