antik yunan

umberto eco eseri. * *

“yönetim biçimimiz komşularımızın yasalarını örnek almaz, çünkü biz başkalarını örnek almaktan çok başkalarına örnek oluştururuz. yönetim biçimimiz az sayıda insanın değil çoğunluğun sivil haklarına saygı duyulmasına izin verdiği için adına demokrasi denir. şahsi ilişkilerimizi birbirimize zarar vermeden yaşarız ve kamusal hayatta başkalarına saygı gösteririz; yöneticilere ve haksızlıklara uğrayanları korumak için oluşturulan kurumlara ve özellikle yazılı olmamalarına rağmen onları ihlal edenlere utanç getiren saygımız, yasaları ihlal etmemize engel olur. […]

güzel olanı severiz, ama ciddiyetle ve kendimizi bilgiye adarız, ama zayıflık sergilemeden; zenginlikten de ahmakça bir kibirden çok, sunduğu eylem imkânından dolayı yararlanırız ve yoksulluk utanç verici değildir, yoksulluktan kurtulmak için hiçbir şey yapmamak daha utanç vericidir. kamusal işlerle ve şahsi işlerle bir arada ilgileniriz, başka faaliyetler yürütsek bile kamusal çıkarları ihmal etmeyiz.”

—perikles'in konuşması, thukydides, peloponnessos savaşları, ıı 37-40

https://www.eganba.com/kita...
devamını gör...
felsefeye ve rasyonel akla katkıları tartışma götürmez.

yalnız bugünkü medeniyetin 2000 sene geç kurulmasına neden olmuşlardır. neden mi? yaklaşık değer takıntıları yüzünden 1500 'lere kadar ondalık sayıyı kabül etmediler. evet bilim bazen ayak bağı olur böyle aha. belki de 2000 sene önce şu tanımı buradan giriyor olacaktı insanlar. biz de şimdi hafta sonu saturn'e mi gitsem okyanusun 11 km derinliğinde yeni açılan müzeyi mi ziyaret etsem diye plan yapıyor olacaktık. kahrol yunan ekmeğimizle oynadın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar