asklepios26eses

bir sinema aşığı. bir kaç senaryo yazmış olsa da kendisine hikaye anlatıcısı demeyi tercih eden yazar. bir yönetmen. uslubu biraz bozuk olduğu için dünya sözlük'e uyum sağlayabilecek mi yaşayarak göreceğiz.

selam gençler nabersiniz.
devamını gör...
ekşi sözlük'te yazdığım entrylerden biraz buraya taşıyayım buradaki yazarlar beni tanısın dedim. küfürsüz entryim yok gibi. küfürleri de ayıklayınca doğallığını kaybediyor.

bu arada burası hakkında bir sorum var. tamam küfür yasak hikaye anlatmak yasak mı. diyelim ki vatana ihanet başlığına yazacağız. ben tanım mı yapmak durumundayım yoksa ben kars digor'da mecburi hizmetteyken bir kadınla tanıştım. o kadar güzeldi ki falan diye bir olayı anlatıp başlığa teğet geçebiliyor muyum. anayasa diye bir şey okudum ama bu konu ya yazılmamış ya da ben anlayamadım.

bir soru daha niteliksiz ve kalitesiz entry nedir. bu ölçülebilir bir şey değil. kim nasıl ve neye göre karar veriyor.
devamını gör...
(#6056642)

fizik ve ya elektirik kabloları hakkında nisbi bilgi sahibi yazar.

şu sanayii devriminden sonra dandik bir kaç teknolojik buluş oldu diye , sanayi devrimi öncesi onbinlerce yıllık deneyimin ürünü olan kavramları ve düşünceleri mitolojik birer ürün zanneden insnaların anlayabileceği bir şey değil ruh.

hani bi doktor bunu yapmıştı. bütün sinir sisteminin haritasını sermiş önüne ve ne yapıyorsun diye soranlara " görmüyor musun ruhun anatomisini çıkartıyorum demişti. şu elimizdeki bugünün kavramları ve terimleri ile geçmişte kullanılan kavramları bugünün kafasıyla yargılamayı bırakmadan ne tarihi anlarız ne de bilimi. biraz olsun o kavramları kendi dili ile anlamayı öğrenin.
devamını gör...
takip listeme alabileceğim yeni yazar arkadaş.
tarzını tavrını hatta düşünce yapısını sevdim.
nickaltı savaşları falan, oldukça iddialı.

hoşgelişlerin olsun hocam. buraya uyum sağlarsın sen de burası sana uyar mı onu bekleyip göreceğiz.

kalemine kuvvet.
devamını gör...
(#6059070)

bu yazısını elimdeki kitabı bitirmeye çalışırken okudum. bi tebessüm ettim.

bende durum önce çevremdekilerin kapitalizm kölesini olduğunu farketmekle başladı.
zaten yalnız kalmıştım. sıkılırken kitaplara verdim.
kendimi geliştirmek için katıldığım topluluklardan bile sırf bu insanlardan kaçmak için kaçtım.

inşallah kendi kafasına göre bir dost bulur. kitap tahlilleri yapan bir topluluğa katılmasını tavsiye ederim.
devamını gör...
anladığım kadarıyla sözlük değil de, daha ciddi bir yerde yazıyormuş havasında gayet ciddi düzenli yazılar yazıyor. bir deneme, makale ciddiyetinde yazıyor. bizim gibi ilk düşündüğünü yazmıyor. düşünüyor, tartıyor, yazının üstünde gerekli oynamalar yapmadan yazmıyor galiba. kitap, senaryo vs. yazmak niyetinde birinin yapması gerekeni yapıyor. çünkü basite indirgemeden, hep üst perdeden götürüyor işi. mehmet akif'in arkadaşlarına aruzla şiir yaptığını düşünürsek, mantıkli bir davranıştır. evet. hoş gelmiş. hayatında başarılar diliyoruz. adını versin kitaplarını okuyalım.
devamını gör...
(#6056642) ruh hakkında modern bilimin verileri ile bir tespitimside bulunmasına yaptığım eleştiriyi , anlamadığı gibi ilkokul çocuğu tribiyle de nickaltıma atar gider yapmış yazar.

neyse sorun bana yaptığı üfürükten tayyare cart curtları değil. ruh gibi aklın sınırları içinde kalarak asla açıklanamayacak, açıklanacağı iddia edilse bile yetersiz kalacak bir mevzuuda modern bilimin verilerini mutlak doğru imiş gibi kabul etmesi. itiraz ve eleştirim buna.

bir kavramı kendi dili ve anlam bütünlüğü içinde algılamaktan bahsediyorum. eğer kavramları bu şekilde çarpıtırsak ve anlamaya kalkarsak hem o kavramları kör, topal ve felçli bırakırız hem de bir kültürel soykırım yapmış oluruz. ruh da aynen bu şekilde algılanmalı. pozitivist ve mekanik fizik temelinde yani duyular ötesine geçemeyen , geçmeyi bırakın geçmeye teşebbüs etmeye dahi imkan tanımayıp "bütün meseleleri sadece böyle algılamak zorundasın" diye dayatan faşist bir bilimin verileri ruhu asla tanımlayamaz.

ruhu bu şekilde tanımlarsan her şeyden önce evveli ve ahiri olmayan bir meseleyi , sadece duyusal verilere indirgeyerek bir defa süreci kesmiş atmış oluyorsun. ruh dünyaya gelmeden önce de vardı, öldükten sonra da devam edecek. ama modern bilim diyor ki " ne öncesi arkadaşım aha bu gördüğünle yetin al sana ruh nesnesi" . yani ruhu üç süreçte ele alacak olursak öncesi, şimdi ve ölümden sonrası sen bu bakışla otomatik olarak üç boyutlu bir olaya tek boyuttan bakarak kendini kısıtlamış oluyorsun.
devamını gör...
hak verdiğim yazar, adam hakaret mi etti ne yaptı? sadece sizin saygı tutumunuzu eleştirdi, saygı duyduğunuz şeyi değil.
devamını gör...
kendisiyle az bir muhabbetim oldu ama dertli bir adam. henüz sözlüğün işleyişine tam olarak hakim olmadığını düşünüyorum. öyle trolleme falan henüz rastlamadım. fazla tepkisel davranıyor umarım teskin olur. zamanla daha fazla adapte olacağını düşünüyorum.
devamını gör...
“başlığımı silen kimse yüreği varsa mesaj atsın” diye artistlenip meydan okuyunca, normalde böyle şeylere prim vermek umrumda olmasa da gerekçesiyle-yöntemiyle-kuralıyla açıklayarak bunu yapanın ben olduğumu belirten bir mesaj attım. mesajımı okudu, cevap vermedi. buraya kadar eyvallah, formatı delmesi de ikaz veya uzaklaştırma ile karşılık bulabilirdi. fakat son yaptığı hem sözlüğe hem buraya katkı sunan her yazara saygısızlıktır. şöyle ki; kendisini özel olarak sözlüğe davet ettiğimize dair iğrenç bir yalan söyledi. bunun üzerine kendisi gömülmüştür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.