arrival

geliş.
8 gün evvel vizyona girmiş abd yapımı bilim kurgu türünde film.


--! spoiler !--

film, ordu dilbilimcisi dr. louise banks'in hikayesini anlatıyor. birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlar. uzaylılarla iletişim kurması için ordu dilbilimcisi dr. louise banks çağrılır. doktora yardımcı olması için de fizikçi ıan donnelly seçilir. ikilinin artık en önemli görevi uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunu belirleyebilmektir. bu süreçte bir diğer zorluk da ordunun ısrarcı bir şekilde saldırı yanlısı olması olacaktır...
başrollerine superman'in sevgilisi louis lane rolünde boy gösteren amy adams ve marvel'ın hawkeye'ı jeremy renner'ı yerleştiren arrival filminin yönetmen koltuğunda sicario'nun yönetmeni denis villeneuve oturuyor. filmin senaryosunu ise elm sokağında kabus ve son durak 5'in senaryolarına imzasını atan eric heisserer yazıyor. filmin kadrosunda michael stuhlbarg, tzi ma, mark o’brien ve forest whitaker da yer alıyor.
--! spoiler !--
devamını gör...
türkiye'de geliş şeklinde isim uyarlaması yapılan film. yenisöz gazetesinden ömer kayani filmi sembollerinden yola çıkarak komplo teorileri eşliğinde irdelemiş.

...
“dünyanın farklı bölgelerine inince, elit bir takım – dilbilimci (her yere yerleşik küreselciler) banks (ingilizce bankanın çoğulu yani - bankalar) liderliğinde biraraya getirilirler. insanlık global bir savaşın eşiğindeyken, bankalar ve takım (elit küreselciler) zamana karşı yarışarak kendi hayatları ve muhtemelen insanlığı tehdit eden duruma cevaplar bulmaya çalışmaktadırlar.”
yani hillary clinton seçildiği günün ertesinde uzaylılar ya da nam-ı diğer hiçbir ulusa ırksal ya da dini bağlılıkları olmayan bir çeşit uzaylı da diyebileceğimiz küreselciler dünyanın tepesine tam manasıyla binmiş olacaklardı.

olayı pekiştirebilmek için filmin detaylarına geçelim. afişlerde gördüğünüz gibi dünyanın 12 farklı bölgesine inen uzay gemileri göz şeklindedir. artık masonların sembolü olan her şeyi gören gözü uzun uzadıya anlatmamıza gerek yoktur diye düşünüyoruz. uzay gemileri dünyaya inince abd hükümeti kendi toprakları üzerinde duran gemiyi araştırmak için bir dil bilimci liderliğinde elit bir takım kurar. dilbilimci sembolü ilginçtir. çünkü küreselcilerin sembol bankası hsbc'nin reklamlarında da “dünyanın yerel bankası” benzeri bir sloganla bu mesaj veriliyordu. yani hem global hem yerel olabilen çok kültürlü bir banka. tam adını koyup lafı dolandırmadan küreselciler desek daha doğru olur herhalde.

uzaylılar bu dilbilimci ile iletişim kurarken sisli bir camın ardından havaya bir sıvı püskürterek kendi alfabeleri ile iletişim kuruyorlar. ama o da ne? uzaylı dili diyerek bize gösterilen şey aslında bir başka masonik sembol olan kuyruğunu ısıran yılandan (ouroboros) başka bir şey değil.

yanına masonik sembol eklenmiş olarak filmden bir sahne. benzerlik konusunda karar sizin.

ama bu kadarla kalsa iyi. uzaylı dostlarımızın 7 bacakları var ve dolayısıyla kendilerine latince 7 bacaklı anlamına gelen hepta-pod diyorlar. hatırlamış olmanız lazım. “shemitah teorisi ve sihirli numara 7” başlıklı yazımızda bu konuya değinmiştik. sihirli numara 7 yine karşımızda. ama siz bu 7 ayaklı ahtapotu daha önce de bir filmde görmüştünüz. onu da hatırlatalım:

son filminde james bond'un savaştığı dünyayı yöneten küresel örgütün sembolü olan ahtapotunda 7 bacağı vardı. zaten sonrasında da james bond'dan ilham alan ingiliz halkı brexit ile ab'den ayrıldı. küreselcilerin birleştirdiği ab desek daha mı doğru olur?

asıl konuya gelirsek uzaylıları derdi kısaca dünyada değişik ülkelere yüksek teknolojinin birer parçasını vererek dünya ülkelerini biraraya getirmekmiş. ülkeler kendi ellerindeki bilgi parçasını diğerleri ile biraraya getirecek, yüksek teknolojilere ulaşacak, bir araya gelecek, ve ileride uzaylılara yardım edecekler. kime karşı? uzaylıları tehdit edecek bir düşmana karşı. yani uzaylılar geleceği görebilme yetisine de sahiptirler. işte burada iş çok ilginç bir hal alıyor. uzaylıların tıpkı şeytan gibi haşa tanrıyı oynamasını bir tarafa bırakırsak “dünya ülkeleri birleşin” mesajı çok ilginç. filmde sadece şunu söylemeleri eksik kalmış:

“birleşin, farklılıklarınızı unutun, yeni dünya düzenini ve tek merkezli dünyayı kurun”.

bunu tam olarak söyleselerdi muhteşem olacaktı. filmde o kadar çok antik, şeytani, masonik semboller var ki tamamına girmek imkansız. onun için asıl ana fikri olan sonuna gelelim.

uzaylıların verdiği teknolojiyi paylaşmak istemeyen rusya oluşturulan küresel dilbilimci takımla bilgi paylaşmayı keser. ardından uzaylıların istila hazırlığında olmasından şüphelenen çin ültimatom vererek uzaylıların topraklarını terk etmemesi durumunda savaş açacağını söyler. küresel sermaye ile savaşan putin ve rusya gerçek hayatla ne kadar örtüşüyor değil mi?

demek çin'de rusya ile avrasya bloku oluşturarak küreselcilerin istediklerini yapmıyor olmalı ki filmde bu mesajı görüyoruz. ama filmin sonunda çin barışa son anda razı oluyor. nasıl mı? çin devlet başkanının ölen karısının son nefesinde kocasına söylediği barışla ilgili son sözlerini bir şekilde uzaylılardan öğrenen louise banks'ın kendisine bu sözleri hatırlatarak geçmişi ve geleceği görebilme yeteneği olduğunu ispat etmesi ile diyebiliriz. tabii burada sanki çin devlet başkanına filmde karısı ile ilgili bir ölüm tehdidi var gibi geldi diyorsanız o da sizin komploculuğunuz deriz. bu arada film afişlerinden birinde uzay gemisinin tam olarak çin'in gerçek finans merkezi olan şangay'ın tam tepesine oturtulduğuna dikkat çekelim. gözümüz ekonominin üstünde, çökertiriz mesajı mı?

sonuca gelirsek, bildiğiniz üzere hillary clinton seçilemedi ve trump abd başkanı seçildi. olur mu olmaz mı bilemeyeceğiz.

ama küreselcilerin “geldik ve dünyanın tepesine çökeceğiz” mesajı şimdilik boşa gitmiş gibi gözüküyor. trump'ın rusya'ya yakın söylemleri herkesin malumu.

çin rusya ile devasa askeri anlaşmalar imzalarken, rusya küreselcilerin avrupa'sına karşı güç gösterisine devam ediyor.

türkiye ise şangay 5'lisine girme konusunu tartışıyor.

vatikan'da papa 20 kasım'da yani geçtiğimiz pazar günü “olağandışı merhamet yıldönümü (jübile)” bitişini simgeleyen kapıyı kapattı. bu konuya “shemitah teorisi ve sihirli numara 7” başlıklı yazımızda değinmiştik. merhamet kapısı kapanınca ne olacak biz de bilemiyoruz. tam da abd seçimleri ertesinde.

bizim anladığımız küreselciler dünyanın tepesine inmeyi planlıyorlardı ama trump'ın gelişi ile sanki yeryüzüne inemeyip havada asılı kaldılar gibi. ama bu saldırmayacakları anlamına da gelmez.

hollywood böyle filmler yapmaya devam ederse bizi sonunda sembol bilimci olmak zorunda bırakacak galiba.

11.11 tarihinde gösterime girmesi gibi şifreleri ise çözmeniz için size bırakalım.
devamını gör...
ted chiang'in story of your life adlı kısa hikayesinden uyarlanan film.
izledim. sana puanım dokuz kanka diyorum. sekiz üzerinden üstelik.

not: aranofsky-nolan çizgisinde bir yönetmen villeneuve. parlak görüyorum bu arkadaşı.

zorunlu ek: son olarak filmden çıkarken saçma salak yorumlar duydum.
lütfen 120 altı iq ve hiperaktivite vs dikkat probleminiz varsa izlemeyin.
devamını gör...
tipik uzayli filmlerle alakasi yok. uzaylilar zaten camin arkasinda iletisime geciyorlar. suluk gibi kollarini cama yapistirip murekkep fiskirtip yuvarlak seklinde kelimelerle iletisim kuruyorlar. silah kelimesi yuzunden neredeyse savas cikiyordu. megersem silah uzayli dilinde hediye demekmis. ayrica kadin onlarla iletisime gecince gelecegi gormeye basliyor ve cin devlet baskaniyla telefonda konusup krizi onluyor. uzaylilar dunyamizi yok etmeye gelmemis. 3000 sene sonrasi icin bi dava varmis. onlarin bizim yardimimiza ihtiyaci varmis. o bakimdan gelmisler.
devamını gör...
çin imparatoruna cep telefonuyla bişeyler söylüyor kız ve dünya kurtuluyor filmidir

hay Allahım.

yani amerikan başkanının uzaylıyı yumrukladığı noktadan çin'e açılan cep telefonuna gelmemiz bile bir devrim niteliğinde hollywood adına.
devamını gör...
uzaylıların dünyayı işgal ettiği zibilyon tane hollywood filminden sonra farklı bir uzaylı konsepti sunarak orijinal bir bakış açısı ortaya çıkarmış olan sağlam film.
devamını gör...
aslında bir uzay filmi diye sunulsa da bu bildiğimiz dil ve edebiyat filmidir. ben bu bölümlerde görevli bir öğretim görevlisi olsam bunu öğrencilerime mutlaka izletirim. belki de herkesin izlemesi gerek. uygarlığın dil ve iletişim sayesinde sağlandığını bu filmde daha iyi anlıyorsunuz.
devamını gör...
konusu itibariyle ilgi çekici bir film. ama bir eksiklik var filmde. bittiğinde bana verdiği his bir boşluktan ibaret.

--! spoiler !--

eleştirilerim şöyle
dünya için bu kadar önemli bir hadise yaşanıyor ama biz hiç bir ülkenin hükümetini başkanını göremiyoruz. bütün kararları askerler veriyor. ne menem bir dünya bu?
filmdeki iki başrol oyuncusundan bilim adamı olarak ekibe dahil edilen erkek karakterin filmde hiçbir katkısı yok. dilbilimci kadın karaktere ekürilik yapıyor sadece.
filmdeki yavaş anlatım sıkıcılığa dönüşmüş.
uzaylıların dilinin çözülme süreci ikna edici olmamış.

--! spoiler !--
devamını gör...
aşağıdaki videoyu filmden önce izlediğim icin, filmi anlayabildim. tabi barış özcan'ın anlattığı gibi ilgimi cekmedi. sonu beni tatmin etmedi.

--! spoiler !--

hani o kadar dilini cözdün, dilini cözünce geleceği görebildiğini anladın... bu kadar mı?
orada uzaylılar 3 bin yıl sonra insanlığa ihtiyac duyacağız dediler... ama neden? mesela geleceği görüyosun onu da söyle...

--! spoiler !--
devamını gör...
denis villeneuve tarafından yönetilen ve senaryosu yazar ted chiang'in story of your life adlı kısa hikayesinden eric heisserer tarafından uyarlanan 2016 yapımı amerikan bilim kurgu-dram filmi.
devamını gör...
konusu kısaca dil ve biraz da zaman mefhumu olan güzel bir film.

yalnız biraz filmi anlamada güçlük çekebilirsiniz.

filmi izledikten sonra barış özcan'ın şu videosuna bakmanızı tavsiye ederim.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar