atatürk'e diktatör demek

bu dünyadaki varlıklarını sadece saçmalamalarına borçlu olan, abd'yi ve ab'yi kıble edinen, hiçbir değer tanımayan, atatürk'e küfretmeyi bir meziyet sayan liboş güruh boş durmuyor.
son zırvaları ise '' atatürk'ün bir diktatör'' olduğunu söyelemeleri! tabi bu zırvalarında yalnız değiller. kendilerine kapitalist islamcı, ikinci cumhuriyetçi, eski baasçı yeni abd'ci aydın ve aydıncık takımı da eşlik ederek bir koro oluşturuyorlar.

türkiye cumhuriyeti diye bir devlet varsa, şu an ay yıldızlı bayrağımız göklerde nazlı nazlı dalgalanıyorsa, bağımsız ve başı dik bir şekilde yaşıyorsak, çok şükür ezanımız beş vakit okunuyorsa bunda muhakkak atatürk, kazım karabekir, fevzi çakmak başta olmak üzere cümle ecdadın katkısı olduğu unutulmamalıdır.

daha dün gözlerimizin önünde bush, ırak'a girip milyonlarca masum müslümanı öldürürken ses çıkarmayan, libya'da kaddafi'ye yapılanları alkışlayanlar hangi cüretle atatürk'ü eleştirebilir! atatürk'ü ağızlarına almaktan utanmazlar mı!

zulmün, zalimliğin, gözü dönmüşlüğün ve her türlü emperyalizmin kitabını yazan abd'ye biat edip, burada atatürk'e laf atmak da ne oluyor...

atatürk eleştirilmez değildir, atatürk gayet tabi eleştirebilir. ama onu bu ülkenin onurlu insanları, bu vatanın çocukları, yerli düşünen, hakkın ve hakikatin savunucuları bu ülke adına eleştirebilir!

atatürk'e laf atmak, '' sayyad-ı bi-insafa hizmetten zevk alan köpeklerin'' haddi değildir!
devamını gör...
--- alıntı ---

ne mutlu ki, bir turk diktator halkina olum cezasi tehdidiyle avrupa usulu giyinmeyi sart kostu

--- alıntı ---

küçük prensten alıntıladığım bu bölüm, orjinalinde ise aynen şöyledir:

un dictateur turc imposa à son peuple, sous peine de mort..

ingilizcesi de şöyledir:

a turkish dictator imposed on his people, under penalty of death, to get dressed with the european one.

***
devamını gör...
kaçak oynamayı gerektirenmiş. böylesi net bir yargıya ulaşıp, programı derdest edip, saniyeler içinde bitirmek çok takdir göresi bir davranış şekli değil sanki. atatürk diktatör müydü? konulu bir program yapar, düşüncenle, ve ters düşünenlerinle konuşursun. o zaman belki biraz takdir kazanabilirsin. ama böyle tepeden inme keskin bir yargıyı - ben lafımı ortaya koydum- lakayt tutumuyla savurup kaçarsan, küresel zamanın reyting telaşe memurlarından biri sayılırısın.

*
*
devamını gör...
atatürke diktatör demek.

diktatörler genellikle müesses nizamı yıkarak, halkın arzuları hilafına aykırı davranan figürdür.

mustafa kemal ve arkadaşları, 1200 yıllarında yeşermiş ve insanlık tarihinde çınarlarşmış bir imparatorluğun yıkıntılarında yeni bir dünya yaratmıştır. ahali fakir ve mazlumdur. ankara çankırı sathına hapsedilmek istenen bir milletten burjuva demokrat bir ses yaratmıştır. fransız ihtilalinin avangard, öncü kadroları ne kadar diktatör ise o kadar diktatördür, ve olmak zorundaydılar. tarihte hiç bir ulus normal şartlarda doğum yapmamıştır, sezaryen şarttır.
tarihi bugünün değer yargılarıyla okuma ve anlama şansımız yoktur. ve geçmişi, tarihi anlayarak teslim etmemiz gerekir geleceğe. yoksa ıstıraplı şöyle olsaydı sorularının ardı arkası kesilmez. bilinmelidir ki, tarih övünülecek menkıbe değildir, tarihtir sadece.
devamını gör...
necmettin erbakan'ın güzel bir sözü vardı: "geçiş kanlı mı olacak, kansız mı" diye, işte atatürk de bu yoldan geçmişti; ilk geçiş kansız olmuştu ama sonra ne olduysa kan aktı. muhtemelen giydikleri donun bol gelmesi bu asiliği oluşturmuştu!

atatürk diktatör müydü? güzel soru... öncelikle bellettirilen tarih ile yaşanmış tarih gerçekliklerini iyi etüt etmek gerekir. tabi bunu yaparken de, zamanın mevcut durumu ile değişim rüzgarlarını da hissetmek gerekir. bu hissiyatı sağlayamayanların başında ise osmanlı devletçiliğinin artık fiili olarak kalmadığını kabullenemeyenler gelmektedir.

atatürk'e diktatörlük yakıştıranlar, öncelikle tarihte diktatör diye anılagelmiş şahsiyetlerle bir kıyaslama yapmak zorundalar. ancak böylece nelerin esamesinin okunmadığını görebilirler.

atatürk'e diktatörlük yakıştıranların en önemli savunması da, atatürk'ün "din ile hüküm sürmemesi" gösterilmekte. oysa ki; din ile hüküm sürseydi, aynı cenah tarafından Allah'ın velisi olur, osmanlı da miladını tamamlamış bir şekilde çöp tenekesine gönderilirdi. hem bu yaklaşıma göre atatürk çok güzel diktatör olurdu, muaviye gibi, yezid gibi ve daha niceleri gibi.

oysa atatürk, kurulacak ülkenin rejimine raina'cılığı değil, unzurna'cılığı benimsedi [ atatürk'ün yaptığı devrime karşı devrimle gelen inönücülük'ü ayrı değerlendirmek gerekir ],

raina'cılığı benimseyenlerin başında diktatörler olduğu gibi, tüm monarşistler ve teokratlar bu gruba girer ama unzurna'cılık tüm bunların karşısındadır. hal böyleyken, sözün nerelere vardığı konusunda dikkat etmek gerekir. hem osmancılık konusunda takılıp kalmış kişilere ikinci abdülhamit'i hatırlatmak gerekir. hamit han, monarşiliğin kalkacağını beklemese de, izlediği politikalarla, türkiye cumhuriyeti'nin kurulmasına zemin hazırlamış büyük bir şahsiyettir.önemli: (bkz: her devrim karşı devrimle gelir)
devamını gör...
hangi millet bir gecede toptan okuma-yazma bilmeyen cahil durumuna düşmek ister? millete rağmen, millet adına tek başına karar veren insanı tanımlayacak başka sözcük varsa, buyurun bulun getirin.

atatürk hangi kararını millete danışarak vermiş ki ona diktatör demeyelim? nedir bu alınganlık anlamıyorum..
devamını gör...
artık söylerken 'acaba kellem gider mi' korkusu yaşamıyoruz. tabi atatürk de çok demokratik bir ülke olmamız için savaşmış, ilerleyelim diye öldürmüş onca insanı istiklal mahkemelerinde. sırf ölümünden 70 yıl sonra, insanlar kendisi için diktatör diyebilecek kadar özgür olsunlar diye vermiş mücadelesini. subhanallah, bunu bile söyleyebiliyoruz ya, bizden gelişmişi yok. bazıları çok yanlış anlamış atatürk'ü çokk. diktatör atam benim. *
devamını gör...
önce bir komutan olarak "size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum" diyen siyasi kişilğiyle "köylü milletin efendisidir." -"egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." gibi sözleri dünya genelinde yer etmiş m.k.atatürk'le yandaşlarını efendi sayan köylüye "ananı da al git" diyen, askeri rütbesi olmadığı halde "askerlik yan gelip yatma yeri değil" gibi aşağılayıcı sözler sarfeden tayyip diktatörlüğünün arasındaki dağlar kadar farkı anlamayanları ben hiç anlamıyorum. diktatör sevmeyenler neden başbakana laf edemiyorlar?
devamını gör...
1925 yılından sonra yüzüne karşı mecliste eleştiri dahi yapılamayan bir lider olan atatürk'ün dönemine onlarca yıl sonra "benim paradigmama göre bu dönem demokraside geriye gidiştir." teşhisini yapan bir profesörün * üç ay hapis aldığı bir ülkede hala eleştiremediğiniz birine dolayısıylada söylenemeyecek bir sözdür.

(bkz: atatürk e diktatör diyememek)

en acıklı tarafı da kurucusu olduğu partinin fikri ve maddi elemanları recep tayyip erdoğan'a sabah akşam rahatlıkla diktatör diyebildikleri halde başlarına bir şey gelmemesini açıklayamıyor olmalarıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar