arapça farsça fransızca ve ingilizce bilmek

islami ilimler, islam tarihi, türk islam tarihi ve islam felsefesi gibi alanlarda başarılı çalışmaları olan kimselerin özelliklerindendir. ayrıca bu alanlardan birinde çalışmak isteyenlere özellikle bu dört dili öğrenmeleri tavsiye edilir.
devamını gör...
farsça hariç ( aldığım 2 aylık özel dersi saymazsak) üçünü de biliyorum. çalışma hayatımdaki en büyük faydası pavyonda çalışırken cezayirli ve suriyeli garsonları ayırmak, faslı kızlarla kakara kikiri yapmaktı. uzun lafın kısası kültürlü olmak ve lisan bilmek bu ülkede bir boka yaramaz. hele ki bundan sonra.
devamını gör...
farsçanın kürtçeye çok benzediğini, fransızcanın da günlük diyaloglardan ibaret olduğunu var sayarsak sahip olduğum nitelik. öyle görünse de çok üst düzey bir çaba gerektirmez. turizm sektöründe olmak, biraz kurs takviyesi, birkaç yurt dışı seyahati ve en ziyade bu dilleri konuşan insanlarla kurulan dostluklar bunları biliyor olmayı mümkün kılıyor.
devamını gör...
esperantonun yanı sıra arapça ve ingilizce de biliyorum. esperanto ile dünyanın pek çok yerinden pek çok kişi ile sohbetler ettim. eşim hariç tüm dünya ile sohbet ederken işime yaradı esperanto. çok şey öğrendim. ingilizce şarkılar dinliyorum. anlayarak dinlemek güzel. bazı romanları da ingilizce orijinalden okuyorum. güzel oluyor. arapça ile gerçek bir kişi ile iletişim kuramadım. sokakta lehçe konuşuluyor. tanıdığım tüm araplar standart arapça ile iletişim kurmaktan hoşlanmıyor. onlarla da ingilizce iletişim kurduk .
devamını gör...
nitelikli türk edebiyatçılarının vasıflarındandır. edebiyatımız bu dört dilin ve onların edebiyatlarının etkisinde bir gelişim göstermiştir.
devamını gör...
islam ilim tarihi çalışılacaksa almanca ve latinceyi de eklemek lazımmış.

"almanca bilmeden islâm ilimler tarihi yapılamaz.çünkü bugüne kadar en mühim etüdler almanca yapılmıştır. bilmek lazım. ayrıca latince de şarttır. arapça’ya gelince onsuz zaten hiç olmaz.tarihte ilk defa kaynak zikrederek ilim yapma geleneği islâm medeniyetinde oluştu." -fuat sezgin-
devamını gör...
şayet gaye islami bilimler ve islam tarihi ise farsça, fransızca ve ingilizce bilmek; arapça konusunda hemfikir olmakla beraber süryanice, eski ermenice bilmek kadar faydalı olmaz. zira birincil kaynaklar bu dillerdedir. gerisi çevirdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar