antidepresanı bırakmak

doktor nezaretinde yapılması gerekendir.
dozunu yeri gelince azaltıyorlar veya kullanım sıklığını değiştiriyorlar. benim gibi “onlar yapacaklarını yapıyor, ilacı da ben kullanıyorum, başlarım böyle işe” deyip ansızın celallenip bırakmayın. doktorunuza danışın.
devamını gör...
antidepresanın çeşidine, kullanılan miktara, kullanım süresine göre değişiklik gösterebilen bir süreçtir. kimi zaman hiçbir problem olmazken kimi zaman yoksunluk krizleri baş gösterir. mutlaka ama mutlaka doktor kontrolünde bırakılması gerekir. öyle kafama göre bıraktım olmaz.
devamını gör...
diyelim ki vücutta seratonin denen mutluluk hormonu seviyesi 1 ila 10 arası değer alıyor ve 5'in altı psikolojik huzursuzluğa, depresyona ve anksiyeteye sebep oluyor. sizin seratonin seviyeniz 2 seviyesinde olsun ve yaşadığınız depresyon sebebiyle antidepresan kullanıyorsunuz. her gün aldığınız ilaç seratonin seviyesini 7'ye çıkarıyor ve uzun vadede hormonu dengelemeye çalışıyor. kısa vadede ise böyle bir dengeleme söz konusu değil. ilaç alınca 7'ye çıkıyor ve yavaş yavaş düşmeye başlıyor, ertesi gün bir hap daha alıp tekrar 7'ye yükseltiyorsunuz.

diyelim ki 1 yıl boyunca ilaç kullandınız ancak seratonin seviyesi hala dengelenmedi, yani tedavi henüz nihayete ermedi. hal böyle olunca ilacı bıraktığınızda seratonin tekrar 3'e düşecek ve ilaç almadığınız için yükselmeyecek. haliyle tekrardan bir buhranın içine gireceksiniz. yok eğer bir buhrana sebep olmuyorsa ya seratonin eskiye nazaran dengelenmiştir ya da siz hiç hasta değilsinizdir.
devamını gör...
gerçek dünyayı görmektir. bir zamanlar kullandığım bir antidepresan yüzünden ikindi vakti falan uykum açılıyordu. tabi o zamanlar filtre kahve yoktu. akşam oyun oynadığım için sabah işe geç kalırdım psikolojim bozuldu deyip böyle yırtmıştım. ilacı bıraktığımda yine işe geç gitmeye devam ettim fakat herkes ilacı kullandığımı düşünüp üzerime gelmiyordu. yani dünya daha güzel olmuştu.
devamını gör...
"antidepresan içiyorum böyle şeylere gelemem" günümüz insanının tahamülsüz ve bencil olmasını maskelemek için kullandığı bi bahanedir efendim ve artık bundan sıkıldım. ciddi anlamda psikolojik sıkıntılar geçiren insanlarla ergen triplerine giren insanları aynı kefeye koymak istemem ama bunu söylediğini duyduğum insandan 3 adım geri duruyorum.
devamını gör...
bu olay sandığım gibi zor ve tehlikeli bir şey mi merak ediyorum. lustral kullanıyorum. ben böyle biri olmak istemiyorum. bi bilgisi olan dünyalıları yardıma bekliyorum. teşekkürler şimdiden.
devamını gör...
kullandığın zamandaki yan etkiler, bıraktıktan sonraki vereceği zararlardan daha yüksek. artı bir ilaç ve madde bağımlılığı insanı aciz hissettiriyor. istedikten sonra başarabilirsin. kendi hayat enerjini kendin üreterek, kendi kendini tedavi edebilirsin. seninle aynı pozisyonda olan biri olarak nacizane tavsiyelerim;

-bu aşamada maksimum seviyede insanlardan uzak dur.
-spor yap. hergün düzenli olarak açık havada en az 1 saat yürü.
-oku. inançlı bir insan mısın bilmiyorum ama maneviyata yönel.
-gül, eğlen. bu hayatı ciddiye almaya değmez. her saniye ölümü hatırla.

rica ederim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar