aşkı aramaktan vazgeçmek

nasreddin hoca fıkrasından mülhem...

günün birinde cemaatine soruyor:
+ey cemaat, size anlatacaklarımı biliyor musunuz?
-hayır, bilmiyoruz.
+o zaman bilmediğiniz şeyi size niye anlatayım...

başka bir gün:
+ey cemaat, size anlatacaklarımı biliyor musunuz?
-evet, biliyoruz.
+o zaman bildiğiniz şeyi size niye anlatayım...

bambaşka bir gün:
+ey cemaat, size anlatacaklarımı biliyor musunuz?
-bazımız biliyor, bazımız bilmiyor.
+o zaman bilenler bilmeyenlere anlatsın...

aşk da böyle bir şey işte. bilinmesi de bilinmemesi de kader sırrından ve hakkında yüz binlerce kitap yazılmasına rağmen "şudur" denemeyecek çapta... vazgeçmek iradi gibi görünse de, ruh peşinden bir ömür koşar, koşturur.

(bkz: burhan sorardım aslıma aslım bana burhan imiş)
devamını gör...
vay anasını satayım! kimisi aşktan, dertten kurtulmak, hayatı hissetmek için gün sayar, kimisi de aşk arar... ne değişik zevklerimiz ve çilelerimiz var, değil mi lan? evet.
devamını gör...
murphy kanunlarına göre aşkı bulacağınız zamana tekabül eder. bir şeyi ancak onu aramaktan vazgeçtiğinizde bulursunuz. murphy kanunlarından bile medet ummanın sefaleti üzerine sonra konuşuruz. bir insanın sizi size katlanacak kadar sevmesi -ki siz dünyalılar buna aşk diyor- mucizedir. maalesef mucizeler herkesin başına gelmez.
devamını gör...
insan, kendini bulmadan önce aşkı nasıl arayabilir ki? kendini bulmakla başlar her şey; sonrasının pek bir çaba gerektirir yanı yok. kendini tanımayan insanın aşkı aramaktan vazgeçmesi gerekiyor zaten. aranması gereken önceliğin ne olduğunu bilen insan için vazgeçmek eylemi, hiç de zor değil aslında.

umarım kendimizi bulabiliriz bir gün, bir yerlerde...
devamını gör...
çok merak ediyorum. aşkı aramak nedir? yani "biri gelsin de aşık olayım" modunda mı geziyor insan sürekli? eğer durum buysa bunun aşkı beklemek değil de yalnızlığı gidererek mutlu olmak istemek; daha doğrusu içindeki boşluğu doldurmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. aşk denilen şey "istedim, aşık oldum" gibi bir şey değil ki uğrunda çaba harcayasın. kişinin kontrolüne verilmiş şeylerden değil yani.
devamını gör...
modern ve çağdaş dünyada zaten bu tür kavramların çoğu buhar oldu gitti.
artık aşktır meşktir, bunlar eski hikayelerini okuyacağınız efsaneler haline geldi.
devamını gör...
dertlendiğin şey ne ise imtihanı ordan yersin diyor ve onaylıyorum bu vazgeçişi. bir de o aranmaz beklenir. seni bulacak olan da seni aramıyor bekliyordur. karşılıklı bekleşirken size birbirinizi bulduracak olan da kaderdir. konu kaderse çok da şeyapmamak lazım.
devamını gör...
alelade bi yerde okumuştum net cümleleri söz dizimini hatırlamamakla beraber ana fikir olarak hayat hep seni anlicak gerçekten dinlicek yani zihinsel ve duygusal olarak tatmin edicek birini arama çabasıdır, o kişiyi bulamadığında ya kendine sararsın ya da gerçek olan ilahi aşkı bulursun diyodu. favlamıştım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar