bir erkeğin 40 manita edinmeyle övündüğü bir toplumda aşk evliliğini unutun.

çünkü kadın hayatta bir defa sever. maalesef o temiz duygu da şeyine düşkün, yakışıklı ve zengin entel tarafından hunharca katledilir. evlilik yaşının her geçen yıl bir kademe daha arttığını da düşünürsek aşk evliliği fasafiso.

mantık evliliği ,evet. evliliklerin büyük bir bölümünü erkeğin aşkına karşı kadının aşk rolü yaptığı, esasta şartlara dayanan mantık evliliği oluşturuyor. bundan ötürü de yapılan her iki evlilikten birisi boşanmayla bitiyor.

görücü usulu evlilik maalesef tarih oldu; lakin en sağlam evlilik ,zinaya giden yolların kapalı olduğu bir toplumda yapılan görücü usulu evliliktir.
devamını gör...
köprüyü geçene kadar rol yapma durumunu göz önünde bulunduracak olursak görücü evliliğinin kazanacağı karşılaştırma. aşk evlilğinde ise aşkın insanın gözüne perde indirmesinden dolayı bir risk var. perdenin kalkmasıyla daha önce farkedilmemiş diğer özellikler ortaya çıkacaktır. o an iş sabra dönüşüyor. sabredebilirlerse güzel gider. mantık evliliği ise karşılıklı anlaşma sonucu oluyor sanırım. bu da "anlaşma"nın ne olduğuna bağlı aslında. sonuçta görücü usülü de bir yerde mantık evliliğine girmiyor mu? anlaşma dünya ver maddi bazlı ise yürüme ihtimali düşüktür. çünkü o istenen şeyler kesildiğinde artık sözleşmenin süresi bitmiştir.

yok ahiret ver manevi bazlı ise yürüme ihtimali vardır. çünkü ölünceye kadar kimse sonucu görmüyor. manevi şeyler ise güzellikten ötürü sevmek gibi şeyler yerine, ahlak gibi şeyler ise yürür.

ne olursa olsun, bence asıl mesele sabır meselesi. aradaki sevgi, heyecan, aşk, menfaat her neyse, bitince kişiler sabredebiliyorsa yürür. yoksa yürümüyor. sinsice planlar kuranlar bunun dışında. Allah öylelerinin şerrinden uzak tutsun.
devamını gör...
birbirinden hiçbir farkı olmayan evliliklerdir. farklı anlamlarda yola başlıyorlar. ama çıktıkları yol aynı yol. paylaşacakları ortak bir ömürleri, kurdukları bir yuvaları var. aynı geçim sıkıntısını yaşayacaklar. çocukları doğacağı zaman her çift gibi isim konusunda karşılıklı münakaşa edecekler. ister aşk evliliği, ister mantık evliliği, ister görücü usulu evlilik olsun; hiçbirinin birbirinden üstünlüğü yok. eksileri ya da artıları genel değil, bireyseldir.

önemli olan evlenecek olan insanların bir yetişkin olarak sorumluluklarını yerine getirebilecek kapasiteye sahip olmaları ve çiftler arasındaki asla bitmemesi gereken sevgi ve saygıya önem vermektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar