asperger sendromu

bu sendromu yaşan kişiler çok iyi bir hafıza sahip olabilir en zor matematik sorularını çözebilir kafadan çok zor matematiksel işlemleri yapabilir fakat insanlarla iletişime geçme ,arkadaşlık becerileri,birlikte yaşama,ilişkiyi sürdürme gibi noktalarda sorunlar yaşarlar.

(bkz: can dostum)
devamını gör...
otizmden temel farkı
1. otizmde konuşma gecikmesi vardır, hatta yarıya yakınının hiç konuşmadığı söylenebilir. asperger sendromunda konuşma gecikmesi yoktur. nispeten normal bir konuşma olmasına rağmen karşılıklı konuşmaları sürdürmede zorlanır.
2. yüzeysel etkileşime girer, sosyal ipuçlarını algılamada zorlanır ve dilin sosyal kullanımı konusunda beceriksizdir.
3. sosyal yönde bir bozukluk, sınırlı ilgiler ve rutinler vardır, ama otistik bir çocuğa göre daha azdır.
4. otistik çocukların yüzde yetmişbeşi zeka geriliğine sahiptir, asperger sendromu olanlar normal veya üstü zekadadır
şeklinde sıralanabilir.
asperger sendromu olan dünyaca ünlü amerikalı bir veteriner olan temple grandin'in öyküsünü okuyabilir, biyografik türde filmini izleyebilir, internette arama yaptığınızda ise filmin online olarak izlenebileceği pek çok sitenin var olduğunu görebilirsiniz.
devamını gör...
my name is khan' a konu olan rahatsızlığın adı.

--- alıntı ---

çocukluk çağında ortaya çıkan genetik geçişli bir sorundur. sendromun ana belirtisi aşırı içe kapanıklık durumudur. tekrarlayıcı davranışlar, tekdüze bir konuşma, belli bir konuya abartılı ilgi diğer önemli belirtilerdir.

--- alıntı ---

devamını gör...
asperger bozukluğu olarak da bilinir.
rahatsızlığın adı, avusturyalı çocuk doktoru hans asperger’den gelmektedir.
zira asperger, 1944 yılında, tedavi için gelen sözel olmayan iletişim becerileri eksik, yaşıtlarıyla empati kuramayan ve fiziksel olarak sakar olan çocukları tanımlamıştır.

tanımlayacak olursak; sosyal etkileşimde zorluklar ve sınırlı, stereotipik ilgi ve etkinliklerle tanımlanan otistik spektrum bozukluklarından biridir. dil ve bilişsel gelişimde genel bir gecikme olmamasıyla otizm gibi benzer rahatsızlıklardan ayrılır, tabi bu durum farkedilmeme gibi dezavantajlar doğurur.
motor sakarlık ve atipik dil kullanımına sıklıkla rastlanır.
devamını gör...
zekâ katsayısı aşmış olan sendromdur ayrıca.

asperger sendromlu “tanıdıklarımızın” küçük bir listesi:

1) albert eistein (asperger sendromlu) +disleksi.

2) beethoven (asperger sendromlu) +okb.

3) van gogh (asperger sendromlu) +epilepsi.

4) ısaac newton (asperger sendromlu) +epilepsi.

5) leonardo da vinci (asperger sendromlu) +disleksi.

6) benjamin franklin (asperger sendromlu).

7) goethe (asperger sendromlu).

8) napolyon bonapart (asperger sendromlu).
devamını gör...
bazen eski erkek arkadaşımın bencil bir yaratık olduğunu, hislerimi pek önemsemediğini, beni asla anlamadığını düşünürdüm.

bir süre sonra yaptığı sakarlıklar da gözüme batmaya başladı, en basiti kalkarken bile odanın içinde bir şeyleri devirmesi, kırması normalleşmeye başlamıştı, hayır normalleşmedi aslında içten içe çıldırıyordum. mutfakta bana yardım etmesini istediğimde gözlemlediğim tek şey hantallığıydı. evet bu adam düpedüz hantaldı.

cevabını on kere verdiğim soruyu on birinci kere soruyor, hoşuna gitmeyen siyasi görüşüm onu agresifleştiriyor, benim kötü bir davranışımda, üzüleceğimi düşünmeden aklına gelen kötü özelliklerimi bir bir sıralıyordu. doğrudan yüz yüze yaptığımız konuşmalarda aklına gelen ilk şeyi tartmadan söylemesi bazen çok şirin olsa da çoğu zaman sabır taşı olmayı gerektiriyordu.

bazen onun ciddi anlamda aptal olduğunu düşünüyordum,fakat ardından aklıma hemen; lise ve üniversite sınavlarında aldığı dereceler, akademik başarıları ya da beni herhangi bir tartışmamızda zekice köşeye kıstırmaları, geliyordu. bir ay önce ne dediysem cümlesi cümlesine hatırlaması bana ilginç geliyordu mesela ya da her hal ve hareketimi mantıksal bir düzleme oturtmaya çalışması, bu aşamada yaptığı çıkarımlar aklımı alıyordu. o aptalsa ben tek hücreli gibi bir şeydim.

bir süre sonra ondan kelimenin tam anlamıyla iğrendim ve ondan iğrendiğim için de yine kendimden iğrendim.
çünkü aslında iyi bildiğim ve inandığım bir şey varsa o da bu adamın , tüm bencilliğine rağmen,bugüne kadar tanıdığım insanlar arasında bana en iyi davranan kişi olmasıydı, bu uzaklaştırmayı hak etmiyordu.

en sonunda onu ''normal '' olmadığına ikna etmeye karar verdim, çünkü kaybetmek istemiyordum, belki onu,ne saçma bir fikir biliyorum, düzeltebilirdim.
biraz üzerine gittiğimde öğrendiğim şey psikiyatrist tarafindan asperger tanısı konulduğu oldu.
dereceli bilkent mezunu yakışıklı bir adamın beni tercih etmesinden bir tuhaflık olduğunu anlamaliydim zaten asdfghjk.
düzelmedi özetle çok iyi bir arkadaş olabilirler ama gönül ilişkileri onlara göre değil yapmayın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar