çevre ve şehircilik bakanı murat kurum'un açıklaması. buradan

hele şükür akıllar başa gelmeye başladı.

--- alıntı ---

"tüm sorunların çözümü için işin kaynağına inmek gerek. artık önüne gelen müteahhit olamayacak, inşaat yapamayacak. finansman yapısı ve tecrübesi yeterli olmayan firmalar çok fazla. bunlar yarı yolda kalınca vatandaş da mağdur oluyor, konutzede oluşuyor. biz yapacağımız düzenleme ile hem vatandaşın sorun yaşamasının önüne geçeceğiz hem de türk ekonomisi için önemli olan inşaat sektöründe sağlıklı büyümenin yolunu açacağız"

--- alıntı ---
devamını gör...
demek ki artık önüne gelen başka bir şey olacak. zira önüne gelenler bir şey olmak zorunda. inşaatın modası geçti şimdi başka şey olacaklar. çünkü o önüne gelenlerin bir şey olması sizin liyakat dediğiniz oluyor. sistemi liyakat üzerine kurduğunuz için, önüne gelenler her şey olamayınca sistem çöker.

tanım: itiraf.
devamını gör...
bundan sonra nereye gelmek gerekiyor?
yalnız bu yaklaşımlara hastayım, çok başarılı. hani, emret bakanım'da humphrey vardı, çakal. hah, o işte konuşan.
sanki 16 yıldır başkası vardı bu işlerin başında.
tamamen bir başkası yapmış gibi, artık düzeltiyoruz. nereye geliyorduk?

edit: bunun en kara mizah örneği, "ulan bu istanbul'un siluetini amma bozmuşuz ya" yaklaşımıdır. ben verdim zira onayları ruhsatları.
devamını gör...
ya hu eniginden cucugune azıcık parası olan yandasa verilen belediye ruhsatları ile, ced raporları ile zibilyontane müteahhit yarattiniz, onların aldığı banka kredilerine kefil oldunuz. adamlar simdi geri odemiyo. tabisi kolay para kazanma devri geciyo. kasa tıkır. şimdi bedel ödenecek ve gelen çözüme bah.good morninggggg bakanım hadi bagalim.
devamını gör...
artık önüne gelen inşaat yapamayacak müteahhit olamayacak demek bugüne kadar önüne gelenin inşaat yaptığı, müteahhit olduğu anlamına da geliyor.
devamını gör...
ne anlamsız bir açıklama..
inşaat işi müttahhitin önüne gelen olması sebebi ile sıkıntı da değil ki. boş bir açıklama..
bizim halkımızın sorunu siyasetçilerin sözlerinin satır aralarını okuyamamak.
inşaat işinde kim istiyorsa mütaahhit olsun sıkıntı yok. çünkü mütaahhit demek parası olan işveren demek. inşaat ile ilgili sıkıntının asıl sebebi mütaahhit değilk.

projeji mütaahhit çizmez. inşaatın demirini mütaahhit bağlamaz. betonu mütaahhit dökmez.
mimarlar odasına kayıtlı mimar çizer. inşaatın her safhasını denetleyen yapı denetim mühendisleri vardır. inşaatın yerini lihkap( harita mühendisleri uydu aracılığı ile belirler) inşaata ruhsatı belediye verir. mütaahhit asla kafasına göre iş yapamaz. ee şimdi müttahhit ahmet olmuş mehmet olmuş ne fark eder. bir sorun varsa mühendis mimar belediye imar müdürlüğü tapu gibi kurumlar görevini iyi yapmadı diyedir.

haa mütaahhitler işi bitirmeyip kaçıyor sorun bu mu. o zaman da sıkıntı vatandaşta..vatandaş maliyet hesabını iyi yapacak. evin fiyatına bakacak. 100 liraya mal olan inşaatı 60 liraya satmaya çalışan mütaahitte güvenmeyecek.

önüne gelen mütaahhit olsun sorun yok. önüne gelen belediye başkanı yapı denetimci harita mühendisi mimar oluyorsa sorun var demektir.

denetim mekanizmasını rüşvete dayalı kurarsan belediyeler yasal olarak bağış mantığı ile müttahhitin hatalarını görmezse sorun işte budur. vesselam.

edit: mütaahit olmanın bedeli 1600tl..gidip şehricilik bakanlığından makbuz karşılığı belge alıyorsun hepsi bu. zaten olması gereken de bu.
bu rakamı 50 bin tl ye çıkaracaklar galiba..

son yaptığım inşaattan 500bin tl sadecce kur farkı sebebi ile zarar ettim.
ben inşaata başlarken demir 1200tl idi. maliyeti 1500tl den yaptım 2200tl den demir aldım.

şimdi mütaahiitin parası olsa ne olacak. tecrübesi olsa ne olacak.
mütaahhit batıyormuş vatandaş mağdur oluyormuş. devletine güvenip iş yapan yatırım yapan hangi müteşebbüs aynı sorunları yaşamıyor ki.

ihracatçı batıyor. ithalatçı batıyor. üretici batıyor. çiftçi batıyor.
o halde önüne gelen fabrika açamayacak
önüne gelen çiftçi olamayacak
önüne gelen ticaret yapamayacak açıklamalarını da ilgili bakanlıklardan bekliyoruz.

nasıl olsa sizlerin hiç bir olayda sorumluluğunuz yok. hep suçlu vatandaş hep sorumlu dış güçler.
devamını gör...
- sektörü ele geçiren ve şu an zorda olan yandaş müteahhitlere: "sektöre yeni oyuncuların girmesini zorlaştıracağız, pasta bölünmeyecek artık."
- yeni müteahhit olacaklara "şimdiye kadar müteahhitler hep belediyeye rüşvet yediriyordu artık bize de yedireceksiniz"
- vatandaşa: "hişşş kuru kalabalık, bakın ben sizi koruyorum hee"

bu açıklamayı okurken de türkiyenin en büyük ve büyükler içinde iş ahlakı en yüksek inşaat firması enka inşaatın siyasi sebeplerle türkiye'de iş yaptırılmaması buna rağmen vergi rekortmeni olması da aklınızda bulunsun. üstüne "bu milletin a...na koyacağız" diyen mehmet cengiz'in trilyonluk onlarca ihale almasına rağmen vergi borçlarının affedildiğini de.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar