arizona kertenkelesi

yeni olduğu bu ortamda şimdilik pek dikkat çekmeyen ama zamanla kendini ispatlayacağına inanan, sizlerin de muzdarip olduğu bağımlılık hastalığına yakalanan, sağlam ciğerli, insana sadece insan olduğu için değer vermeyi benimsemiş, eleştiriye açık iyi bir yazar olma adayı.
devamını gör...
şahsi algılamasın ama kertenkelelerden nefret ederim. özellikle genç iken binlercesini katlettim ve hiç pişman değilim. yine olsa yine hunharca öldürürüm. kimisini boya kutusunun içine attım rengarenk kertenkelelerim oldu. ama canlı olarak. kimisini derin dondurucuda öldürdüm. halen de gördükçe şartellerim atar. pkk kadar tiksinirim bu hayvandan.

yazar kardeş seninle problemim yok gerçekten.
devamını gör...
mart ayında dünya sözlüğe kazandırdığı 579 entry ile ayın en çok yazan 10. yazarı olmuştur.
henüz geleli daha 1 ay bile olmamasına rağmen bu kadar kısa bir süre içinde 10. sıradan giriş yapması da gözlerden kaçmadı.
sempatik halleri ve sevimliliği ile dikkat çeken yazarımıza yanından ayrılmayacak bir şirinlik abidesi gönderiyoruz.
devamını gör...
--- alıntı ---

dikenli çöl kertenkelesi ya da iki noktalı dikenli kertenkele (sceloporus magister) phrynosomatidae familyasından bir kerkenkele türüdür.

böcekler ve nadir olarak bazı bitkilerle beslenir.

dikenli çöl kertenkelesi değişkensıcaklı bir hayvandır ve arizona'daki sonoran çölünde yaşar. arizona kertenkelesi olarak da bilinen kertenkele 3n kromozoma sahip tek hayvandır. diğer bir türü sceloporus clarkii "clark dikenli kertenkelesi" olarak bilinir.

çöl hayatına uyumu, diğer kertenkelelerin yatığı gibi soğuk mevsimlerde rengini daha koyuya değiştirmekle sağlar. böylece güneş ısısını daha çok emebilir. ılıman mevsimlerde daha açık renge bürünerek, güneş radyasyonun da çoğunu yansıtır. genellikle bulunduğu yerlerin rengini alarak kamufule olur ve kolayca görülmez.

bütün çöl kerkenkeleleri gibi, dikenli çöl kertenkelesi de zamanının çoğunu oyuklarda geçirir. oyuklar çölün sıcağına nazaran daha serin yerlerdir.

--- alıntı ---
https://tr.wikipedia.org/wi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar