asya mutfağını çok yanlış anlamak

tek oturuşta 1.5 porsiyon sushi yiyen bünyeleri bile zıvanadan çıkaran durumlar bütünü. gerçi sushi resturantına gidip bunun pişmişi yok mu ya diye şefe soran arkadaşlarınız varsa sorun ortadan direk kayboluyor.

sene 2015, pearl harbor'ın kadim japon generali ısoroku yamamoto sağolsun dünya sözlükler ve forumlar cemiyeti toplantısı için kyoto'ya davet etti. akşamleyin de cemalim cemalim aslan cemalimi durmadan çalan neşriyat asya mutfağı resturantına gittik. köşede tarkan'ın kurdu fugu balığı kemirirken bize de tabaklar gelmeye başladı. 7 sene hamsi yememiş trabzon'lu gibi gözleri parlayan yamamoto ye aslanım tüm giderler japonya savunma bakanlığından ödenecek diyerek beni onere ediyordu. ben tabakları gördükçe bir onurlandım türkün gücü diye şiştikçe şişiyorum; adamlar pişirecekleri hayvanları gösteriyorlar midemiz kalmasın diye asya mutfağına ok atanlar görsün diye story üstüne story..

en son japon ikarisi üzerinde gezinen yılan balığını yemek için acaba şafi olsam olur mu şu an diye bir gidip gelme hali. hanefisin dur e1k, hanefisin diye kendime telkin. en çok şaşırdığım o tabakta duranların pişirilmemesi oldu meğer orası zaten ocaksızlığıyla meşhurmuş. bari otları yiyeyim aç kalmayayım diye her çatal batırdığımda marullara sağolsun yılan balığı pepesinden de ye bana da batır diye mazlum mazlum bakıyordu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar