psikiyatrik rahatsızlıkları, diğer rahatsızlıklardan ayıranlar için yazıyorum, dua ederek akciğer kanserinden kurtulabiliyorsanız haber verin.
devamını gör...
akıllı bir müslümandır. rahatsızlığının farkındadır ve bu rahatsızlıktan kurtulmak için gerekli tıbbı yardımı alıyordur.
devamını gör...
gerçek bir depresyonun ilerleyen zamanlarda kişiyi aşırı ibadete ya da ibadetten tamamen soğumaya sebep olabileceğini bilmeyen ya da gözardı eden kişinin eleştirebileceği müslümandır.
Allah vermesin, zor hastalık.
eklembik : yok yok, ben hiç girmedim. sadece birkaç kere sonbahar depresyonu dedikleri şeyin izlerini gördüm kendimde yalnız başına yaşadığım zamanlarda, o da yetti.
devamını gör...
efexor olsun, lustral olsun, prozac olsun kullanan bir sağlık öğrencisi olarak kullanılmasını dini boşluğa indirgemeyi "pssssth" şeklinde saçma bulduğum durum. psikolojik sorunlar nörotransmitter, hormon vb. eksikliklerden kaynaklanır, ki bu pozitif bir hastalıktır.
söz gelimi prozac, seratonin geri alım inhibitörüdür. eksik seratonin tedavisinde kullanılır.
demek istediğim vücutta ters giden bir şey olduğunda depresiyon olur. ağrı duyumsamak gibi kabul edilebilir depresyon.
devamını gör...
haklı ya da haksız, doğru ya da yanlış içten içe suçluluk hisseden müslümandır.
devamını gör...
kisisel olarak profesyonel psikolojik yardima inanmayan birisiyim. ancak antidepresan kullanan muslumani elestirmek kolay olani. toplumun insanlarin psikolojik rahatsizliklarini tedavi etme yonundeki gorevini ifa etmemesi nedeniyle bu tip rahatsizliklarin arttigini ve genel olarak degisen toplum yapisinin insanlari yalnizlastirdigini ve psikolojik olarak cevrelerinden destek alamadiklari icin dis mudahaleye ihtiyac bulundugunu gormek de lazim. not: valla cok uzun ve anlamasi zor bir cumle oldu. kotu yazildigi icin yanlis anlasilmasin. derin anlamlar falan yok. ama usengec birisi olarak duzeltmeye ugrasamayacagim.
devamını gör...
inançlı bireyin palyaçoluk oynamaya ihtiyacı yoktur. namazın, duanın vermediği teselliyi antidepresandan alamazsın. kişisel gelişim kitaplarıyla şişirilen insanlar şimdi de şeker yer gibi atıştırılan antidepresanlarla uyuşturuluyor. birileri dev pazarını büyütürken sahte mutluluk oyunu oynayanlar kimin umurunda.
devamını gör...
öncelikle bir insanın depresyona girmesine sebep olan durumların başında beyin kimyasının istenmeyen şekilde değişmesi olduğunun tespit edilmesi gerektiği kanaatindeyim. bu durumun bir çok farklı nedeni olabilir. bu nedenler içsel ve dışsal koşullardan ayrıca ırsiyet arz eden biyolojik nedenlerden de belli ölçülerde etkilenir. yaşanılan travmaların ne şekilde etkilediğine bağlı olarak depresyonun derinliği değişebilir.

bunların yanında tabi ki toplumsal ilişkilerimizin dinamiğinin zamanla değişmesi, insanlar arası ilişkilerin zayıflaması insanın hayata ve topluma bağlantısının azalmasına sebep oluyor ancak gerek aileden gerek yakın çevreden gerekse toplumsal çevreden tam destek alan kişiler olsa bile bu desteğin niteliğinden ve niceliğinden bağımsız olarak kişinin bu ruh halinde ve kimyasal durumunda bu etkileri ne şekilde absorbe ettiğini de gözardı etmemek gerekiyor.

edit: not: antidepresan yada daha güçlü psikiyatrik ilaç kullanmıyorum ama kullanıyor olabilirdim de bunun bir önemi yok.
devamını gör...
"ey Allah'ın kulları, tedavi olunuz." * hadisine riayet eden müslümandır.
devamını gör...
müslümanlığının (islam) pek işe yaramadığı insandır...

aciz düşmüştür, alil düşmüştür...

Allah yar ve yardımcısı olsun ne diyelim...

devamını gör...
antidepresan kullanan insanla cok da bi farki yoktur ama, illa itikadi ile bag kurulcaksa, anlasilmasi guc olmayan musluman.
madem diniyle baslanmis ise, hic bi dunya derdinin olmadigini varsaysak bile, adam goruyor ki hayat, inancinin ve seriatinin tersine akiyor her gun. her gun amelen ve itikaden dengede kalabilme, men edileni reddedip, emredileni yerine getirme alt bilinci icinde, bunun en ziddi durumlarla ard arda yuzlesmek zorunda. bir de ortamlarinda yalniz, yani desteksiz, yani yorgunsa. yapamadiklari, celiskileri, hasenatini asan gunahlari, ecnebilerin self image dedikleri resmi harap edebilir zamanla ki bu depresyon ve hatta psikolojik bir cok hastaligin musebbibidir. vicdan isiriklari, savunma sistemindeki dumura ugramalar da bonus yazilir hanesine. haliyle depresyona cok yakin bi hal gunumuz muslumaninin hali. eger bunca sorgulayacak imani, basireti hala kalmissa.
devamını gör...
imanından şüphe edilmesi çok yanlış olan müslümandır. bir müslümana yakışan böyle hastalıklarda isyan etmeyip tedavi yollarını aramak ve Allah'a daha da yaklaşmaktır. iman da burada devreye girer ve neden ben diye kısır bir döngü yerine tedavi olmak için motivasyon sağlar. tersine 'niye ben depresyona giriyorum' diye isyan etmek imanı sorgulatır.
hastalık Allah'ın takdiri ile olur. depresyonun biyolojik kökeni zaten mevcut. bazı insanlar mevsim değişikliğinde bile bu hastalığa meyilli oluyor.
depresyon utanılacak bir hastalık değildir. sadece insanın bu dünyadan eskisi kadar zevk almaması, enerji konusunda çektiği sıkıntıdır. bazen dünyadan azıcık uzaklaşmanın da hikmeti vardır. bunu depresyonu övmek için söylemiyorum ama bir insanın başına hastalık geliyorsa şu sözü de hatırlamak lazımdır: o zevki kaybettiğinden hastalık bahanesiyle ağlama; bilakis hastalıktaki manevî ibadet ve uhrevî sevab cihetini düşün, zevk almaya çalış.

devamını gör...
başlık altındaki entrileri okudukça kullandığı ilacın dozunu artıracaktır.
devamını gör...
obsesif kompulsif bozukluğu
panik atak
şizofreni
gibi hastalıklardan haberi olmayan birinin empati yapmak yerine kişiyi yargılaması ne gariptir.
elbette ki Allah'a dua etmek, namaz kılmak inanılmaz bir huzur verir fakat dert veren rabbim derdinize derman arayın ve tevekkül edin dememiş midir?
devamını gör...
eğitimin cahilliği almadığının tipik kanıtı bu entri eşşek her yerde eşşek*.
kimse kusura bakmasın depresan kullanmamın etkisiyle değil insanları ötekileştiren din diyanet deyip anlamadığı konulara lapin gibi zıplayanlara bu tepkim. depresan kullanmanın müslümanı ilginç bi hale soktuğunu bu entrinin sonucuyla gözlemlemiş oldu gözü aydın. eyvallah dinimiz amin.
devamını gör...
çok boyutlu, çetrefil ve karmaşık ahir zamanda deprasyone girmesi muhtemel en kolay insan türü sanırım müslümanlardır. ve islamında deprasyonu giderici kesin bir özelliği olduğuna ben kani değilim. hatta bazan yanlış yorumlanan, yanlış yaşanılan demiyelimde duygu, düşünce ve kültürünüze uygun olmayan islami yaşam deprasyonun en dibine sürükleyebilir. eğer islam ve müslümanların deprasyonu giderici bir özelliği olmuş olsaydı
formel bir mantıkla herkesin müslüman olması gerekecektir. oysa bakıyoruz tam zıttı karmaşık, kendisi ile barışık olmayan şiddet ve muhasaraya meyyal tiplerde genelde müslüman toplumlarda çıkıyor. islami yaşam deprasyonu giderici bir özellik olabilir ama bu herkese uygulanabilecek tedavi yöntemi değildir. hidayet bildiğimiz manada yol değiştirmek değil aydınlanmaktır. aydınlanmanın bir sürü pratikleri ve tecrübesi vardır. bediüzzaman derki: din bir tecrübedir. dogmatiz, inanç kültleri değil deprasyona sokmak bazan kafayı yedirtebilirde...örneğin kendisine bomba sarıp camide intihar etmeye kendisi ile birlikte yüzlerce kişiyi öldürmeye meyyal insan tipi bir haylidir. sorsan inanç ve Allah adına yapar. heralde beyninin içindeki bir şey Allah.
devamını gör...
dişi ağrıdığında çektiren, midesi yandığında talcid içen, ayağı kırıldığında alçıya aldıran müslümandan farkı yoktur.

cahillik diz boyu ama bizimkilerde... şu yukarıda yazanları okudukça (antidepresan başlığı da buna dahil) bırakın müslümanlığımı insanlığımdan utanıyorum. kardeşim yine söylüyorum
"bir mümin günaha bulaşma korkusu ile bile depresyona çok rahat girebilir"

ha mesele nedir 1 tane değil 1001 çeşidi olan bu rahatsızlığın farkında bile değildir. yani antidepresan kullanan insan, bir derece normal(!) insandan bilinç olarak yukarıdadır. neden? çünkü kendi iç sesine kulak verir, arızalı yönlerini bastırmaz tedavi etmeye çalışır.


şimdi ben kullanıyor muyum derseniz. kullandığım dönemler oldu. ve hiç pişman değilim...

bu atıp tutanlar dişi ağrıdığında kuran okusunlar bakalım geçecek mi? cahiller ya!...
devamını gör...
vesile her ne olursa olsun şifanın Allah'tan geldiğine inanmalıdır. ki müslümansa zaten buna inanıyordur.
bir müslüman antidepresan kullanıyor diye onu cehennemlik ilan eden varsa tövbe istiğfar etsin.
devamını gör...
bir müslüman hayatın tüm evrelerinde kaya gibi sağlam kalan ,duygusuz, asla yıpranmayan düğünde ve cenazede aynı mimikleri kullanan bir insan demek değildir.

peygamberimiz " ölülerin arkasından asla ağlamayın" dediği halde oğlu ibrahim öldüğünde gözlerinden yaşlar akarken " ya resulellah sen bize ölülerin arkasından ağlamayın dedin ama , şimdi sen ağlıyorsun" dediklerin de " ben de insanım " demiştir.

zaten islam dini sırf ruhsal bir arınma dini de değildir , yada müslüman olunca hiç bir acı çekmeyeceksin , çook çok mutlu olacaksın tüm dert ve ızdıraplarından kurtulacaksın , uçacaksın , paraşüt takacaksın , kanatlanacaksın diye de bir şey yok.

devamını gör...
bazi beyni curumusler hala bu basligin hastalar icin acildigini zannediyor.
la cocugunu öldürdugum biz bilmiyoruz zaten sizofreninin antidepresan kullanmasi gerektigini.bizim derdimiz ruhsal bozuklugunu Allaha yonelmek yerine kul icatlarinda arayan insan.adam akilli cevap verin de inanak Allah Allah.
devamını gör...
şu konu hiç bir zaman için basite alınacak bir konu değildir, eleştiriler yapıcı olmalı. antidepresan kullanan kişi bir yandanda ne yapacağını şaşırmış olan kişidir siz onların bu konuları düşünmediğini mi zannediyorsunuz düşünenlerde var elbet hatta düşünüp işin içinden çıkamayanlar. doğru yada yanlış yönleri olabilir ama aşağılamak doğru değil.
devamını gör...
bu konuyu tartışan kişilerin farmakoloji bilgisinin olması gerekir. görüyorum ki başlıkta cehalet akıyor, yazılarda cehalet akıyor. benim farmakoloji bilgim var lakin uzun uzun burda yazıp zaman kaybetmeyeceğim. gülüp geçiyorum sizlere gençler. ayrıca Allah o mülümanı doğru yoldan ayırmasın. lan neyse ben...
devamını gör...
insandır. yok müslüman olunca insanlıktan çıkılıyor sanki. bir de demişler ki az biraz dua et, kur'an oku abdest namaz falan iyi gelmiyor mu? yahu siz dini ne zannediyorsunuz? sihirli değnek falan mı? Allah'ın sünnetinde böyle bir şey yok. abdestle namazla dua etmekle bilmem neyle depresyon tedavi edilmez, edilemez. baş ağrısına talcid içmekten farksız bu. depresyonun tek tedavi eden ilacı dosttur, dost.
devamını gör...
organik tedavisi için gökyüzü tavsiye edilir.

--- alıntı ---
ebu hureyre (r.a.) anlatıyor:

herhangi bir iş sevgili peygamberimizi kederlendirdiği zaman, başını gökyüzüne doğru çevirir, şöyle derdi: “sübhanallahil âzim”. (her türlü kusurdan ve noksandan uzak olan büyük Allah’ım, seni takdis ederim)
--- alıntı ---


--- alıntı ---
“insan gökyüzüne, yıldızlara şöyle bir bakar da, hiç kederi kalır mı?”
--- alıntı ---

devamını gör...
müslüanın da ara ara depresyonda olması normaldir. zira dünya mümini kesmez bazen. kabid ismi tecelli eder ve sıkılır.

depresyonun ilacı annedir, şefkattir.
ha yoksa sırasıyla diğerleri gelir.
devamını gör...
antidepresanların çoğu ilaç firmalarının daha fazla para kazanmak adına piyasaya sürdükleri faydasız ilaçlar olması sebebiyle kendisine değil kapitalizme hizmet eden müslümandır.

ha siz müslümanın depresyonda olmasından mı bahsediyorsunuz? dur bi bakalım:

1/islam'ın kolay yaşanmadığı bir çağda yaşıyoruz.

2/müslümanların kafirler karşısında güçsüz olduğu bir çağda yaşıyoruz.

3/münafıkların kol gezdiği, insanın babasına bile güvenemeyeceği bir çağda yaşıyoruz.

4/birileri lüks içinde yaşarken başkalarının açlıktan öldüğü ve Allah'ın hesap gününde o müslümana "afrika'da insanlar ölürken, hırsızlar cennet gibi hayat yaşarken sen neden müdahale etmedin?" diye sormasına sebep olacak bir çağda yaşıyoruz.

ve bu müslüman depresyonda olunca şaşırılıyor. ilginç.
devamını gör...
nedense yadırganan kişidir... müslüman depresyona girmez mottosunu sağlıklı iken söylemesi kolay. onu depresyonda olana sormak lazım bir de.
devamını gör...
şahsen annem kullandığı için kullanılmasını doğru bulmak ya da bulmamak gibi gaflete düşmeyeceğim müslümanın yaptığı şey. antidepresan kullanmış biri olarak (sırf denemek için) bu ilaçların psikolojiye iyi gelmediğini düşünüyorum. çünkü ilaçlar vücudu uyuşturarak alkol etkisi yapıyor. dolayısıyla sorunu aşmak yerine sadece öteliyor. öteleme zaten başlı başına psikolojik bir hastalık. ama bazen sıkıntıların üstesinden gelmek için değil de sırf o anı ya da o haftayı atlatmak için kullanmak çözüm olabiliyor. zira olaydan uzaklaşmak çözümün en temel basamağı olabiliyor.
devamını gör...
insanın enerjisi tükendiğinde ilaçtan önce son çıkış olabilecek yöntemleri denemeli. bir işle meşgul olmalı, ortam değiştirmeli, saçını kestirmeli, alışverişe çıkmalı ( ne kadar da kadınsal rahatlama yöntemleri) ,bir uğraş edinmeli. antidepresanın verdiği o dinginlik geçici bir rahatlama. psikoterapi ile sorunun çözümüne gidilmeli. sadece ilaç çare değil. çare dünya sözlük deyip kaçayım...
devamını gör...
bunun yerine adaçayı ve sarı kantaronu karıştırıp kaynatın ve için. hem uykunuz düzene girer hem de ruhunuz ferahlar.
devamını gör...
anti depressants ilaarini ekmek su gibi tuketen cok ozur dileyerek cahil halkimizim ve muslumanlarin ekserisine verilen isim.
arkadasim dunyada en fazla ilac kullanan bilmem kacinci ulkeyiz. hele herkesin psikolojisi Allaha emanet. ılac alirken bu anti olsun olmasin once bir gercekten gerekliligi var mi sorgulanmali. hele de anti depresanlari psikiatrlar veriyor. terapisiz ilacin etkisi asiri derecede azdir. ılac alacak kisinin mantikli olup terapi esliginde almasi lazimdir. ama kime ne laf anlatacan. teyzem veya psikolojisi sozde bozuk ergenim psikologa ben deli miyim der gitmez ama mesela ilac ise ekmek almaz ilac alir.

ayrica musluman depresyona girer. nerden bildigimi sormayin.
devamını gör...
son derece doğal olanı yapan müslümandır.
ilacın, gerektiğinde tedavi ve desteğin alınması gerektiği durumlar da yapılması gerekeni yapandır.
uzman hekimin önerdiği antidepresanı uygun doz-uygun saat-uygun süre de kullanmalı. bu konuyu beden-ruh-zihin bütünlük ve sağlığını koruyup sürdürebilmesi için önemsemeli ve sorumluluğunu yerine getirmelidir.

antidepresan kullanmak çökkünlüğü azaltıp duygu durumu düzenleyip, hayatı zorlaştıran, çökkünlüğe neden olan stres faktörleriyle mücadele edebilmeyi, yaşananı olduğu gibi kabul edip tüm stresle devam edebilmeyi sağlar. kişiye uygun antidepresanı uzman hekim belirler. bu sayede kullanan müslüman beden-ruh-zihin sağlığını da koruyarak, sürdürerek sorumluluğunu yerine getirmiş olur. herkes gibi hayatına devam eder.
devamını gör...
hasta olabilen bir canlı türüdür müslüman. müslüman hatalıdır, kusurludur, günahkardır, insandır yani. bu yüzden güzeldir. kusursuz müslüman arayan müslümansız kalır. dünyadaki en zorlu şeyse kardeşsiz kalmak olsa gerek.

tanım: Allah şifa versin kardeşimedir.
devamını gör...
birçoğu şehir cinlerinin etkisindedir.

çevrenizde hayattan bezmiş,
iş yapmaktan bıkıp motivasyonu tükenmiş
birileri varsa cinci hocaya gidip zikire başlasın.
devamını gör...
gereğini yapan müslüman. çevresine, kendisine ve ailesine karşı sorumluluklarını aksatacağına herşeyi yoluna koymaya çalışan sıhhat arayan müslüman.
antidepresanlardan çekinip bitkisel tedaviye yönelmeniz sizi daha müslüman yapmaz zira temelde etki mekanizması aynı olan birçok bitki ve ilacın (örneğin serotonin geri alım inhibitörleri ve sarı kantaron) etkisi paralel olduğu gibi toksisitesi de paraleldir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar