yunus emre aşkın yolculuğu

trt de ramazan ayı boyunca yayınlanacak dizi. ilk iki bölümünü izledim. genel itibariyle güzel fakat yunus emreyi kadı olarak resmetmişler. kadı olup üftade hazretlerine bağlanan aziz mahmud hüdayidir. bizim bildiğimiz yunus emre bir köylüydü hacı bektaş veli dergahına buğday almaya gitmiş oradan isterse himmet verelim teklifini geri çevirir, pişman olup geri dönünce taptuk emre ye yönlendirilir...
devamını gör...
bildiğimiz, duyduğumuz hayat hikayesinden tamamen farklı bir kurguya sahip dizi.

aziz mahmud hüdayi hazretleri'nin hayat hikayesini yunus emre hazretlerine uyarlamışlar gibi, nallıhan'a kadı olarak geliyor sonra tapduk emre hazretleri'ne talebe oluyor vs..

acaba biz bugüne kadar yanlış öğrendik de ayrı bir kaynakta farklı bir hayat hikayesi mi yazılı yoksa kendilerince bir kurgu mu yaptılar bilemiyorum.
devamını gör...
yunus emre kemale ermeden, tek şiir söylemeden dün gece final yapmış dizi. hatta taptuk emre yunusu huzurdan kovdu. bence ya dönem başı ya da bir daha ki ramazan devam edecek. çünkü böyle olursa çok saçma bitti demektir...
devamını gör...
türk televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizileri arasına girmeyi hakediyor. bence hem içerik , hem kurgu bakımından en iyi dizi ve yapımdır.

sonu yoruma açık nereye çekersen çek vaziyette bitirdiler, sanırım devamı gelecek gibi gözüküyor. dizinin bence tek sırıtan tarafı son bölüm finalinden öte , papaz yamağına müslüman olmak için taptuk emre tarafından sadece iki kere "eşhedü enla ilâhe illallah" söyletilmesi büyük soru işareti , şimdi bu adam müslüman mı oldu? bilinçli bir hareket miydi yoksa gözden mi kaçtı bilemiyorum.
devamını gör...
izliyorum, bitiyor; bir daha izliyorum o da bitiyor.sonra bir daha baştan izliyorum. öyle güzel! insanın bir şeyh bulup intisap edesi geliyor. ararsan 3. gezegendeyim yok değil mi?!
devamını gör...
dizi de tabduk emre dehşettir o nasıl bir irade o nasıl bir feraset ya da bu nasıl bir söz; "korkma sen yapmadın, üçüncü olaydı kabil de ona gördürürdü işini"
devamını gör...
abuk subuk aşk meşk dizilerine kıyasla izlenebilirliği çok yüksek olan dizi. anlamak isteyene çok mesaj veriyor. gerçek sohbet ortamlarını birebir yansıtıyor. başarılı bulduğum ve takip ettiğim dizi.
devamını gör...
dizi diye bir şeye karşı olduğum içün, herkese bırakılmasını tavsiye ederim dizilerin.
bu dizinin de çok farkı yok. hani aşk, meşk şu bu cılkı çıkarılmıyor tamam ama sonuçta dizi. yapılacak çok daha güzel şeyler var. gidip bu dizinin ana karakteri olan yunus emre'yi okuyabilirsin. hakkında yapılan araştırmaları okuyabilirsin. hatta yoluna girip bir tarikata varabilirsin. gidip bir tapduk da sen bulabilirsin, Allah'ın izniyle.
dizi ile kendimizi kandırıyoruz anca. tekke ihtirasları felan var ama neyse güzel, her şey güzel. yunus emre sonuçta.
devamını gör...
dizilerde ve filmlerde hatta kurgulanmış ve maddi bir guzellik ve aşka dönüştürülmüş kitaplarda güzel insanların tüketildiğini düşünüyorum.var oluslarından davalarından dertlerinden çalıp boşaltıyoruz.
devamını gör...
dünkü bölümünde türkçe propogandası yapılmış dizi. kendimi 28 şubat zamanında gibi hissettim. arapça ve farsçanın 'yabancı lisan' olarak tanımlandığı dizide dualarımızı arı duru türkçe ile yapmamız, türkçe gibi güzel bir dilin olmadığı ve buna benzer bir sürü mesaj verildi. böyle bir şeye gerek var mıydı hakikaten, senaryoyu hazırlayanların amacı neydi merak ediyorum.
devamını gör...
2. sezonun başlarında intikam ihtiras hırs gibi kavramları diziye sokarak yunus emre'nin yolculuğu, kendini araması güme gitmişti, 1. sezon ile alakası yoktu, fakat yavaş yavaş düzelmeye başlayan trt dizisi.

yanlış hatırlamıyorsam ilk sezonda erkek görünce kızlar peçelerini kapatıyorlardı, yeni sezonda peçe kapama hareketi terk edilmiş. ayrıca her bölümde gündemdeki olaylara ufaktan göndermeler yapmaya başlamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar