aşı karşıtlığı

--- alıntı ---

aşı karşıtları kurdukları dernekler, çıkardıkları kitaplar, broşürler ve dergilerle aşıların zararlı olduğuna dair çeşitli argümanlar kullanmış, aşılama oranlarında ciddi düşüşlere neden olmuştur. maalesef başarılı oldukları dönem ve coğrafyalarda insanlar ciddi salgınlarla karşılaşmıştır. yirmi birinci yüzyılda da ilginç şekilde tarihtekilerle benzer aşı karşıtı söylemler kullanılmıştır. aşılarla birlikte bazı bulaşıcı hastalıklar çok nadir görülmeye başlamış, bu durum aşıların gereksiz olduğu şeklinde aşı karşıtı bir söyleme zemin olarak kullanılmıştır. aşı üreticilerinin inanılmaz kazançlar elde ettiği, bu durumun evrensel aşılama önerilerini yönlendirdiği ve aşı yan etkilerinin örtüldüğü yönünde spekülasyonlar yapılmıştır. (...) tüm bu iddialara yönelik yüzlerce çalışma yapılmış ve tıp otoritelerince aşıların hem gerekli hem de güvenli olduğu sonucuna ulaşılmış olsa da aşı karşıtları internet, sosyal medya gibi günümüz teknolojilerini de kullanarak söylemlerine devam etmiş, toplumların aşılama konusundaki güvenlerini etkilemişlerdir.

--- alıntı ---

alıntı, flora dergisi'nde 2018 yılında yayımlanan tıbbi mikrobiyoloji uzmanları hüseyin haydar kutlu ve mustafa altındiş tarafından hazırlanmış "aşı karşıtlığı" derlemesinden alınmıştır. google'a yazarları ve makale adını yazdığınızda pdf halini bulabilirsiniz.
devamını gör...
kesinlikle müsaade edilmemesi gereken bir hareket. aşı toplum bağışıklığı sağlayan bir şey. devletler zaten işi gücü bıraktı senin çocuğunu nasıl zehirleyeceğini düşünmekle uğraşıyor. cehalet bile abd'den ithal bu ülkede. hep oradan çıkıyor bu zırvalar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar