antidepresan

son yüzyılda batı ve son yirmi yılda doğu toplumlarının moda hastalığı olan depresyona karşı geliştirilmiş geçici mutluluk verici ilaçlara verilen genel isim. ekseriyatı bağımlılık yapıcıdır. modern hayatın getirdiği stres, yalnızlık, yabancılaşma, tatminsizlik gibi sorunlara yapay çözüm getirir bu ilaçlar. bir süre sonra etkilerini yitirdikleri vakidir. yerlerini alkole ve uyuşturucuya bırakabilirler. en meşhuru prozac'tır.
devamını gör...
zeka seviyesini düşürebilen ilaçlardır. anti-psikotikler kadar olmasa da beyindeki gri hücreleri pek sevmezler ve onları öldürebilirler. iq'yu 1 puan bile düşürse kullanılmaması gerekir bence. bir adama "ya gerizekalı olacaksın ya mutlu"dendiğinde mutluluğu seçiyorsa o adama adam denmez. ismini nickname olarak kullandığım ve iğrenç ötesi bir film uyarlamasına sahip olan v for vendetta'daki bir sözü alıntılayayım da tam olsun:

--- alıntı ---
mutluluk hapistir evey,mutluluk en sinsi hapistir.
--- alıntı ---

(bkz: mutluluğun en sinsi hapis oluşu)
devamını gör...
bilinçsiz kullanıldığı taktirde mani hastalığına yol açarak etrafında kendisiyle ilgilenen birine aşık olabiliyor veyahut olduğunu saniyor.evli insanlardada bu durumun olması boşanmayla sonuçlanmalara kadar gidebiliyor.
devamını gör...
bildiğim kadarıyla sadece manik depresif hastalar, depresyon evresinde kullanırsa mani evresine sokabiliyor*.
yani sadece depresyon hastasında mani ye neden olmuyor.
devamını gör...
depresyonun dışında anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozuklukları, ve kronik ağrı (ya da migren bkz.cipralex) için de kullanılan ilaç gruplarının genel adıdır.
devamını gör...
başkalarının kötü halleri, büyüklerimizden dinlediğimiz nasihatler, arkadaş buluşmaları vs vs bunların hiçbiri antidepresan değildir. sadece sorunları bastırma yöntemidir. örneğin başınıza kötü bir iş geldi. sorunun kaynağını anlayamıyorsunuz. ama sizden daha kötü durumlarda olan insanlara bakıp "a evet benim durumum iyimiş" diyorsunuz. böylece sorunu örtbas ettiniz. sonra yine aynı şey tekrarlandı ve siz sorunun kaynağını anlamada yine başarısız oldunuz. eğer yine örtbas ederseniz zamanla sizde bir depresyon hali oluşacaktır. ve o zaman hiçbir şey sizi bu durumdan kurtaramayacaktır. beyin sürekli stres üretir. en ufak sağlık sorunları ölüm tehdidi içeriyormuş gibi gözükür kendini öldürme isteği sürekli tekrar eder, geleceğe dair ümitsizlik karamsarlık sizi sarmış durumdadır. aslında hayat şartlarına baktığınız zaman herşeyin normal olduğunu görürsünüz peki beyin size bunu neden yapıyor?

bu durumdan kurtulmanın yolu teknolojinin geliştirdiği doktorların önerdiği gerçek ilaçları almaktır. bunun için de iyi bir psikiyatriye görünüp size en uygun olanını almaya çalışın. amaç bunlara bağlı olarak yaşamak değildir. bu ilaçlar size sadece hayata daha olumlu yaklaşmayı öğretir. beyniniz böyle birşeyi öğrendikten sonra kendi kendine bunu başaracaktır. ve zaten düşük dozda aldığınız ilaçları bu sefer kendi çabanızı da katarak bırakacaksınız. bir arkadaşım bu ilacı almak istediğinde çok tepki göstermiştim. "sen Allah'a inanmıyor musun şükürsüz!" diye karşı çıkmıştım. halbuki çok yanlış. bu işin şükürsüzlükle alakası yok. etkisini o arkadaşımda gördükten sonra anladım hatamı. bu ilacı kullanmaktan çekinmeyin. ancak aşırıya da kaçmayın. her ikisi de sizin elinizde.
devamını gör...
modern dünyanın emniyet sübaplarından birşey. kişiye olan biten ağır gelir yani yaşadığı ve emrolunduğu arasında bir çelişkiye düşer. bu dakikada devreye antidepresan girer ve insan bunu ''normal'' hale getirir. dünyanın bugünkü algısını doğru kendi hissiyatını eğri kabul eder.

genellikle etkileri uyutma mayıştırma hissisleştirme gibi şeylerdir. bir insan bunu nasıl kabul eder bilinmez. antidepresan almayı kabul etmek yaşamayı reddetmektir. olan biten ağır mı geliyor ? kimseye kaldıramayacağı yük yüklenmezken sana mı yüklendi ?

modern dünya şöyle diyor: ''sana kaldıramayacağın şeyler yüklendi sen çok hassas kırılgan naif birisin seni üzüyor tüm bunlar al bakalım şu prozacı ve mayış mayış ki bu düzene karşı birşey yapacak kudreti bulama hem bulama hem kendinin tuhaf olduğunu kabul et. bak böyle daha iyi bu kadar milyar insandan bir tanesi bile seni anlamıyor sen başkasın bu da güzel''

saçmalık.. zamana uyum sağlama yardımcısı.. zamanın köle tasması. modernizmi sindirmeye yarar talcid. saçmalık.
devamını gör...
bir köy medyanındaki çeşmeye gitmek için evinden çıkan bir insanı düşünün. ya da çayırda ağacın altında oturup 100 m ötedeki koyunlarını toplayıp eve gitmek isteyeni…
gözlemlemesi, dikkat etmesi, yorumlaması, anlamlandırması, dikkat etmesi, karar vermesi ve tepki vermesi gereken kaç şey yaşar?!

bir de sabah kalkıp işe gelmeye çalışan bir insanın gün içinde yaşadığı bu karmaşayı düşünün; herhalde yukarıda örneğini verdiğim insanların 5 yılda verdiği tüm kararların ve yoğunlaşmanın hepsini bir günde yapar…
ve bunları yaşayan insanın imanını koruma mücadelesini, yaşadığı çelişkileri düşünün… sonra sözlüğe gelip “antidepresan mı?”, “depresyon mu?” hepsi saçmalık vs. diyen akılsızları düşünün…

normal insanın anormal yaşadığı her durumda depresyona girmesi ve anti depresan kullanması çok normaldir. bu problemi yaşamayanlar olsa olsa insanlığını kaybediyorlardır.

tantuni cemil bey tarafından….
devamını gör...
şehirli alametiymiş. köysoylu kentliler gün içindeki karmaşadan kendisi vasıtasıyle iflah bulurlarmış. onların kafaları karışık yürekleri buruk yaşadıkları anormal kendileri normalmiş. antidepresan karşıtı biri olarak farklı birşey demediğim için ve muhataplarımın kafasının ''bulanık'' olabileceği ihtimali ile tekrar edeyim ki otursun: evet kardeşim sen normalsin normal olduğun için almayacaksın o ilacı ve başına gelen şey evet muhakkak ağır birşey belki üst sınırın ama yine senin için geldi. başa gelen şey hakedilmiştir haktan hep ''şerbet'' inecek değil. şerbet inmeyince o zaman ben de kendi kokteylimi yapar içerim dersen gelene liyakat gösterememiş geleni anlamlandıramamış olursun. oysa gelen senin için geliyor ve ''modern çağ'' senin bunu atlatamayacağını çünkü ''normal'' olduğunu ve ''normal'' bir insan için bu yükün ''pek ağır'' olduğunu söylüyor. oysa Allah ''kimseye kaldıramayacağı yüklenmez'' buyuruyor.
devamını gör...
modadır. kullanan arkadaşlarım vardı, gerçekten sırf kendilerini önemli hissetmek için kullanıyorlardı. "yani öyle sorunlarım var ki ilaç kullanıyorum. kızım ben deliyim deli. doktor dozu artırdı..." gibi cümleler bir hastanın sözleri değil de, dikkat çekmek isteyen samimiyetsiz birinin söylemi olduğu belli değil mi? ağır vakaları elbette tenzih ediyorum. fakat evde otururken can sıkıntısından ilaç kullanan kitleyleye uyuz olmamak için ne yapılır bilmiyorum.
devamını gör...
modern dünyanın resmi sponsoru, yasal mermisi, legal uyuşturucusudur. depresyondan önce bulunmuştur. işleyişi insanı ''mayıştırmak, zihnini bulandırmak, düşündürmemek'' üzerine olan bir tedaviyi kabul etmek buna boyun eğmek doğru mudur yanlış mıdır ilacın muhipleri ''farkı'' söyleyeceklerdir.

ağrı kesici bile kullanmayan biri olarak adıgeçen ilaç türünü kullanan arkadaşlara sağlık sıhat afiyet ve şifa diler saygılarımı sunarım.
devamını gör...
"gerçek" sorunlara sahip olan insanlara faydası olmayan ilaçlara verilen genel isim. rahat batması sendromundan muzdaripseniz bu ilaçlar işinize yarayabilirler. çok ciddi problemlere sahipseniz ancak amacınız problemleri çözmek yerine görmezden gelmek ise de kullanabilirsiniz. ciddi bir sorununuz mu var? işte o zaman kendi başınasınız. her zaman olduğu gibi.
devamını gör...
yıllarca kullanmış "ciddi sorunları" olan biri olarak söylemeliyim ki, iyileştirmekten çok zarar veriyor bu tür ilaçlar. bir kere her şeyden önce, beyninizin sürekli "ben hastayım" demesini dinlemek zorunda kalıyorsunuz, çünkü her gün ilaç kullanmak zorundasınız. sürekli doktora gitmek zorundasınız. derdinizi unutmak gibi bir lüksünüz yok. üstelik ilaçları düzenli kullandığınız takdirde, belli bir süre sonra üzerinizdeki etkisi azaldığından, doz artırmak zorunda kalıyorsunuz. kaldı ki, bu ilaçların bir çoğu "yasal uyuşturucu" olarak tanımlanıyor. uyuşturucu kullanmanın şifa verdiği nerede görülmüş?

özellikle 10 yıldır yaşadığım uyku problemi yüzünden gitmiştim doktora. ilaçları kullandığım süre içinde uyku düzenim biraz olsun değişti, inkar edemem. önceden sabaha karşı 05:00-06:00 civarında uyuyup, 11:30-12:00 gibi uyanan ben, ilaç kullandığım süre boyunca gece 02:00- 03:00 gibi uyuyup 12:00-13:00- 16:00 gibi uyanmaya başlamıştım. kısacası bir yandan düzeltmeye çalışırken, öte yandan daha da batağa sürükler insanı antidepresanlar. kesinlikle uzak durun.
devamını gör...
antidepresan kullananlardan kimisi beyni cortlatıyor daha beter oldum kimisi onsuz yaşayamıyorum der. her ilaç gibi antidepresanlar da bir şeyleri yerine koyarken başka şeyleri götürür. psikolojik rahatsızlıklarda olabildiğince az ilaç kullanılması taraftarıyım ama tabi bunu yapabilmek için alternatif tedavi yöntemleri olmalı ki bana göre en etkilisi terapidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar