aşırı fedakarlık

koşulsuz veren taraf olmakla vuku bulsa da içinde gizliden gizliye minnet barındıran bir haldir. kişi kendiyle ilgili örslenmiş ya da doyurulmamış hisleri kendi çıkarlarından vazgeçerek tatmin etmek ister.
devamını gör...
beraberinde vefasızlık getirir ve size kendinizi enayi olarak hissettirir. yaratılıştan dolayı bencil olduğumuzdan mütevellit her babayiğidin harcı da değildir. feda+kar ve öz+veri’yi iyi düşünün.
devamını gör...
değersizlik hissinin güdülediği bir değer kazanma girişimidir. birileri bizim için fedakarlık yaptığında az ya da çok minnet duyarız ve bunu karşı tarafa hissettiririz. ailesinin sebep olduğu değersizlik hissi ile başetmeye çalışan insanlar da tam da fedakarlıkları karşılığında aldıkları bu minnet duygusu ile değerli algılandıklarını düşünmeye ihtiyaç duyarlar. çünkü çocuğa değersiz hissettiren aileler için çocuk genellikle bir iş gücüdür, kendisine verilen sorumlulukları yerine getirdiği oranda kabul görür, aksi durumda yerilir, eleştirilir ve reddedilir. bu tarz ailelerde büyüyen insanlar kabul edilmenin yani sevilmenin tek yolunun karşıdaki insan için bir şeyler yapmak olduğu yanılgısı içindedirler ve tüm sosyal ilişkilerini fedakarlık yoluyla kabul edilmek -eşittir sevilmek üzerine örerler. genellikle iyi niyetli, mücadeleden çabuk vazgeçen, düşünceli olmayı abartan, karamsar, evhamlı, çabuk suçluluk duygusuna kapılan depresif insanlardır. zor bir hayatları vardır. sevginin tek koşulunun fedakarlık olmadığını, fedakarlığın mutlak sevgi getirmediğini bilmelidirler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar