aşı karşıtlığı

--- alıntı ---

aşı karşıtları kurdukları dernekler, çıkardıkları kitaplar, broşürler ve dergilerle aşıların zararlı olduğuna dair çeşitli argümanlar kullanmış, aşılama oranlarında ciddi düşüşlere neden olmuştur. maalesef başarılı oldukları dönem ve coğrafyalarda insanlar ciddi salgınlarla karşılaşmıştır. yirmi birinci yüzyılda da ilginç şekilde tarihtekilerle benzer aşı karşıtı söylemler kullanılmıştır. aşılarla birlikte bazı bulaşıcı hastalıklar çok nadir görülmeye başlamış, bu durum aşıların gereksiz olduğu şeklinde aşı karşıtı bir söyleme zemin olarak kullanılmıştır. aşı üreticilerinin inanılmaz kazançlar elde ettiği, bu durumun evrensel aşılama önerilerini yönlendirdiği ve aşı yan etkilerinin örtüldüğü yönünde spekülasyonlar yapılmıştır. (...) tüm bu iddialara yönelik yüzlerce çalışma yapılmış ve tıp otoritelerince aşıların hem gerekli hem de güvenli olduğu sonucuna ulaşılmış olsa da aşı karşıtları internet, sosyal medya gibi günümüz teknolojilerini de kullanarak söylemlerine devam etmiş, toplumların aşılama konusundaki güvenlerini etkilemişlerdir.

--- alıntı ---

alıntı, flora dergisi'nde 2018 yılında yayımlanan tıbbi mikrobiyoloji uzmanları hüseyin haydar kutlu ve mustafa altındiş tarafından hazırlanmış "aşı karşıtlığı" derlemesinden alınmıştır. google'a yazarları ve makale adını yazdığınızda pdf halini bulabilirsiniz.
devamını gör...
kesinlikle müsaade edilmesi gereken bir hareket. aşı toplum bağışıklığı sağlayan bir şey. devletler zaten işi gücü bıraktı senin çocuğunu nasıl zehirleyeceğini düşünmekle uğraşıyor. cehalet bile abd'den ithal bu ülkede. hep oradan çıkıyor bu zırvalar.
devamını gör...
topyekün değil, kısmen bende bu güruha dahilim. dün yazmış olduğum rekombinant dna teknolojisi başlığında acizane araştırıp incelediğim bu teknoloji düşüncelerimi perçinlemiştir hatta. biraz analiz edersek körü körüne bir karşıtlık olmadığını göreceğiz. bil hassa merak edenler hamilelik evrelerinde yapılan ikili tarama üçlü tarama testlerini de inceleyebilirler. neredeyse %70-80 oranlarında yanlış sonuca varmaktadırlar. bu sadece bir örnek. içinde titanyum dioksit bulunan aşıları analiz edin, aynı aşılar avrupa da neden titanyum dioksit konulmadan satılıyor bunu bir inceleyin mesela.. aşı sadece türkiye bazlı değil, global bazlı bir sorundur bence.
devamını gör...
aşı karşıtlarının en büyük sorunu çeşit çeşit olan aşıların hepsine karşı olmaları. aynı hastalığa karşı bir aşı başarısız bulunursa zaten daha iyisi için uğraşılmaya başlanıyor. aşıların otizm yapmadığına dair tonlarca çalışma varken hala otizm yapıyor demek saçmalık. görülmeyen hastalıklara niye aşı yapılıyor deniyor. tekrar görülmesin diye çünkü bir yerlerde hala varlar. bir de dna üzerinde oynama öyle ucuz değil, yani alelade bir aşıya kimse koymaz. örneğin novartis'in kymriah diye bir genetik mühendisliği ürünü kanser ilacı var. fiyatı 475 bin dolar. ilacın başarısı çok ciddi ama maliyeti de öyle. kimse sana bana zarar vermek için o kadar para harcamaz, korkmayın.
devamını gör...
dna üzerinde oynamanın ucuz olduğu günümüzde normal karşılanması gereken karşıtlık. bugün insülin ilacı da bahsetmiş olduğumuz rekombinant dna ile üretiliyor. öyle binlerce dolarda değil. bütün folik asitler bu teknolojinin ürünü. ilgili başlıkta verdiğim linkleri açar okursanız, bir genetik mühendisi ve kimyager yardımı ile siz dahi rdna üretebilirsiniz. he ifade edebilir hedefleme yapabilir misiniz orası muamma. öyle olayı masum göstermeye gerek yok yani. %90 ı içinde glikoz şurubu kullanılan market gıdalarına da masum demeye benzer yoksa sizin tavrınız. şeker pancarı varken asesülfam potasyum kullanmak nedendir diye sormak lazım değil mi ? masum değiller bunu kabul edelim.

tedavi olmayalım demiyorum. her zaman yaptigimiz gibi sorgulamayı ve analiz etmeyi öğrenelim.
devamını gör...
otistik çocukların ailelerinden alınan bilgilere göre sonradan ortaya çıkan otistik davranışların ortalama yaş aralığı 2'dir. bu durum gözönüne alındığında akla ilk gelen tetikleyici unsur aşı oluyor. bu yüzden bu karşıtlık durumuna ben de katılıyorum kesinlikle.
devamını gör...
genetik mühendislğinin en temel olayı hedefleme zaten. doğru yere denk getirmek. ruslar zamanında çok kafa yormuşlar bu işe, tabi biyolojik silah üretmek için. aşılardan bu kadar rahatsızsanız üretin ülkemizde onu kullanalım. cumhuriyetin ilk yıllarında 25 çeşit yerli aşımız varmış mesela.
devamını gör...
tanım: aşının tedavi ürünü olduğunu düşünerek olayı irdeleyenlerin yanlış anlayacağı bir karşıtlıktır.

şimdi üretin kullanalım o zaman diyerek konuyu çözümleyemeyiz öncelikle bunun üzerinde duralım. bu bir çözüm önerisi değildir. eğer bunun çözüm önerisi olduğunu iddia edersek kurduğumuz bu "üretin o zaman kullanalım" cümlesi bizlerin tüm muhalif yönünü zabt-u rabt altına alır. zira bu şekilde düşünen arkadaş ülkemizde eğitim sorunu var diyen birisine aynı minvalde "milli eğitim bakanı olun da düzeltin bakalım" demesi icab eder ki, bu çok mantıksız bir çözümlemedir ve muhalefet algısını çökertir. konuya dönecek olursak, bu tarz meseleler bugün sosyal medyanın getirdiği bilgi kirliliğinden de etkilenen meseleler bunu kabul edelim. ve kaynaklı incelemeler ile bir alt bilinç oluşturalım. insanlar şuursuzca çıkıpta " aaa şu ilaç şu yapıyomuş" demesin, neden yapıyor dediğinde cevap verebilsin. şimdi ben size bir başlık verdim. başlıkta vermiş olduğum linkler rdna hakkinda yapılan bilimsel çalışmalar ve hepside teknolojinin başarısını destekler nitelikte yazılar. yani ortada tarafgir bir araştırma yok, tamamıyle sorgulama durumu söz konusu. bugün nasıl her meselede dayanağı olmamasına rağmen felsefik ifadelerle bile her kavram sorgulanıyorsa, gayet tabii dayanağı olan kaynaklar üzerinden bu ilaçlar ve aşılar sorgulanmalıdır. bu tarz meseleler üretin kullanalım diyerek değil, bilinç ve kamuoyu oluşrurularak çözülürse sonuca ulaşır.
devamını gör...
2016 yılında 9, 2017 yılında 69 olan kızamık vakalarının 2018 yılında 716'ya yükselmesine vesile olan hadise. 2018 yılı vakalarının ise 412'sinin yerli, 304'ünün de yabancı olduğu açıklandı.

amacı bilemiyorum, göze alınanı düşünmek istemiyorum, en değerlileriyle sınanacakları fikrini akıllarında geri plana itmeyi nasıl başardıklarını ise anlamlandıramıyorum. ancak iyiye gitmiyor, daha da kötü olacak.
devamını gör...
ülkemizde devletimizin vermiş olduğu ve günü gününe sıkı sıkı takip ettiği ücretsiz aşılamaya katılım göstermeme durumudur. bir tek aşı yaptırmayan çocuklar değil, aşı yaptıran çocukları da risk altına sokuyorlar ve hem salgın hastalıklar hem de ölümlerin artmasına sebebiyet veriyor bu durum.
devamını gör...
zır cahil davranışı. yukarıda yazılmış, böyle bir şeye müsaade edilmemesi gerekiyor denmiş ama ileri giderek bunun suç kapsamına alınması gerektiğini düşünüyorum. aşı karşıtlığı suçtur.
devamını gör...
--- alıntı ---

bir bebek 1 yaşına gelmeden 3 defa hepatit b, 3 defa karma, 2 defa da kızamık aşısına maruz bırakılıyor. yani bir bebek 1 yaşına kadar 8 kez thimerosal maddesi alıyor. bu da 369 mg demek. türkiye’de yılda ortalama 1.5 milyon bebek doğuyor. kaba bir hesapla, bu 12 milyon aşıya tekabül ediyor.

thımerosal: tehlikenin büyüğü

aşılarda kullanılan “thimerosal” maddesiyle ilgili en çarpıcı açıklamayı civa zehirlenmesi konusunda dünyanın sayılı otoritelerinden biri olarak kabul edilen kentucky üniversitesi kimya bölümü başkanı prof. dr. boyd haley veriyor:

“bu maddeyi bir hayvana enjekte ederseniz beyninde hasar oluşur. canlı bir dokuya enjekte ederseniz hücreler ölür. bunları bilip de minik bebeklere bu maddeyi enjekte etmek şok edici bir hata!”

--- alıntı ---
daha fazlası ve çarpıcı şeyler de var meraklısına.
kaynak:buradan
devamını gör...
dahil olduğum karşıtlık şeklidir. aşı karşıtları yüzde doksan aşılarla ilgili araştırma yapıp karşıt olma fikri geliştirirken, aşı karşıtlığı karşıtları ise yüzde doksan hiçbir araştırma yapmadan medyanın pompaladığı korkunun, hatta aşı karşıtlarına karşı yürütülen linç politikasının etkisinde ezberden konuşurlar. bir tür zır cahillik durumu. söz konusu virüsler üretilirken kullanılan kültür hücreler ve kalıntı dnalarının temizlenmesi gerekirken aşıların insan ceninine kadar bir çok canlının dnası içerdiği biraz prospektüs okumayı biraz araştırmayı akıl edenlerin çok kolay ulaşabileceği bir bilgi. kim neden o dnaları oraya koyar ve bu kadar aymazlığa rağmen halk neden aşıları kutsar. neden herhangi bir ilaç yan etkilerinden bağımsız değerlendirilmezken aşıların da birer ilaç olduğu akıl edilmez? her neyse.

yeni başlayanlar için cevaplarının araştırılması gereken bir kaç soru soralım kamu yararına.

1. dna nedir? bir organizmaya yabancı bir organizmadan nakledilmiş dna nasıl hareket eder? bununla ilgili hangi çalışmalar yapılmıştır? bu dna'nın potansiyel tüm etkileri ortaya konabilmiş midir?

2. otizmli çocukların kanında sağlıklı çocuklarda görülmeyen yüksek antikor seviyeleri hangi maddelere karşı geliştirilmiştir. bu maddelerin kaynağı nedir?

3. genetik bir hastalık olan down sendromu, hasta bireyin kök hücresiyle tedavi edilemezken yine genetik olduğu söylenen otizm, neden hastanın kendi kök hücresiyle tedaviye cevap verir?

4. otizm hakkında araştırma yapan bağımsız laboratuvarlar var mıdır? varsa ne tür çalışmalar ortaya koymuşlardır? başlarına neler gelmiştir?

5. aşılı çocuklar aşılanarak bağışıklık kazanıyor ise aşısız çocuklar aşılı çocuklar için neden risk oluşturuyor?

6. diğer ilaçlardan farklı olarak aşı üreticileri neden aşıların olası yan etkileri karışısında hiçbir hukuki sorumluluk taşımamaktadır?

7. ilk 6 ay anne sütü dışında her şeyin yasak olduğu bebeklere çocukluk aşılarının dörtte üçü neden ilk 6 ayda yapılır?

8. aşılardan sonra sıklıkla gelişen alerjiler nelerdir? alerji geliştirilen maddelerle aşının üzerinde üretildiği kültür hücresi arasında bağ var mıdır? varsa örneğin cenin akciğer hücresinde üretilmiş bir aşıyı alan bebeğin göstereceği olası alerjik reaksiyon nedir?

9. sebebi açıklanamayan ani bebek ölümlerinin başlangıç tarihi nedir? aynı tarihlerde başlatılmış bebeklere yönelik bir uygulama var mıdır?

10. tanımlanan ilk otizm vakasının tarihi nedir? bu tarihten sonra gelişmeye devam eden otizm vakalarının istatistiği nedir? aşıların rutin olarak uygulanmaya başlanma tarihi nedir?

11. thimerosal nedir? doğrudan kana karıştığında etkileri nelerdir? vücuttan atılma yolları nelerdir? aşıya neden konur? neden farklı ülkelerin aşıları farklı oranda thimerosal içerir?

12. yerli aşı neden üretilmez?

13. çocuk aşılama prosedürüne göre aşılama yapmadan önce anne babanın aşı ve yan etkileri hakkında bilgilendirilmesi gerekirken bu prosedür neden uygulanmaz?
devamını gör...
aşısız çocuklar aşılı çocuklara karşı risk oluşturur çünkü mikroplar durağan şeyler değillerdir. çok hızlı bölündükleri için çok hızlı dna/rna değiştirebilirler. mesela grip aşısı neden yaramıyor çünkü sürekli değişip duruyor. diğerleri bu kadar hızlı değişemediği için şanslıyız. bu ülkeye internetin gelmesi iyi olmadı. abd'de ne kadar saçmalık varsa buraya ithal edilir oldu.
devamını gör...
bence sistem şöyle olmalı, aşı isteğe bağlı olmalı, yaptırmayanlar kayıt altına alınmalı, eğer yaptırmadığı aşılarla ilgili bir sağlık sorunu yaşarlar ise suud hastanelerine gönderilip orada tedavi edilmeli. sağlık sigortası dışında bırakılmalı.
devamını gör...
ondokuz mayıs üniversitesi tıp fakültesinde görevli ve uzmanlık alanları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk İmmünolojisi-Allerji, Flovsitometre olan profesör doktor alişan yıldıran'ın savunduğu harekettir. konuyla ilgili yazılarına http://lilliputian.me adlı sitesinden ulaşılabilir.

şükür ki aklını kullanarak sorgulamış ve ahiretini az bir dünyalık karşısında satmamış müslüman hekimlerimiz var.


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar