aşı karşıtlığı

--- alıntı ---

aşı karşıtları kurdukları dernekler, çıkardıkları kitaplar, broşürler ve dergilerle aşıların zararlı olduğuna dair çeşitli argümanlar kullanmış, aşılama oranlarında ciddi düşüşlere neden olmuştur. maalesef başarılı oldukları dönem ve coğrafyalarda insanlar ciddi salgınlarla karşılaşmıştır. yirmi birinci yüzyılda da ilginç şekilde tarihtekilerle benzer aşı karşıtı söylemler kullanılmıştır. aşılarla birlikte bazı bulaşıcı hastalıklar çok nadir görülmeye başlamış, bu durum aşıların gereksiz olduğu şeklinde aşı karşıtı bir söyleme zemin olarak kullanılmıştır. aşı üreticilerinin inanılmaz kazançlar elde ettiği, bu durumun evrensel aşılama önerilerini yönlendirdiği ve aşı yan etkilerinin örtüldüğü yönünde spekülasyonlar yapılmıştır. (...) tüm bu iddialara yönelik yüzlerce çalışma yapılmış ve tıp otoritelerince aşıların hem gerekli hem de güvenli olduğu sonucuna ulaşılmış olsa da aşı karşıtları internet, sosyal medya gibi günümüz teknolojilerini de kullanarak söylemlerine devam etmiş, toplumların aşılama konusundaki güvenlerini etkilemişlerdir.

--- alıntı ---

alıntı, flora dergisi'nde 2018 yılında yayımlanan tıbbi mikrobiyoloji uzmanları hüseyin haydar kutlu ve mustafa altındiş tarafından hazırlanmış "aşı karşıtlığı" derlemesinden alınmıştır. google'a yazarları ve makale adını yazdığınızda pdf halini bulabilirsiniz.
devamını gör...
kesinlikle müsaade edilmemesi gereken bir hareket. aşı toplum bağışıklığı sağlayan bir şey. devletler zaten işi gücü bıraktı senin çocuğunu nasıl zehirleyeceğini düşünmekle uğraşıyor. cehalet bile abd'den ithal bu ülkede. hep oradan çıkıyor bu zırvalar.
devamını gör...
topyekün değil, kısmen bende bu güruha dahilim. dün yazmış olduğum rekombinant dna teknolojisi başlığında acizane araştırıp incelediğim bu teknoloji düşüncelerimi perçinlemiştir hatta. biraz analiz edersek körü körüne bir karşıtlık olmadığını göreceğiz. bil hassa merak edenler hamilelik evrelerinde yapılan ikili tarama üçlü tarama testlerini de inceleyebilirler. neredeyse %70-80 oranlarında yanlış sonuca varmaktadırlar. bu sadece bir örnek. içinde titanyum dioksit bulunan aşıları analiz edin, aynı aşılar avrupa da neden titanyum dioksit konulmadan satılıyor bunu bir inceleyin mesela.. aşı sadece türkiye bazlı değil, global bazlı bir sorundur bence.
devamını gör...
aşı karşıtlarının en büyük sorunu çeşit çeşit olan aşıların hepsine karşı olmaları. aynı hastalığa karşı bir aşı başarısız bulunursa zaten daha iyisi için uğraşılmaya başlanıyor. aşıların otizm yapmadığına dair tonlarca çalışma varken hala otizm yapıyor demek saçmalık. görülmeyen hastalıklara niye aşı yapılıyor deniyor. tekrar görülmesin diye çünkü bir yerlerde hala varlar. bir de dna üzerinde oynama öyle ucuz değil, yani alelade bir aşıya kimse koymaz. örneğin novartis'in kymriah diye bir genetik mühendisliği ürünü kanser ilacı var. fiyatı 475 bin dolar. ilacın başarısı çok ciddi ama maliyeti de öyle. kimse sana bana zarar vermek için o kadar para harcamaz, korkmayın.
devamını gör...
dna üzerinde oynamanın ucuz olduğu günümüzde normal karşılanması gereken karşıtlık. bugün insülin ilacı da bahsetmiş olduğumuz rekombinant dna ile üretiliyor. öyle binlerce dolarda değil. bütün folik asitler bu teknolojinin ürünü. ilgili başlıkta verdiğim linkleri açar okursanız, bir genetik mühendisi ve kimyager yardımı ile siz dahi rdna üretebilirsiniz. he ifade edebilir hedefleme yapabilir misiniz orası muamma. öyle olayı masum göstermeye gerek yok yani. %90 ı içinde glikoz şurubu kullanılan market gıdalarına da masum demeye benzer yoksa sizin tavrınız. şeker pancarı varken asesülfam potasyum kullanmak nedendir diye sormak lazım değil mi ? masum değiller bunu kabul edelim.

tedavi olmayalım demiyorum. her zaman yaptigimiz gibi sorgulamayı ve analiz etmeyi öğrenelim.
devamını gör...
otistik çocukların ailelerinden alınan bilgilere göre sonradan ortaya çıkan otistik davranışların ortalama yaş aralığı 2'dir. bu durum gözönüne alındığında akla ilk gelen tetikleyici unsur aşı oluyor. bu yüzden bu karşıtlık durumuna ben de katılıyorum kesinlikle.
devamını gör...
genetik mühendislğinin en temel olayı hedefleme zaten. doğru yere denk getirmek. ruslar zamanında çok kafa yormuşlar bu işe, tabi biyolojik silah üretmek için. aşılardan bu kadar rahatsızsanız üretin ülkemizde onu kullanalım. cumhuriyetin ilk yıllarında 25 çeşit yerli aşımız varmış mesela.
devamını gör...
tanım: aşının tedavi ürünü olduğunu düşünerek olayı irdeleyenlerin yanlış anlayacağı bir karşıtlıktır.

şimdi üretin kullanalım o zaman diyerek konuyu çözümleyemeyiz öncelikle bunun üzerinde duralım. bu bir çözüm önerisi değildir. eğer bunun çözüm önerisi olduğunu iddia edersek kurduğumuz bu "üretin o zaman kullanalım" cümlesi bizlerin tüm muhalif yönünü zabt-u rabt altına alır. zira bu şekilde düşünen arkadaş ülkemizde eğitim sorunu var diyen birisine aynı minvalde "milli eğitim bakanı olun da düzeltin bakalım" demesi icab eder ki, bu çok mantıksız bir çözümlemedir ve muhalefet algısını çökertir. konuya dönecek olursak, bu tarz meseleler bugün sosyal medyanın getirdiği bilgi kirliliğinden de etkilenen meseleler bunu kabul edelim. ve kaynaklı incelemeler ile bir alt bilinç oluşturalım. insanlar şuursuzca çıkıpta " aaa şu ilaç şu yapıyomuş" demesin, neden yapıyor dediğinde cevap verebilsin. şimdi ben size bir başlık verdim. başlıkta vermiş olduğum linkler rdna hakkinda yapılan bilimsel çalışmalar ve hepside teknolojinin başarısını destekler nitelikte yazılar. yani ortada tarafgir bir araştırma yok, tamamıyle sorgulama durumu söz konusu. bugün nasıl her meselede dayanağı olmamasına rağmen felsefik ifadelerle bile her kavram sorgulanıyorsa, gayet tabii dayanağı olan kaynaklar üzerinden bu ilaçlar ve aşılar sorgulanmalıdır. bu tarz meseleler üretin kullanalım diyerek değil, bilinç ve kamuoyu oluşrurularak çözülürse sonuca ulaşır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar