arı sinek kuşu

tür isimleri mellisuga helenae olan arı sinek kuşu, bilinen en hafif ve en küçük kuş türü olarak literatürdeki yerini alıyor. boy uzunluğu 5 santimetre ağırlığı 1.8 – 2 gram olan (ortalama bir poşet çay 2 gram çay yaprağı içermektedir) olan bu kuş türü küba takım adalarına özgü endemik bir tür olarak biliniyor. yani ülkemizde aramayın göremezsiniz.

dünya’nın en küçük ve hafif kuşu olan bu kuşlar çoğunlukla iri bal arıları ile karıştırılmakta ve bu yüzden de arı sinek kuşları olarak anılmaktadır.

saniyede 80 kere kanat çarpabilen arı sinek kuşlarının erkekleri kur yapma davranışları sırasında -her halükarda ortalama kuşlardan daha hızlı – dakikada 200 kere kanatlarını çırpmaktadır.

hiç durmadan 20 saat boyunca havada kalabilen arı sinek kuşları saatte ortalama 40 – 50 kilometre hızlara ulaşmaktadır. bölgelerini korumak istediklerinde av için veya başka sebeplerle dalışa geçtiklerinde bu hız çok daha artabilmektedir.

yüksek hızdaki uçuşları ile doğru orantılı olarak yüksek oksijen ihtiyacı ve buna bağlı olan kalp atışları da çok hızlı gerçekleşmektedir. neredeyse biyolojik sınırları zorlayacak şekilde dakikada 1.200 kere atan kalpleri, arı sinek kuşlarını bilinen ikinci en hızlı kalp ritmine sahip canlısı konumuna getiriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar