atak-s

yeni yerli silahımız! tabi ki mecazen, yerli tavuk imiş..

"türkiye'nin ilk yerli yumurta tavuğu olan ve yılda 314 gün yumurtlayan "ankara tavukçuluk araştırma kahverengisi"nin (atak-s) yangınlaştırılması için tokat'ta gaziosmanpaşa üniversitesi (goü) ziraat fakültesi zootekni bölümünce çalışma yürütülüyor." *
devamını gör...
anladığım kadarıyla kanatlarının altından füze fırlatabilecek bir tavuk türü...

yahu tavuk be kardeşim tavuk neden buna atak ismini koyar insan neden...
devamını gör...
"ankara tavukçuluk araştırma kahverengisi" nin kısaltmasıymış. yani bence çok başarılı bir isim, kim düşündüyse beynine sağlık çok çok iyi düşünmüş. tavuklara ışıklı tabela falan taktırsınlar bence.
devamını gör...
bu tavukların ataları 1995 yılında kanada'dan gelmiş. sonra elimizdeki saf tavuk ırklarıyla melezlenerek bu cinsi ortaya çıkarmış bizimkiler.

bu tavuklar günlük 80-120 gram yem yiyip 60-70gr ağırlığında yumurtluyorlarmış. bildiğin yumurta makinası. yılda 314 gün falan yumurtluyorlarmış. yani ufak bi hesap yaparsak 300 tavuk günlük 300 yumurta verir. yılda 94 bin civarında yumurta olur. az değil köy doyurur pişman etmez bu tavuklar.

hareketli hayvanlarmış o yüzden salma tavukçuluk için de çok uygun olduğu yazıyor bazı internet sitelerinde. zaten tavukları salmamaları benim de hiç hoşuma gitmiyor.

ismi konusunda eleştiriyi hakediyor lakin çok kafaya takmamak lazım çünkü isim koyma becerisi ülkemizde zaten gelişmemiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar