asgari ücret 2 bin lira olmalı

bir kemal kılıçdaroğlu önerisi. seçim vaadi olur mu bilinmez.

ama yanlış hatırlamıyorsam kemal abinin asgari ücret 1500 lira olacak vaadine hükümet tepki göstermişti ama vaadin ilgi görmesi ile hükümette bu vaadi kullanmış ve asgari ücret 1500 lira olmuştu.

şimdi kemal abi 2000 liraya yükseltti. yürü be kemal abi.

"işçi kardeşim, son 15 yılda bir avuç faiz lobisine ödenen para 145 milyar dolar, yurtiçinde ise 620 milyar lira. faiz lobilerine para buluyorlar da neden işçiye para bulamıyorlar? tekrar ediyorum; asgari ücret en az net 2 bin lira olmalıdır."
devamını gör...
asgari ücret en düşük memur maaşına yükseltilmeli.
veya devlet memurlarının maaşları asgari ücretle orantılanmalı.
yıllık izin hariç senenin 2 ayı evinden maaş alan devlet memurlarına özel sektörde sabah 7 akşam 8 çalışılan ve fazla mesai verilmeyen işlerde rotasyon yaptırılmalı.
devamını gör...
valla bence de 2000 tl olmalı en az. ama diğer ürünlere zam gelmeden. herhangi bir şeye zam gelmesi durumunda 2000 tl olmasının hiç bir anlamı yok. zaten bir kaç şeye zam gelmesi diğerlerini tetikliyor.

asgari ücret hala 1500 tl değil, gerçekten evli bir insanın bununla geçinmesi mümkün değil. ben bekar halimle geçinemiyordum, şimdi ki maaşım 2500 civarı, gerçi yine tek başıma geçinemiyorum. hayat gerçekten aşırı pahalılandı.
devamını gör...
meselenin çözümünü paranın rakamsal değerini yükseltmekte gören bir basiretsiz ana muhalefet liderinin yine oldukça lüzumsuz bir beyanıdır. ne zaman sussa partisi kendiliğinden oy kazanan bir adamsın, sus işte. asgari ücret 10 bin lira olsa ne olur, o paranın alım gücü yükselmedikten sonra? iktisadi sarfiyata uzaksınız yaşam standardınız nedeniyle eyvallah da, yahu hiç mi danışmanınız yok. bir kere de tarım kalkındırma projesi sunun, enflasyon önlem paketi getirin, girişimci destek fonu sağlayın, milli tasarruf planı hazırlayın da yapıcı muhalif diyelim hakkınızda ama nerdeeeee!
devamını gör...
ekonomi bilimini anlamamaktam mütevellit bir fikirdir.

terazi dengedeyken bir kefesine ağırlık koyduğunuzda denge bozulur, ta ki diğer kefeye de aynı büyüklükte bir ağırlık koyana kadar.
ağırlığı yavaş koymanız, iyi niyetle koymanız, kimse görmeden koymanız bir şeyi değiştirmez.

oransal olarak en fazla para harcayan kesim en alt gelir kesimidir. yani ayda 1500 lira kazanan biri 2000 lira aldığında da genellikle tamamını hızla harcayacaktır.

ayda 40bin lira kazanan biri bunun çok büyük bir kısmını tasarrufa yani yatırıma çevirir ve genellikle geliri arttıkça daha az bir oranını harcar.

hazır olmadan yapılan asgari ücret zammı hemen, hızla temel ihtiyaç kalemlerine talep olarak döneceği için hızla enflasyona dönüşecektir.

enflasyon da 40bin kazananın değil 2000 kazananın hayat standardını etkileyecektir.
enflasyon hele bir de sarmala, kendi kendini besleyen kronik bir sisteme dönüşürse, hoşgeldin 80'ler, 90'lar.

akıllı ve adil olan şudur: enflasyon + yıllık büyüme oranı.
böylece büyüme oranından payımıza düşeni istemiş oluruz.
devamını gör...
güzel bir istektir. lakin ay da 500 tl ye çalışan insanlar var bu ülkede. özel sektör çok acımasız. işverenlerin bu fikre karşı duracağıda çok açık. evet.
devamını gör...
hükümet sayeesinde trilyoner olan taşeron şirketleri mi konuşsak yoksa burada hiç bir güvenliği olmadan 1400 tl ye çalışan işçiyi mi yoksa dünya ekonomisin de ki büyüme oranımızımı yoksa kemal efendinin asgari ücret politikası dışında herhangi bir öneri üretememesini mi muhalefetin leş durumda olduğu iktidarın karun kadar zengin olduğu vatandaşın bu rezillik içinde aza kanaat etmesini mi?(bkz: nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça)
devamını gör...
muhalefet partileri malesef babasından annesinden bir şeyler isteyen çocuk gibi. o olsun, bu olsun, şunu da alalım, bunu da alalım...

asgari ücret 2 bin lira olsun, hatta daha fazla olsun da nasıl yapılacağını anlat sen bize, çözüm önerisi sun da eğer hükümet kulak asmazsa o zaman hak veririz. ama hiç çözüm sunuyorsunuz be kardeşim. çocuk gibi öyle olsun, böyle olsun, şöyle olmalı, böyle olmalı...
devamını gör...
milletvekili maaşlarını azaltırsanız daha mantıklı bir iş yapmış olursunuz ülke ekonomisi için dediğim başlık.

milletvekili maaşını duymayan da yoktur heralde, duymadıysanız araştırın da bir görün ne olup bittiğini. *
devamını gör...
olması elzemdir.

muhalefet asgari ücreti 1500 tl olsun denirken ne demişti akp hükumetinin bakanları, vekilleri, kalemşörleri: "gaynah nerede gaynah?"

eee baktılar pabuç pahalı, akp hükumeti tarafından gaynah bulundu ve asgari ücret -agi dahil- bekar işçiye 1404,06 tl olmadı mı? demek ki istenince bulunuyormuş, istenince yapılıyormuş.

2018 yılı için asgari ücrete yapılacak zam belli mi? değil.

peki işçinin mecburi alacağı ürünlere, vergilere yapılacak zamlar belli mi? belli. zamlar çatır çatır yapılıyor mu? yapılıyor. demek ki asgari ücret artmadan da hayat pahalılaşıyor, alım gücü düşüyor.

her zaman olduğu gibi asgari ücretlinin değil, güçlünün yanında saf tutun. helal olsun size.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar