aşırı zekilik

başa bela olduğunu görüyorum. bütün alternatifleri düşünmek ,olabilecekleri hesaplamak , ona göre gardını almak , b c ç planı falan oluşturmak. bu olmasa öbürü öbürü olmazsa diğeri . . bunlar her yiğidin harcı değil.
(bkz: sizi gidi kara böcükler)
edit : ironi içerikli tanımdır. kurnazlık ya da kendini çok zeki zannedip insanları aptal yerine koyma kastedilmiştir.
devamını gör...
toplum ağırlıklı olarak orta zekalı olduğu için üstün zekalı olmak ortalamadan sapmak anlamına geliyor.ortalamadan sapmak istenmeyen yönde olduğunda anormal oluyorsunuz.

üstün zekalı olanlar ortalamadan istenen yönde mi yoksa istenmeyen yönde mi sapma olarak ele alınmalı sorusunun cevabı basitçe istenen yönde değil zira kime sorsanız çocuğu üstün zekalı olsun ister ve hatta çoğu anne baba için öyledir de.

esas sorun şu ki üstün zekalar uyumlu insanlar değiller. sus çocuğum bak büyükler konuşuyor dediğinde size neden susayım benim neden söz hakkım yok diye sorabilir.

bu tip sorgulama anne baba için otoritesine yönelik saldırı olarak alındığında çocuk problem yaşamaya başlar.

özetle kalabalığa karışabilmek sanılanın aksine iyi bir şey. ne kadar az stres o kadar uzun ve mutlu bir yaşam.

(bkz: cehalet mutluluktur)
devamını gör...
sosyal hayatta büyük zorluk. ben bile orta zekalı halimle düşük zekalı olduğuna kanaat getirdiğim insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanmıyorsam bu kişilerin hoşlanmayacağı insan popülasyonu hayli çok.
devamını gör...
hangi zeka? bu soru bütün zeka kavramının yıllardır tartışılan konusudur. amerika'nın yaptığı ıq testine göre zeka konuşmak anlamsız. ote yandan başkasının size gore çok zeki olması sizi geri zekalı yapmıyor ancak böylesi bir algı mevcut. kendinden asagi gördüğün herkesi geri zekali standardına indirgemek başlı başlı geri zekalılik mesela. zekanın yönü, işlevi, çalışma prensibi, kişiye göre tarzı, bilgi ile olan harmanı, çok yonlulugu, matematiksel ya da istatiksel potansiyeli, kişilerin dogustan gelen melekeleri, yetişilen toplum ve bu toplumun kültürel zekasi, kategorik tasarı becerisi, organize olma meyli, insani ilişkilerdeki tutumu vs. vs. o kadar etken var ki neye göre cevap vereceğiz? şimdi kim bana harvard'da okuyan bir gencin dağda çobanlık yapan birinden daha zeki olduğunu ispat edebilir? ederse hangi kıstasları esas alır? aldığı kıstaslar kime göre zeka ölçütü? belli bir kritere göre zeka tasnifi yapmak ya da potansiyeli ölçmek gerçekten zekice mi?

anormal insan tanımlarının anormal kişiler tarafından yapılmış olması kadar çelişkili ve kompleks bir konu üzerinde bir insana zeki demek ya da üstün zekalı demek ciddi problem. belli başlı testlerle bazı zeka emareleri hesaplamaları yapılıyor bu dogru ancak onlar zekayı mi yoksa zekanın çok boyutlu yönünden birkaçını mi dikkate alıyor? hepsinden ötesi zeka kadar boş bir değer yok. işlenmeyen zihin potansiyeli ne kadar yüksek olursa olsun çöptür. zihin hamur gibidir oynadıkça kabarır, işledikçe şekillenir, iyi ustalarda muhtelif şekiller alır ve güzel sonuçlar ortaya koyar. tüm bunların içinde izafilik denilen kişiye göre olan kısmı hic konuşmaya gerek yok bile.
devamını gör...
ben annem evde yokken bi kere oldum çok yaralıydım dizlerime kadar ama üzümü çöpüyle yedik.

elhamdülillah demeyi unuttuğumuz için balığa dönüştüysek de bu sefer yunus bizi yuttu. siz de bunu zeka sandınız bu nasipti.
devamını gör...
yıllar öncesinde bir soruyla karşılaşmıştık hocamız sormuştu bir insan ne kadar zeki olabilir diye. cevap verenler oldu lakin en güzel cevabı genellikle soruyu soranlar veriyorlar.

insan küçümsemediği kadar zekidir demişti.
devamını gör...
her ebeveynin evladı için özellikle küçük yaşlardayken düşündüğü şey. sonra evladı büyüdükçe umutlar ve seviye küçülür genellikle...
devamını gör...
iq bakımından zeki insanların zihinleri ortalama zekadaki insanlardan farklı çalıştıkları için çoğunlukla kendilerine arkadaşlık edecek birini bulamaz ve asosyal olurlar. yıllar geçtikçe sosyal hayatın nerede nasıl davranacaklarına dair kurallarına alışmadıkları için başka insanlarca "yersizlik, dengesizlik" kabul edilen davranışları yaparlar. birbiriyle ilgisiz görülen şeylerin arasındaki bağlantıları kurabilirler ve cinsel çağrışımları içeren abuk sabuk şakalar da yaparlar. doğru yönlendirilmezlerse potansiyellerini yanlış yerlerde heba edebilirler.
devamını gör...
paçalardan akmasına sebep olur.
o kadar çok zeki adam gördüm ki, paçalarından dökülüyordu. hep ayağım takılıp düşerdim. işte bizim memleket bu kadar mümbittir birader.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar