asmr

rahatlatan, gevşeyip uykuya dalmamızı sağlayan bir takım seslerin bizde yarattığı hisse verilen isim. asmr'nin varlığını kabul edenler her insanın belli bir sese rahatlama tepkisi verdiğini ve bu sesi bulduğunuzda, onu dinleyip rahatlayabileceğinizi iddia ediyorlar. şahsen bugüne kadar odun ateşi sesinden, kağıt hışırtısına kadar birçok sesi deneyip hiçbirine gevşeme tepkisi göstermedim. bu nedenle asmr'nin daha çok telkine açık olmakla alakalı olduğuna inanıyorum. örneğin uyku telkini isimli bir çalışmada bir hanım kızımız rahatla, gevşe, uyu gibi kelimeleri tekrar ediyor. fakat bunu söylerken fısıldamaya çalıştığı için bir tür ağız şapırtısı çıkarıyor. bir başka videodaki abimiz mikrofona tıklayarak bir ses yapıyor ki bu da en az fısıltı kadar rahatsız edici. evet, müzik şiir gibi bir takım sesli uyarıcılar bazen gevşememize yardımcı olabiliyor. fakat asmr'de fiziksel bir olayın yalnızca ses boyutuna odaklanıldığı için genelde işe yaramıyor çıkarılan sesler. örneğin odun ateşi yanarken meydana gelen koku, teninizi ısıtan ateşle birlikte, aynı anda bir sese maruz kalmak rahatlatıyor bizi. yağmur yağdığında havadaki nem oranı değişiyor, toprak kokusu ortaya çıkıyor. kısaca, yalnızca ses gevşeme için çok da yeterli değil. hele ki daha önce deneyimlenen fiziksel bir durumun basit bir taklidi ise asmr tam bir fiyasko.

devamını gör...
yaninda ninesi namaz kılarken duydugu surelerin etkisiyle uyuyan, masal dinlemis nesil icin yeni degil.

en guzelleri cilt bakimlari ve role play videolari.
amac zaten gevsemek uyumak. ama ben uyuyunca her seyi kacirmis gibi hissediyor o yuzden uyumamakta direniyorum. *
turkiye icin en iyisi :
buradan
devamını gör...
youtube mecrasında kanal açmak isteyip konsept bulamayan bireylerin, mugbank'a alternatif olarak seçtiği arka planının çok da masumane olmadığını düşündüğüm, genel olarak rahatlama vs. ye yardımcı olmak amacıyla çekildiği söylense de bazı yerlerde kısaca zihinsel orgazm- bir çeşit fetşizm olarak da tanımlanan garip bir yöntem.

mesela ben iki kulaklığımı da takıp bir masaj videosuna odaklanıyorum veya saç tarama videosu diyelim. yakın çekimle birlikte kulağıma gelen ses, ben olayı içselleştirip yaşıyormuşum hissi verdiği için beni rahatlatıyor.( çok rahatsız edici nası rahatlıyor millet ben anlamadım.) bunun sanal gerçeklikten ne farkı var? upgrade'de terkedilen bir binada sanal gerçeklik gözlüğü takıp verilen maddelerle kendini gözlüğun ardında gerçekliği olmayan hayatlara hapsedenlerle bruce wills'in surrogates filminde kendi yerine koyduğu, yattığı yerden sadece seçilmiş robotlar vasıtasıyla dışarıdaki hayatı gözlemleyerek hissetmeye çalışan insanlar gibi sadece zihninde bir şeylerin hayalini kurarak onunla bir olmaya çalışıp rahatlamak... şimdi bunun tek amacı rahatlamak mı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.