aritmi

--- alıntı ---

aritmiler, kalbin ritmik çalışmasındaki bozulma sonucunda meydana gelen hastalıkların genel ismi.
kalpte doğuştan olan bozukluklara bağlı olabileceği gibi sonradan gelişen hastalıklarada bağlı olabilir. doğuştan kaynaklanan aritmilerin çoğunluğu kalbin atriyumu (kulakçık) ve ventrikülü (karıncık) arasındaki normal iletim sistemine ilaveten aktif halde bulunan başka bir iletim yolunun bulunması sonucunda meydana gelmektedir. bunlar arasında en fazla görülenleri wpw sendromu ve avnrt'dir. bu bozukluklar hayati tehlike doğurabileceği gibi hiçbir tedavi gerektirmeyen bir durum olarak ortaya çıkabilmektedirler. hastalarda en fazla çarpıntı şikayeti oluştururlar ve tanıları ekg ile konulabilmektedir.

--- alıntı ---
devamını gör...
galiba bu aralar bende başlamış olan hede. uykumdan kalp atışlarımın hızından ötürü uyanıyorum.yaşlılık be evladım, malum, sovyetler çöktüğünde yedi yaşındaydım.
devamını gör...
gençliğimi solduran bir tuhaf kalp ritim bozukluğu hastalığı. en kötüsü ise durum anlaşılna kadar doktorlar aile hatta kişi kendisi dahi bunun psikolojik bir durum oldugunu sanar. ne zaman kalp zıvanadan çıkar o vakit anlaşılır. eline bir iki ilac ve birkac seçenek tutuşturup seni icinde bir ileri iki geri yapan kalbinle başbaşa bırakırlar.
devamını gör...
kalp atım hızı kişiden kişiye ya da aktivitelere göre değişkenlik gösteriyor. dakikada 60 -100 arası atım olması normal kabul ediliyor. uykuda daha azalması ve egzersiz sırasında dakikada 100 atımın üzerine çıkması da olağan kabul ediliyor. kalp atımının kişinin hissedeceği şekilde hızlanması veya düzensizleşmesi (aritmi) "kalp çarpıntısı" olarak ifade ediliyor.
devamını gör...
kalbinizin atım ritmini ekg çektirerek görebilirsiniz.
kalp atımlarının oluşturduğu elektriksel değişimler bu alet ile (sanki bir osiloskop gibi) görülebilir.
aşağıda ritmi bozuk bir ekg örneği görüyorsunuz.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.