cumhurbaşkanı yemini içerisinde geçen bir bölüm.

'seçilmiş' cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın, yemin içerisinde kullanıp kullanmayacağı merak edilen bölüm.

"anayasa henüz değişmedi, bunu söylemesi kadar normal bir şey olamaz" diyecek olanlar vardır elbet. ancak aynı anayasa, birçok kere zaten çiğnendi.

"kesin söylemez" diyenler de elbet vardır. sonuçta o artık devletin değil, milletin cumhurbaşkanı. bir asıra yakın zamandır, bir lanet gibi anadolu topraklarına çöreklenmiş bu kavramı, görünür politikaları apaçık olmasa da kısmen "yok" hükmünde sayıyor. ancak varılan noktada ne bir sivil anayasa çıkarılabildi, ne de antidemokratik olduğu vurgusu yeterince yapılabildi.

ama bu da karakol yemini değil ki. 'ben yemin edeyim, icraatımı farklı bekleyin' yaklaşımı ne kadar samimi olur?

ezcümle, söyleyip söylemeyeceğini hepbirlikte göreceğiz.
devamını gör...
şimdi efendim biliyorsunuz kendisi pek bir ikiyüzlü.

geçmiş söylemlerini bir tarafa bırakırsak;

1) halkçılıkla başlayalım, bildiğiniz üzere her vatandaşın eşit olmasıdır. sayın başbakan da herkesin hakkına saygılı biridir. kendisine veya yakınındakilere hiçbir zaman kanun önünde normal dışı muamele yaptırmaz. ortaya çıkarılmış suçların üstünü örtmez. ne çalar ne çaldırır. ne olmuş yani bir gemicik'i varsa oğlunun çal(ış)ın sizin de olur. olmadı başbakan olun.

2) cumhuriyetçilik ilkesiyle geldi zaten başa bu sebeple şimdilik bunla ilgili bir sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. cb'lik kesmez de "ille de padişah olacam, bilal oğlan şehzade olmak istıyor, çok mağdurum valla" diyene kadar bir sıkıntı yok.

3) devletçilik: devletçilik zaten gelip geçici bir dönem ilkesiydi. onu atlayalım. zaten fazlasıyla liberaller.

4) milliyetçilik: eskiden pek milliyetçi takılmasa da seçime yakın bir milliyetçilik damarı tuttu. seçim uzatmalara gitse kafatası ölçmeye giderdi garanti. bu ilkeyi de bünyesi kabul etti.

5) laiklik: kendisi zaten laik biridir. mısır'da laikliği öve öve bitirememiştir. hatırlarsınız sanırım.

6) inkılapçılık: gazi mustafa kemal adını ağzından düşürmez ve muasır medeniyetler seviyesine duble yo, yht, atal vs emin adımlarla ilerliyor.

bu kadar şeyi boş yere yazdım maksat vakit geçsin, adam zaten milletvekili, milletvekili yemini ile cb yemini arasında zaten pek bir fark yok ki zaten kaç defa etti yemini, gördük ki fazlasıyla da bağlı yine eder merak etmeyin. sevmese eder, malumunuz papaz elbisesi dahi giyerim demiş birinden bahsediyoruz. böyle acayip acayip başlıklar açmayın. elim yoruldu yazana kadar.
devamını gör...
bu söz cumhurbaşkanlığına adaylığımı koymama nedenlerimden biridir. daha en başından yalan söylememin bir manası olmayacaktı.
atatürk ilkelerinden de inkılaplarından da laiklikten de söz etmem mümkün değil. böyle şeylerin hep canı cehenneme.
devamını gör...
(bkz: balık baştan kokar)

(bkz: ülkenin en büyük sorunu)

genel olarak tüm devlet memurları, atatürk ilke ve inkılapları üzerine yemin ederler. sonuç ortada işte.

edit: ırak, suriye olmadık daha ne olsuncular gelmiş hemen. yahu atatürk bu devrimleri yaparken ırak, suriye gibi olmayalım diyemi yaptı. ki osmanlı hiç ırak, suriye, mısır gibi değildi zaten. muasır medeniyetler seviyesine neden çıkaramadı atatürk ilke ve inkılapları ülkemizi, sen bunun cevabını ver. tabi kemalist kafa konforu ile ırak, suriye gibi olmadık daha ne istiyorsun diyorsan, otur sıfır derim bende. avrupadan ithal kanunlarla ırak, suriye olmadık diye şükür mü edek yani? yapma hayrettin daha kadroları saymadım.

dediklerimin aksini iddia edenler neden avrupa hayranı acaba? ve ne gariptir ki türkiye'den sektör olup gitme derdindeler. atam izindeyiz diyip, 18 yıldır erdoğan türkiyesinden şikayet etmekten başka bir halt edemiyorlar? atatürk'ün bir numaralı düşmanı, atatürk'ü anmaktan imtina edip, şeyh sait, seyit rıza gibi insanları anmaktan geri kalmayan hdp ile haşır neşir olabilirken, neden akp ile haşır neşir olamıyorlar? bu soruların cevaplarında gizli ülkenin neden gelişemediği sayın kemalist veya atatürkçü veya chpli veya muhalif kardeş.

edit; hdp isimli legal parti, tek başına iktidar olsa veya bir hdp zihniyetli birisi bakan felan olsa, atatürk ilke ve inkılapları üzerine yemin eder mi? ederse ne kadar inandırıcı olur? adamlar seyit rıza, şeyh sait hayranı, atatürk düşmanı ve bunu hiç gizlemiyorlar. neden soruyorum bunu. çünkü atatürk'ün partisiyim diye övünen chp ile hdp sarmaş dolaşlar malum. o açıdan şey ediyorum. boş ver sen akpyi, mhpyi, önce kendi evini temizle.
devamını gör...
atatürk yanlış da yapmışsa, o günün doğru gibi duranı, bugün sahada yanlışta çıksa, akla- vicdana değil, atatürk ilke ve inkılaplarına uymaya yemin etmektir olay.

o günün milleti toplar gibi görünen türçülük ilkesi, bugün derin güçlerce kullanılarak ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdi, şekil a da görüldüğü gibi. ortalık atatürk ilke ve inkılaplarına uyuyor görünmek için bu felakete karşı kör olanlarla dolu.
devamını gör...
kimsenin bir şeye bağlı kaldığı yok. burada bu yemine muhalif duranların da. herkesten pür dürüstlük bekliyorsanız her sabah herkes kalksın para üstüne yemin etsin. zira pratikte paradan daha büyük putu yok kimsenin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar