antik yunan okulları

eleştirel aklın hakim olduğu okullar olarak gündeme getirilmek istenir ama alakası yoktur.

çok sert ilkeleri vardır ve bu ilkeleri değiştirmek isteyen kafir ilan edilir ve dışlanır. eğer bir öğreti değiştirilmek isteniyorsa bunu ancak okul kurucusu yapabilir. diğerleri maraba hükmündedir. bu değiştirme de çok gizli bir biçimde yapılır ve " üstad buyurdu ki" şeklinde öğrencilere iletilir.

yani öyle anlatıldığı gibi demokrasi falan yoktur. tamamen diktatörlükle yönetilen antik yunan dinleri anlayışının hakim olduğu felsefe okullarıdır. hele ki pythagorasçıların okulu tamamen inisiye sistemi ile öğrenci kabul eden çok gizli bir yapılanma gibidir. sadece belirli sınavlardan geçmiş öğrenciler kabul edilir.

sınavlarda öyle matematik, geometri falan değil tabiki. bir mağarada 15 gün kalmak , elemanların ara sıra mağaraya gelip "wooo wooo öcüüü" diye sesler çıkartarak seni korkutmak istemeleri falan ve finalde de mağara sonundaki uçurumdan aşağı kaymak vardır. kayarken oradaki taşlara falan tutunabilirsen hayatta kalırsın ve öğrenci olursun tutunamazsan şeyi tutarsın.
devamını gör...
yukarıdaki tanımdan anladığım kadarıyla süleymancıların kuran kurslarının rol modeli olan okullardır. tarihte tercüme faaliyetleriyle aydınlanan orta doğu dejavu yaşıyor desenize. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar