ayda 701 tl maaş alıp; üstüne üstük her an işten atılma tehlikesi altında bulunup akp'nin politikalarını desteklemeye verilen ad.


burdan şunu görüyoruz; seçmenin seçim tercihleri ekonomik nedenlere göre değişkenlik göstermiyor. yada mikro açıdan aile içi ekonomilerinin durumu ile seçim tercihleri doğru orantılı değil. aslında burda asgari ücret derken; bu ücretin altında ücret alanları da kastediyorum. türkiye'de bu durumda olan milyonlarca kişi var. belki 10 milyondan da fazla eğer tarım sektörünü de dahil ederseniz.

bilindiği gibi tarım sektörü sanayileşme öncesi dönemdeki geçiş formunu ifade ediyor. burda çalışan kişiler demokrasi ve sosyal haklar ile ilgili gelişmelerden yaşadıkları bölge itibariyle uzak kalmış bulunyorlar. bu da türkiye'de çok büyük bir çalışan kesimin avrupa'daki sanayi işçisi olmadığı yani işçileşme sürecini yaşamadığı anlamına geliyor.

kısaca ülkemizde klasik sanayileşme süreci yaşanmadığı için demokrasi, sosyal haklar, işçi hakları vs. gibi kavramlardan henüz uzağız. iş ilişkileri hala liyakattan çok akrabalk ve yakınlık iişkilerine göre kurulabiliyor. tanıdık; eş-dost vasıtası ile bir işe girme hala çok yaygın. bu ise bağımsız bireylerin ve işçileşmenin önündeki en büyük engel. ülkemizde sendikaların bu kadar zayıf olmasının bir nedeni de bu ayrıca.
yani seçmenler seçimlerini işçi hakları, sosyal haklar, demokrasi çerçevesinde değil daha çok kültürel bağlar çerçevesinde kullanıyor. bu ise akp gibi türkiye'yi ucuz işgücü piyasasına dönüştüren bir partiye neden oy verdiklerini bir nebze de olsun açıklıyor.

iş kanunun esnekleştirilmesi; denetimlerin zayıflaması; yüksek kayıtdışı çalıştırmanın devam etmesi; işçinin haklarının korunamaması-ücretlerin düşüklüğü-yaygınlaşan taşeronlaşma vs gibi kabarık dosyalarına rağmen; akp kültürel bağlar ve milli duygular sayesinde yoluna devam ediyor.


devamını gör...
türkiye'nin büyük bir çoğunluğudur ve bencilce davranmamaktır. akp iktidarından sonra etrafında gördüğü gelişmeleri beğenip, sıra bir gün buna da gelir deyü beklemektir.. aynı şekilde daha önceleri x partiye verip ellerinin bomboş kaldığını da görmüştür, daha ne olsundur.
devamını gör...
müşrik kafirlere oy verip islam düşmanlığının eski günlerine dönüp kuvvet kazanmasına da mani olmak adına oy veriyorsa yerilmez. sadece kendisini düşünmeyen seçmendir zira.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar