arap milliyetçiliği

türk topraklarında değil, hicaz emiri şerif hüseyin nezdinde can bulmuş görüştür. avrupa'ya okumaya giden arap gençlerin düşünce dünyasında kendisini göstermişse de, aksiyon şerif hüseyin'den gelmiştir. bunların çok öncesinde, arap milliyetçiliği ile ilgili tohumları, 1800 yılında mısır'a çıktığında napolyon atmıştır.
devamını gör...
işin özünde arap etnik kimliğinden çok islam dini argümanları var ve bunun böyle olmasını da emevi ve abbasi hanedanlıkları sağlamıştır.

din Allah'ındır, temel düstur da budur ve bunun kriterleri de büyük kitapta ayet ayet bildirilmiştir ama gel gör ki, ne zaman geleneksel tebliğ çalışmaları yapılır, hep bir anekdot verilir, hani islam şöyle kutsaldır, böyle mühimdir falan filan... bunlardan biri de, islam gelmeden önce insanlar öz kızlarını diri diri gömüyor hadisesidir. vallahi bu beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor, lakin bulunduğum toplum ezelden beri nerdeyse kadın-erkek eşitliği üzerine kuruludur. o yüzden bu arap adeti nezdimde hiç de mühim değildir. tabi bu örneği dışlayarak, islam'ın kabul etmediği başka meselelerin olmayacağı anlamına gelmez, mesela ölüden medet ummak bunlardan biridir.
devamını gör...
19. yüzyılın son çeyreği ile 20. yüzyılın ilk yarısında vuku bulmuş, sonradan tarihe karışmış milliyetçilik. bugün çoğu arap'ın milliyeti paradır. milyonlarca arap suriyeli'ye biz kapımızı açarken diğer arap devletlerinin görmezden geliyor olması zaten durumu özetliyor. düşünsenize Allah göstermesin azerbaycan işgal altında, azeri kardeşlerimize ruslar, iranlılar ve gürcüler kapı açıyor ama bizim umrumuzda değil. tam anlamıyla millete ihanettir. araplar, her arap devletini ayrı bir millet olarak görüyor herhalde.
devamını gör...
araplardaki milliyetçiliğin hiçbir örneği yoktur. araplarda çok sağlam neseb milliyetçiliği vardır. atıyorum ümeyyeoğulları abd-i menaf oğullarının yükselmemesi için herkesle işbirliği yapar. abd-i menaf da tam tersi. onlarda arap üstünlüğü değil, kabile üstünlüğü eastır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar