antik çağda üç ciltlik roman yazmak

oldukça zor olsa gerek..

mağara duvarına yazdın diyelim, en az 3 mağara bulman lazım.. bi de tabii eski yazılar şimdiki gibi olsa neyse de, bi cümle yazmak için kırk tane hayvan şekli kazıman lazım, kolay değil valla..

çoğaltma ve piyasaya sürme olayına hiç girmiyorum, bence de en iyisi korsan kitap zaten..
devamını gör...
sözlük sahibi abimizin antik çağ ile taş devrini karıştırdığı başlık olmuştur.

--- alıntı ---

antik tarih için kullanılan bir başka terim de antikitedir (antiquity). yine de bu terim (antikite) daha çok antik yunan ve antik roma uygarlıklarını özel olarak tanımlamakta kullanılmaktadır.
--- alıntı ---
zira son on yıldır falan antic kelimesi yunan uygarlıkları ve roma imparatorluğu için kullanılıyor. ve o devirlerde dünya harikası olan kütüphaneler vardır.

bu da başka bir kaynak.

--- alıntı ---

önce yunan kent devletlerinin, daha sonra da roma imparatorluğunun siyasi gücü ve egemenliği altında, tarihsel olarak m.ö. 7. yüzyılın sonunda başlayıp, m.s. 2. yüzyıla dek süren dönem.
(bkz: antikite)
--- alıntı ---
devamını gör...
bildiğim kadarı ile bu tabletlere yazma olayı zor bir şey değil ama taşıması çok ciddi sorunlar oluşturuyordu. diyelimki tabletlerini alıp başka bir şehre ders vermeye gideceksin, bütün eserleri de yanında götürmek zor iş. hem baya zaman alıyor hem de üç cilt roman nerden baksan en az 10 deve yükü. deve de yok yunan da artık at mat , hamal falan yıllar alır belki bunların nakli.

ama stoacılar için taşımaktan çok yazmak zor. çünkü çok fakir oldukları için çoğu tablet bulamıyor ve genelde hayvanların kuyruk sokumu kemiklerine falan yazıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar