ara güler

neye nerden bakip nasil gosterecegini cok iyi bilen 90â´ina merdiven dayamis fotograf ustadi. fazil sayâ´in "kustum ben. gidicem" seklindeki aciklamalarina en guzel cevabi vermesiyle de ayri severim.
devamını gör...
özellikle s&b fotoğraflarına bayıldığım ve genellikle konuşmasında "ulan" kelimesini çok fazla kullanan fotoğraf sanatçısı.
bir daha dünyaya gelseydiniz ne olurdunuz? sorusuna "bir daha dünyaya gelseydim tramvay olmak isterdim" demiştir.
devamını gör...
ismet inönü, winston churchill, indira gandhi, hohn berger, bertrand russel, bill brandt, alfred hitchcock, ansel adams, imogen cunningham, salvador dali, picasso gibi ünlülerin fotoğrafını çekmiş, sanatçı kelimesinden hoşlanmayan fotoğrafçı..
devamını gör...
izlediğim dinlediğim kadarıyla çok açıksözlü ilginç bir insan. yaşamına bakılınca , nasıl olmasın ki.

birde şu var, sanki her an birşeylşer olmasını bekliyor. o ana kadar olmamış bir şey. her hali bu duyguyu veriyor.

bu düşünceler içinde ateist olduğunu öğrenip, üzülüyorum.

demek ki bu yaşa kadar... , ve kimsenin ömrü hayatında yaşadıklarını yaşaması hayal bile edilmezken, o her an daha farklı şeyler bekliyor dünyadan. bekliyor hala beklemekte.

gerçekte ise birisinin, böyle bir sonun insanoğluna yakışmadığını kendisine inandırmasını, anlatmasını yıllarca beklemiş zannımca. belki kendi bir adım atmış karşısında kimseyi bulamamış. belkide kibrini bir soluk yıkamamış . ama işte bulamamış. ne diyelim hidayet Allah'tandır.

devamını gör...
bir akşam belki de muhteşem bir üçlü şeklinde karşıma çıkan herif. herif diyorum çünkü kendisi herif sözcüğünü kullanmayı çok seviyor. ha üçlü demiştim aktarayım hemen, kimler bu üçlü ara güler, okan bayülgen ve levent erden. bayülgen'in sade vatandaş programında öyle nefis bir muhabbet ettiler ki dimağımda ayrı bir tat bıraktı gerçekten.

bir tarafta 80 yaşını devirmiş ara güler, onun yanında ayrı bir jenerasyondan defteri kitabı kapatmış levent erden ve bir alt jenerasyondan okan bayülgen. ara güler hafif kırık türkçesiyle kimseyi sallamadan, samimi, içten konuşuyordu ki sabaha kadar okonuşsa dinlenecek cinstenti. ağzının bozuk olduğu da belli çünkü okan'ı bile zorda bırakacak cinsten laflar etti, bok oldu yok piç ettiler falan dedi. eğer okan olmasa başka biri olsaydı programı sunan hafif yollu uyarabilirdi belki.

güney amerika hariç gezmediği yer kalmamış dünya üzerinde ve gittiği her yerde harikulade fotoğraflar çekmiş tabii ki. kendini foroğraf sanatçısı olarak görmüyor ara güler, foto muhabiri olarak tanımlıyor bir nevi. ayrıca sıkı bir milliyetçi ve istanbul aşığı. lüfer, lakerda ve rakıyı ben dünyanın başka neresinde bulurum yahu, diyecek kadar hem de! konuştukça karşınızda yaşlı bir adam değil de konuştukça çağlayan bir nehir buluyorsunuz sanki, o ton ton dede imajı kesinlikle yok. hatta iki dakikada insanı bozabilecek bir mizaca sahip şahane herif.

okan bayülgen'in bir anısıyla kapatayım, bodrum gümüşlük'te okan bayülgen tepeye çıkıyormuş güneşin batışını çekmek için o sırada da ara güler tepeden iniyormuş. sadece ikisi var tepede, düşünün fotoğraf manyağısınız ve karşınızdan ara güler geliyor, müthiş bir şey. neyse okan gitmiş merhaba ara bey tepede inanılmaz şekilde güneş batışını çekebiliriz gidelim der. ara güler o ters tavrıyla, "mesele güneşin batışını çekmek değil güneş batarken gümüşlük'ü çekmektir" der...
devamını gör...
yenişafak'a verdiği röportajda:
"şimdilerde de ara güler'e ödül vermek moda oldu" diyerek beni hem güldürmüş hem de kendisini takdir etmeme neden olmuş kişidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar