at kestanesi

1. (Tematik)

--- alıntı ---
At kestanesi, Sapindaceae familyasından Aesculus cinsinden ağaç ya da çalı formundaki kışın yapraklarını döken türlerin ortak adı.

Yapraklar uzun saplı ışınsal tüysü 5-9 yaprakçıklı olup el görünüşünde kenarları dişli ya da düzdür. Sapı uzundur. Dizilişi karşılıklı; kenarları düz veya dişlidir. Çiçekleri bir evcikli ya da erdişidir. Bileşik salkım kuruluşundadır. Dik duran uzun bir eksen etrafında toplanmıştır. Meyve üzeri dikenli veya düz büyük bir kapsüldür.

Üretimi tohum ve çelikle olur.
--- alıntı ---

*

devamını gör...
4. (Tematik)
kabuğu zehirli olduğundan sayılı ölçüde kullanılması gereken bitki...hemoroid ve yüzdeki kılcal damar yırtılması vs durumlarda şifası için kullanılabilir.
devamını gör...
5. (Tematik)
at kestanesi, anavatanı asya (hindistan) olmasına karşın ülkemizde ve avrupa'nın pek çok ülkesinde yaygın olarak yetişen bir bitki türüdür. özellikle ülkemizde daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. tam bir cilt dostu olan at kestanesi, kalın gövdeli, baharda çiçekleri beyaz ve nadiren de olsa kırmızı renkte açan, üzeri sivri dikenli ve yeşil meyveleri olan kestane ağacında yetişir. bu bitkinin içinde nişasta, saponin ve yağ bulunmaktadır. çınar ağacını andıran güzel görünümüyle sokakları süsleyen at kestanesi zehirli olduğu için çiğ ya da kaynatılarak içilmemelidir. problemli bölgelere harici olarak merhem veya tentür şeklinde sürülmelidir.

faydaları: varis ve basura iyi gelir, romatizmal ağrıları ve güneş lekelerini giderir. kan ve ateş düşürücüdür. damar büzücü özelliğinden dolayı ciltteki genişlemiş gözenekleri kapatır, yüzdeki kırmızı görünen kılcal damarları yok eder.
devamını gör...
6. (Tematik)
muhtemelen atlarla zerre alakası yoktur bunun. bak bildiğim için demiyorum ama kesin öyledir yani. inanmıyorsanız gidin hipodroma 100 ata sorun. bilen bir tane at çıksın, sıkar kafasına mundar ederim hayvanı oracıkta. pis yalancı... bu otlara kim isim veriyor bilmiyorum ama gördüğüm yerde ağzına ağzına vurmak lazım...

devamını gör...
14. (Tematik)
kestanesi; basur, ishal ve varis hastalıklarına iyi gelir.nezle ve nefes darlığına da iyi gelir.

tohumu; romatizma ve mafsal ağrıları giderir.

ayrıca kabuğu kaynatılarak içilirse; hazımsızlığa, soğuk algınlığına, ateş yükselmesine, nikriz hastalığına iyi gelir.
devamını gör...
15. (Tematik)
ikiçeneklilerin kendi adıyla anılan ailesinden, güzel kokulu çiçek açan, büyük yapraklı, büyük gövdeli ve dallı bir gölge ağacı ve yenmeyen meyvesi, hindkestanesi (aesculus hippocastonum). [birl. is. bitki.]
*
devamını gör...
- at kestanesi ağacına yıldırım düşmez.
- şanzelize bulvarı/avenue des champs-élysées yani kısaca şanzelize/Champs-Élysées, paris'in ünlü bir caddesidir.

şimdi bu iki bilgiyi birleştirelim:

şanzelize eskiden büyük bir tarla idi. 1615 yılında fransa kraliçesi marie de medici, bu alanın şöyle kenarı bol ağaçlı uzun bir cadde olmasını istemişti. seçilen ağaç at kestanesi idi. çünkü at kestanesine yıldırım düşmezdi. hava kirliliğine karşı da çok etkiliydi. ancak fransızların ellerinde at kestanesi ağacı yoktu, istanbul ise at kestanesi cennetiydi. padişah 1. ahmet fransızlara binlerce at kestanesi fidanı hediye etti.

şimdi, paris adeta bir at kestanesi ormanı, peki ya istanbul?

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar