atatürk'ün istiklal marşına ses çıkarmaması

başından sonuna kadar islami kavram ve sembollerle yoğrulmuş bir şiire atatürk'ün olumsuz anlamda tepki vermemesi durumudur. hatta atatürk'ün istiklal marşını çok beğendiği en sevdiği kıtanın 10. kıta olduğunu söylediği belirtilir. sonrasında inkılaplarla beraber daha "laik" bir marş yazdırabilirdi ancak ilginç bir şekilde istiklal marşına dokunmamıştır.
devamını gör...
aklıma ebu cehilin mekkeli müşriklere “müslümanların evlerinin önünden geçerken kulaklarınızı tıkayın.” demesi geldi. çünkü biliyordu ki müşrikler müslümanların okuduğu kur’an’ı bir kez duysalar hemen iman edecekler.

bu böyledir. islâm evvela gönüllerde hâkim olan dindir. belki ondan ses çıkarmamıştır o da...
devamını gör...
meclisin dualarla açılması gibi siyasi bir davranış olabilir. burada sorulması gereken soru neden gücü eline aldıktan sonra kaldırmadı veya değiştirmedi? islam aleyhtarı tonla iş yapmış atatürk`ün, istiklal marşını kaldırmaması o`nu islam`la bağdaştırmayı gerektirmez.

ayrıca istiklal marşı`na karşı çıkan yadırganmayacak sayıda chp`li de vardı o dönemde.

istikal marşımız olabilecek bir diğer marş için (bkz: adet küçük zaman çabuk yol uzun).
devamını gör...
tam olarak kimin zoruna gitti acaba diye merak ettiğim eylemdir! yorum yazanların da ikisinin ne halt olduğunu zaten bildiğimden çok kızamıyorum ama niye bu kadar dert oldu size bu istiklal marşı yoksa akifin abdulhamitinizi görünce kusmaları mı dokundu da değişmesini istiyorsunuz?
devamını gör...
"o zaman okunurken sadece dudaklarınu kıpırdattı ?" diye garip bir soruyu akla getirir.
devamını gör...
bayrağı turkuaz zemin yapmak isteyip meclisten geçirtememesi, türkçe ezandan sonra türkçe namaz girişimine atam dur allasen zaten ortam karışık çıkışıyla ismet inönü itirazı nevinden değerlendirilebilir belki. sonuçta halk nazarında sempatisini ve meşruiyetini istiklal harbinden almışlığından ve o döneme binaen istiklal marşının da bunu şeklen pekiştirici bir hatıratı olmasından dolayı bu konuya el atmanın erken olabileceğini de düşünmüş olabilir. yoksa, gerçekten sonradan izlediği politikalarla uyumlu bir marş değil. belkide sadece romantik bir tavırla bu konuda adım atmamış olabilir.
devamını gör...
m. kemal islâm karşıtı biri değildi çünkü diye cevap verilesi tespittir.

islâm'ı tekeline almış, şirk üzerine kurulmuş tarikat ve cemaatlerden temizlemesi, dinin sadece arabın dini olmadığını türkçe kur'an çevirisi ve türkçe ezan ile göstermiştir.
namazı da türkçe kılaydık anlayarak tam olurdu.
bu nur cemaati, çarşamba cemaati, menzilciler, süleymancılar gibi şirk mabetleri üreyemezlerdi.
devamını gör...
"bu nur cemaati, çarşamba cemaati, menzilciler, süleymancılar gibi şirk mabetleri" atatürk sayesinde doğup büyümüştür. sayılanların tümü cumhuriyet döneminde kurulmuş ve devlet tarafından açıkça desteklenmiş cemaatlerdir. gerçek islam yasaklanınca merdiven altında devletin desteği ile kurulmuş bu bozuk fırkalar türemiş ve milletin başına bela olmuştur.
devamını gör...
aklıma yahşi batı filmindeki kızılderililer tarafından önü kesilen osmanlı elçilerini getirmiştir. hani orada diyor ya; '..... bari' işte bari kısmı istiklal marşına denk geliyor. bi ona dokunulmamış.
devamını gör...
belki de atatürk sizin "olduğunu sandığınız kişi" değildir, ondan olabilir.
devamını gör...
istiklal marşı çok zor bir dönemin ardından yazıldı. kabul edildi. islam üzerine olumsuz çalışmalar ise çok daha sonra başladı. o zaman bunu iptal edip de başka bir istiklal marşı yazılması çok komik olurdu, istiklalden on yıl sonra istiklal marşı mı yazılır?
o yüzden onuncu yıl marşı yazıldı. hatta bu marş yazıldıktan sonra bir süre istiklal marşı yerine hep bu okutulmuş.
yani aslında istiklal marşı yerine düşünülen hatta yerine konmaya çalışılan bir marş var amma olmamış, tutmamış.

edit: bir aşağıdaki tanım da işin ayrı bir boyutu. öyle bir beste yapılıyor ki söylerken hiçbir ruh kalmıyor, söylediğiniz şeyi anlamıyorsunuz. kelime ortadan ikiye bölünüyor, sanki kıta başlangıcıymış gibi diğer yarısı geliyor felan. böyle saçma sapan bir beste ile içi boşalıyor.
devamını gör...
istiklal marşı iki kısımdır.
islami bir lirizmin olduğu güfte
batılı ezgilerin olduğu bir beste

demek ki mka ultra-batılı güfte ile olayı dengeleyebileceğini düşünüp sözlere çok takılmamış.
devamını gör...
çok basit bir cevabı vardır: çünkü atatürk dereyi geçene kadar ayıya dayı dedi. hepsi bu. kurtuluş savaşının gerçekleştirilme sebebi o günlerde bir türkiye cumhuriyet kurmak değildi aslında. halifeliği kurtarmaktı. yani söylenen amaç buydu. çünkü ancak bu şekilde halk birleştirildi. birinci meclisin kapatılmasına kadarki dönemde atatürk'ün konuşmalarının hepsinde islam motifi vardı. e istiklal marşı da bu dönemde yazıldı. savaş bitti. birinci meclis toplandı. atatürk ve onun çizgisini destekleyenlere karşı olanlar anayasal monarşi fikrini ortaya atınca, meclis kapandı. üç yıl sonra tekrar kuruldu. bu sefer atatürk ve onun çizgisinde olan mecliste egemen oldu. hepsi bu yani. eğer bir atatürk portresi çıkartılacaksa bu iki atatürk şeklinde olmalı. istiklal marşı da birinci atatürk dönemine geldi hepsi bu.

edit: yanlış bir yazım düzeltildi. okuyanlar tekrar okuyabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar