ara güler

#sanat 

"bir daha dünyaya gelseydim tramvay olmak isterdim!" demiş.
devamını gör...
bir ömür insan hayatlarını ölümsüzleştirmiş üstad.. iyi ki var olanlardan..
devamını gör...
neye nerden bakip nasil gosterecegini cok iyi bilen 90â´ina merdiven dayamis fotograf ustadi. fazil sayâ´in "kustum ben. gidicem" seklindeki aciklamalarina en guzel cevabi vermesiyle de ayri severim.
devamını gör...
özellikle s&b fotoğraflarına bayıldığım ve genellikle konuşmasında "ulan" kelimesini çok fazla kullanan fotoğraf sanatçısı.
bir daha dünyaya gelseydiniz ne olurdunuz? sorusuna "bir daha dünyaya gelseydim tramvay olmak isterdim" demiştir.
devamını gör...
ismet inönü, winston churchill, indira gandhi, hohn berger, bertrand russel, bill brandt, alfred hitchcock, ansel adams, imogen cunningham, salvador dali, picasso gibi ünlülerin fotoğrafını çekmiş, sanatçı kelimesinden hoşlanmayan fotoğrafçı..
devamını gör...
galatasaray lisesi'nin ordaki cumhuriyet'in 50.yıl anıtı'nın hemen yanında güzel, nezih bir ortama sahip olan cafeyi işleten ünlü fotoğrafçı.
(bkz: ara cafe)

devamını gör...
izlediğim dinlediğim kadarıyla çok açıksözlü ilginç bir insan. yaşamına bakılınca , nasıl olmasın ki.

birde şu var, sanki her an birşeylşer olmasını bekliyor. o ana kadar olmamış bir şey. her hali bu duyguyu veriyor.

bu düşünceler içinde ateist olduğunu öğrenip, üzülüyorum.

demek ki bu yaşa kadar... , ve kimsenin ömrü hayatında yaşadıklarını yaşaması hayal bile edilmezken, o her an daha farklı şeyler bekliyor dünyadan. bekliyor hala beklemekte.

gerçekte ise birisinin, böyle bir sonun insanoğluna yakışmadığını kendisine inandırmasını, anlatmasını yıllarca beklemiş zannımca. belki kendi bir adım atmış karşısında kimseyi bulamamış. belkide kibrini bir soluk yıkamamış . ama işte bulamamış. ne diyelim hidayet Allah'tandır.

devamını gör...
bir akşam belki de muhteşem bir üçlü şeklinde karşıma çıkan herif. herif diyorum çünkü kendisi herif sözcüğünü kullanmayı çok seviyor. ha üçlü demiştim aktarayım hemen, kimler bu üçlü ara güler, okan bayülgen ve levent erden. bayülgen'in sade vatandaş programında öyle nefis bir muhabbet ettiler ki dimağımda ayrı bir tat bıraktı gerçekten.

bir tarafta 80 yaşını devirmiş ara güler, onun yanında ayrı bir jenerasyondan defteri kitabı kapatmış levent erden ve bir alt jenerasyondan okan bayülgen. ara güler hafif kırık türkçesiyle kimseyi sallamadan, samimi, içten konuşuyordu ki sabaha kadar okonuşsa dinlenecek cinstenti. ağzının bozuk olduğu da belli çünkü okan'ı bile zorda bırakacak cinsten laflar etti, bok oldu yok piç ettiler falan dedi. eğer okan olmasa başka biri olsaydı programı sunan hafif yollu uyarabilirdi belki.

güney amerika hariç gezmediği yer kalmamış dünya üzerinde ve gittiği her yerde harikulade fotoğraflar çekmiş tabii ki. kendini foroğraf sanatçısı olarak görmüyor ara güler, foto muhabiri olarak tanımlıyor bir nevi. ayrıca sıkı bir milliyetçi ve istanbul aşığı. lüfer, lakerda ve rakıyı ben dünyanın başka neresinde bulurum yahu, diyecek kadar hem de! konuştukça karşınızda yaşlı bir adam değil de konuştukça çağlayan bir nehir buluyorsunuz sanki, o ton ton dede imajı kesinlikle yok. hatta iki dakikada insanı bozabilecek bir mizaca sahip şahane herif.

okan bayülgen'in bir anısıyla kapatayım, bodrum gümüşlük'te okan bayülgen tepeye çıkıyormuş güneşin batışını çekmek için o sırada da ara güler tepeden iniyormuş. sadece ikisi var tepede, düşünün fotoğraf manyağısınız ve karşınızdan ara güler geliyor, müthiş bir şey. neyse okan gitmiş merhaba ara bey tepede inanılmaz şekilde güneş batışını çekebiliriz gidelim der. ara güler o ters tavrıyla, "mesele güneşin batışını çekmek değil güneş batarken gümüşlük'ü çekmektir" der...
devamını gör...
yenişafak'a verdiği röportajda:
"şimdilerde de ara güler'e ödül vermek moda oldu" diyerek beni hem güldürmüş hem de kendisini takdir etmeme neden olmuş kişidir.
devamını gör...
edip cansever'in tüm şiirlerinin yer aldığı 'sonrası kalır' kitabının kapağındaki fotoğrafı kendisi çekmiştir.
devamını gör...
sanıldığının aksine herhangi bir cafe işletmeyen fotoğrafçıdır.mülkiyeti kendisinin olup kiracıları tarafından işletilir ve ara güler'in sık vakit geçirmesi sebebiyle böyle bir yanılgı oluşmuştur.
devamını gör...
dünyanın en prestijli fotoğraf cemiyetlerinin başını çeken magnum photos üyesi kıymetli ermeni asıllı fotoğrafçı. ayrıca yıllarca life dergisi, associated press gibi dünya gündemini belirleyen* basın organlarının türkiye muhabirliğini yapmıştır.

master of leica gibi prestijli bir ünvana da sahiptir.
devamını gör...
kafe si vardır. taksim de galatasaray lisesinin solunda, yapı kredinin arkasında, harbiden ara sokakta bulunur. dekorasyon kötü, lokasyon zaten kötü. hiç bir güzel yanı yoktur. gelenlerin dedikodu yapıp, fal bakıp dağıldıkları yerdir. tavsiye mi ?*
devamını gör...
16 ağustos 1928 istanbul doğumludur. *
ingiltere'de dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak gösterilmiştir. birçok ülkede sergisi açılıp, fotoğrafları birçok dergide kullanılmıştır. kitaplaştırılan fotoğrafları farklı dillere çevrilmiş fotoğrafçı salvador dali, ismet inönü ve pablo picasso gibi birçok ünlü isim ile röportaj yapmış.

ara güler: fotoğrafçı çok dolu olmalı. resim bilecek, müzik bilecek, tiyatrodan anlayacak, çok okuyacak, anında karar verebilecek. yani çok zeki olacak...
devamını gör...


--- alıntı ---

bir gün sultanahmet’in avlusunda ara güler’i gördüm. fotoğraf çekiyordu. epey çekim yaptı, bir iki filim bitirdi. bir yarım saat takip ettim neye bakıyor, ne çekiyor falan.


ondan sonra camiye girdi ve çıkmasını bekledim, çıktı. botlarını bağlamak için mermerin üzerine oturdu. ben de yanına yaklaşıp üstad dedim: “bir soru sorabilir miyim?” “tabi buyur” dedi. dedim ki: “siz gerçeğe nasıl bakıyorsunuz? yani bizim de içinde olduğumuz bir gerçeği siz öyle bir yakalıyorsunuz, içinden öyle bir “an” çekip bize gösteriyorsunuz ki, “alın işte budur!” diyorsunuz. fakat bu bizim o esnada göremediğimiz bir gerçek ya da farkındalığımızın yetmediği birşey. ara güler yavaşça oturduğu yerden doğruldu ve “kıçım üşüdü! al, en büyük gerçek bu!”

--- alıntı ---

devamını gör...
"en iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı."
sözünü söyleyen fotoğraf sanatçısı.*
devamını gör...
gerçekten işinin piri bir adamdır...

dünya çapındadır...

çokta komiktir...
devamını gör...
taksim deki mekanı mutlaka gidilesi görülesidir. güzel renklerin bir arada olduğu hoş bir yerdir. arada kendisine rastlamak da mümkündür. yemek menüsü oldukça farklıdır. tam ismi aklımda yok ama içinde çavdar peyniri olan ve ismi ekmekli bişi olan harika bir yiyecek var orada, giderseniz mutlaka bi tadında bakın derim.
devamını gör...
kendinin fotoğraf sanatçısı değil, foto muhabiri olduğunu söyler.
devamını gör...
fotoğrafın sanat değil görsel tarih, fotoğrafçının da tarihçi olduğunu ve zamanı durdurup tarihi zaptettiğini söyler. fotoğraflayacağı insanlarla uzun vakit geçirerek onları tanıdıktan hayatlarına bir köşeden dahil olduktan sonra çekim yaptığını, deklanşöre basmakla sürecin sonlanmadığını anlatır. her usta fotoğrafçı gibi fazlasıyla ukala da sevimli tarafı da var bittabi.
devamını gör...
master of leica ünvanı almış yedi fotoğrafçıdan birisi. ne çekiyorsun dediklerinde "ne çekeyim! ızdırap çekiyorum!" dediği gözlemlenmiştir.

http://www.araguler.com.tr/

devamını gör...
böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakımdaymış, şifa dilerim.

fotoğrafçıdır, büyük bir fotoğrafçı, tarihin tanığı.
devamını gör...
öldü diye haberleri çıkan fotoğraf sanatçısı. o değil de öldü diye haber yapılmış hakkında, o da bir hareketle "yıkılmadım, ayaktayım" diye cevap vermiş.
devamını gör...
istiklal'de kendi adını taşıyan kafesinde gördüğüm fotoğraf sanatçısı. zor yürüyor, çok yaşlanmış.
devamını gör...
imrendiğim, rol model bildiğim, hayran olduğum fotoğrafçı. kesindisi istanbul'un, hatta türkiye'nin gözüdür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar