antoine lavoisier

#bilim 

giyotinle öldürüleceğŸi zaman arkadaşŸına şŸöyle demişŸtir.
-ben merak ediyorum. başŸım kesildiğŸinde de bilincim yerinde olacak mı? gözlerimi bir kere kırparsam bilincimin yerinde olduğŸunu anlarsın.
giyotin inip, başŸı bedeninden ayrıldığŸında, gözlerini bir defa kırpmışŸtır.

devamını gör...
fransız kimyager. 1743 yılında paris'te doğdu ve aynı yerde 1794'te idam edildi. o devrin ünlü kimyacısı guilaume-francois rouelle'nin (1703-1770) tesiri altında kaldı. zengin bir ailenin çocuğu olan lavoisier, mazarin kolejinden mezundur.
devamını gör...
fransız devrimi'ne kurban giden fransız bilimadamlarından, simya ilminin kimya bilimine dönüşmesine öncülük edenlerden biri..

lavoisier'i unutulmaz yapan bir özelliği de nesnelerin kimyasal değişimlerini ölçmede gösterdiği olağanüstü duyarlılıktı. bu özelliği ona "kütlenin korunumu yasası" diye bilinen çok önemli bilimsel bir ilkeyi ortaya koyma olanağı sağlar. lavoisier, kimi kez kendi adıyla da anılan bu ilkeyi şöyle dile getirmişti:
''doğanın tüm işleyişlerinde hiç bir şeyin yoktan var edilmediği, tüm deneysel dönüşümlerde maddenin miktar olarak aynı kaldığı, elementlerin tüm bileşimlerinde nicel ve nitel özelliklerini koruduğu gerçeğini tartışılmaz bir aksiyom olarak ortaya sürebiliriz demiştir ve modern kimyanın temelini atmıştır.''

1794'de solunum üzerinde deneylerini yapmakta olduğu bir sırada lavoisier, iki farklı suçlama ile devrim mahkemesi önüne çağrılır.

onu kurtarmak için dostları mahkemeye koşmuştu ama tanık olarak bile dinlenmemişlerdi. "yurttaş lavoisier'in çalışmalarıyla fransa'ya onur sağlayan büyük bir bilgin olduğunda hepimiz birleşiyor, bağışlanmasını diliyoruz!" dilekçesiyle başvuran günün seçkin bilim adamlarına, yargıcın verdiği yanıt kesin ve çarpıcıdır: "cumhuriyet in bilginlere ihtiyacı yoktur!"
ve ünlü bilimadamının sonu acıklı olur. en verimli çağı olan 51 yaşında iken, "devrim" adına kafası giyotinle uçurulur.
lavoisier, boynunun vurulmasını beklerken kitap okuyordur. cellat, onu giyotine götürmek için yanına geldiğinde, lavoisier, nerede kaldığını unutmamak için okuduğu kitabın arasına bir kitap ayracı koymuştur.
devamını gör...
jacques louis david'in portrait of monsieur lavoisier and his wife adlı tablosu ile çok net anlatılan adam.
devamını gör...
fransız ihtilali’ne kurban gitmiş kimyager.

“kitap ayracı” anısına ilaveten, bir de şöyle bir şey anlatılır:

infaz edileceği sırada bir solunum deneyi yapmak için celladına der ki:

- “kellem kesilip de giyotinden sepete düştüğü vakit gözlerime bakın. eğer iki kez kıpırdatabiliyorsam bilin ki insan kafası kesildikten sonra beyin bir süre daha düşünmeye devam etmektedir.”

kafası koptuktan sonra gülümsemeyle iki kez göz kırptığı söylenir.
devamını gör...
dehşet bir adam kendisi. modern kimyanın hem isim hem de biyolojik babasıdır.
yüz yılardır sürüp gelen simyayı kütlenin korunumu kanunuyla beraber kimyaya dönüştürmüştür. doğanın tüm işleyişlerinde hiçbir şeyin yoktan var edilmediği, tüm deneysel dönüşümlerde maddenin miktar olarak aynı kaldığı, elementlerin tüm bileşimlerinde nicel ve nitel özelliklerini koruduğu gerçeğini tartışılmaz bir aksiyom olarak ortaya sürebiliriz demiştir ve modern kimyanın temelini atmıştır. 100 yıllık yanma tepkimesini en doğru açıklayan kendisi olmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar