aslan

afrika aslanı, savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük ikinci kedisi gibi unvanları elinde bulunduran 4 büyük kediden bir tanesidir.ayrıca saldırgandır erkek aslanın boyu, 90 cm’i kuyruk olmak üzere 2,70 metreyi, ağırlığı ise 250 kiloyu bulabilir. dişiler ise bunun nerdeyse yarısı kadardır. postu kahverengimsi sarıdır. erkeğin yelesi kahverengimsi sarıdan siyaha kadar değişir. geniş alınlı, güçlü çeneli, uzayıp çekilebilen tırnaklı, sarımtırak kısa ve yatık tüylüdür. kuyruğunun ucu püsküllüdür. erkek aslanın başının etrafı uzun ve güzel bir yele ile süslüdür. omuzlarının üzerine kadar dağılan bu perçem, kızdığı zaman kabarır. çok güçlü ve cesur olduğundan dolayı hayvanların kralı olarak adlandırılır. yeryüzünde kaplanlardan sonra en büyük kedidir. vahşi hayatta bilinen en güçlü ikinci kedidir. korkunç kükremeleri 4 km ileriden duyulabilir.
devamını gör...
kedigiller içerisinde kaplandan sonra en büyük olanıdır. kaplan gibi tek avlanamaz, beş tanesi bir thompson ceylanını zor yakalar. kaplan gibi teke tek dövüşemez, sırtlanlardan kaçarlar. sürünün alpha aslanı dışında hiçbiri beş para etmez. dişiler avlanır erkekler karaktersizce yatar. çakma kral.
devamını gör...
bilinen tek sosyal kedidir. büyük aileler hâlinde yaşar. yalnız avlanmadığı için avlanma işinde genelde başarılıdır. zeki memelilerdir. sürü hâlinde avlanan diğer hayvanlar gibi avın durumuna göre farklı stratejiler geliştirebilirler. bir sürüyü genelde bir veya iki yetişkin erkek aslan domine eder. bunların tek görevi sürünün bölgesini her gün devriyelerle gezerek kontrol altında tutmak ve yabancı aslanlara karşı korumaktır. bu koruma işi genç ve hırslı erkek aslanlar karşısında hayatlarına mal olabilir. bunun haricinde bütün gün yatar, ırgat gibi çalışan dişi aslanların avlarından otlanırlar. bir nevi kazak erkek durumu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar