aslan vs kaplan

nasıl bir ketenpere ile ormanın krallığŸına geldiğŸi bilinmeyen aslan ile ormanın en karizmatik hayvanı olan ancak popüler olmak gibi bir kaygısı olmadığŸı için gölgede kalan kaplan arasındaki kıyaslamadır.
devamını gör...
vaayyy aslan vs kaplan ikisinden de alırım bi dal.şimdi fiziki ölçülerle bir kıyaslama yaparsak en büyük kedilerin kaplanlar olduğunu biliriz ama dayanıklılık ve saldırganlık olarakta oyum aslana gider neden diye soracak olursanııız, izlediğim bir bbc belgeselinde aslanların kaplanlara nazaran daha bir dayanıklı olduğunda bahsediyordu.yanlış hatırlıyor da olabilirim...

aydınlatıcı notlar:ilk olarak aslanlar ormanda yaşamaz ondan ormanın iki büyük yırtıcısı önermesi yanlıştır.kaplanlar asya taraflarında ormanlarda yaşarlar ve suyu severler aksine aslanlar ise genel olarak afrikanın çöl ve kurak arazilerinde yaşarlar.ikinci olarak kaplanlar sürü şeklinde avlanmaz veya yaşamazlar.aslanlar ise sürü şeklinde yaşar ve avlanır.ondan kaplan vs aslan kavgasında kaplanların pek bir şansı yoktur.ama bir kedisever olarak tüm kedileri sevdiğim için birbirlerini boğazlamaları içimi acıtır.
devamını gör...
aslan güçlü sanılır yelelerinden dolayı,ama sadece ismi büyüktür.ormanların kralı dense de yaşadığı yerler ormanlar değil savanalardır.ama kaplanlar daha güçlüdür dünyanın en büyük ve en güçlü kedisi sibirya kaplanları ve ormanda yaşadıkları için esas ormanın kralları bunlar.
devamını gör...
bilinen yegane gerçek boğuşmalarının (ingiliz şımarıklarının şaibeli hatıraları ve sirk hayvanlarını saymazsak) roma imparatorluğu zamanında arenalarda yapıldığı ve kazananın ezici bir üstünlükle kaplan olduğu versus. hatta 19. yy'da bir ingiliz soylusunun merakı sonucu gerceklestirilen aslan-leopar boğuşmasının aslanın ölümüyle sonuçlandığı rapor edilmiş. aslan dışındaki bütün büyük kediler yalnız avlandıkları için teketek bir kapışmada önemli olan silah üstünlüğü aslanı dezavantajlı konuma getiriyor; diğer kedilerin evrimsel olarak büyük avantajı var(kendi işimi kendim görürüm hesabı). aslan dev cüssesi sayesinde, kaplan dışındaki bütün kedilerin silah avantajını bertaraf edebiliyor, ama kaplan başka birşey. yalnız yaşayan, yalnız avlanan, yaşadığı ekosistemde fil'den ayı'ya pek çok dev memeli ile üstünlük yarışında yalnız savaşarak kendini kabul ettiren ve en az aslan kadar büyük (bazen daha büyük) bir kedi tabii ki aslanı teke tek bir kapışmada harcar, ama aslanın olayı bu değil. aslan çok zeki bir hayvan, bu zekası sayesinde tek başına hayatta kalmayı imkansız kılacak kadar rekabetçi olan ekosisteminde organizasyon becerisini geliştirmiş, müthiş bir kommünite oluşturmuş. afrika savanlarında arkan yoksa sen de yoksun, oraya bir kaplan koyun üç gün hayatta kalamaz. doğadaki hiçbir evrimsel silah organize gücü alt edemez; zaten zekası dışında hiçbir tehditkar silahı bulunmayan bir büyük memeli olan homo sapiens' in organizasyon işini çok başka ufuklara taşımasından sonra diğer bütün memelilerin anasını ağlatması bunun en iyi göstergesi. bir açıdan da, insan türünün doğaya hâkim olduğu yaklaşık 10 bin yıllık zaman zarfında kaplan popülasyonunun dramatik bir biçimde düşmesi, hatta pek çok türünün yok olması, buna karşın aslan popülasyonunda bu seviyede bir düşüş olmaması aslında aslanın çok daha güçlü bir kedi olduğunu gösteriyor. doğa teke tek'ten anlamaz, neyin varsa ortaya koyacaksın.
devamını gör...
kaplan'ın alacağı versus. yüzer, tırmanır, tek avlanır. aslan öyle mi_ sürü halinde takılır. erkekler zaten mabadını kaldırıp ava katılmaz. hazıra konar terbiyesizler..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar