atatürk'ün yaptığı hatalar

hatamı bilinçli ve sistemli yapılan bir asimilasyonmu su kaldırır tartışŸmalar götürür.

bir kesimin siz medeniyetten ne anlarsınız atamız olmasaydı hala köylü kalıcaksınız iddalarınıa mehmet akif ersoy cevap vermişŸtir;

medeniyet dediğžin tek dişži kalmışž canavar!
devamını gör...
hatamı bilinçli ve sistemli yapılan bir asimilasyonmu su kaldırır tartışmalar götürür.

bir kesimin siz medeniyetten ne anlarsınız atamız olmasaydı hala köylü kalıcaksınız iddalarınıa mehmet akif ersoy cevap vermiştir;

medeniyet dediäžin tek diåži kalmıåž canavar!
devamını gör...
tüm hataların hepsi tek bir noktaya çıkıyor devrimlerin tepeden inme şekilde, halka rağmen yapıldığına. diğer şekilde halkla bütünleşerek bir süreç dahilinde nasıl yapılırdı ne olurdu bilmiyorum lakin en azından tarih denen ve gerçekleri yazması istenen sosyal bilim üzerinde bu kadar karalama, bu kadar manipülasyon yapılmasaydı yapılan tüm hatalar bir şekilde süreç içinde kendi kendini düzeltebilirdi.
bu açından ilk sıraya koyduğum hata tarihle ilgili olayların tamamen yeni devletin çıkarlarına göre değiştirilmesi, yeniden yazılması ve sonradan düzeltilememesi.
ikinci en büyük hata laiklik ilkesinin devlet üzerinde ki din etkisini kaldırmak yerine devletin dini şekillendirmesini ele almak şeklinde işlenmesiydi. diyanet işleri denen kurum vasıtasıyla milletinin dinine şekil şemal verilmeye çalışılması.
bir başka hata ise mustafa kemal in kendisinin yaratmadığı birilerinin onun adına yaratıp kendi çıkarına kullandığı kemalizm denen ideolojiye karşı sessiz kalmasıdır.
ve daha daha büyük bir hata olarak kendisi aramızdan ayrılırken yerine doğru bir lider doğru bir parlementer sistem bırakamayışıdır.
tabi bu son dönemlerde yapılan hataları mustafa kemal e yüklemek ne denli doğrudur bilemem zira yıllarını cephelerde sonrasında yeni cumhuriyetin filizlenmesinde harcayan bir liderin bunca şeyin verdiği sıkıntının yorgunluğun ardından birde amansız bir hastalığa yakalanıp sağlığını kaybetmesi ister istemez kontrolü yavaş yavaş yıllarca onun yerinde gözü olanların eline kayması onun hatası denemez tam olarak. yinede herşeye rağmen gerçekten aklı selim düşünen , fikir veren ve haddini bilen bazı silah arkadaşlarını zamanında dinleyip yanından uzaklaştırmasaydı güç belkide ondan sonra ki yanlış ellere kalmayacaktı.
devamını gör...
dünyanın her yerinde devletine isyan edenin sonunu bilmediğini, mecburen öğrendiğini ve hala canının yandığını düşündüğüm bir yanlı zihnin ürettiği boş bakış. bu mudur yani. bula bula bunları mı buldun.
devamını gör...
alaturka müzik, türk müziği şimdiki anlayacağımız haliyle türk sanat müziğini yasaklaması.
bir süre icrası da yasaklandı şeklinde yorumlanmış ve radyo gibi resmi yerlerde icra edilmemiş ancak daha sonra sadece eğitiminin yasaklanması şeklinde devam etmiştir. resmi olarak sadece batı müziği eğitimi yapılmış ve bu eğitim yasağı 1976 yılında bir türk müziği konservatuvarı açılıncaya kadar devam etmiştir.
devamını gör...
yeni devlet kurarken eskisinin kötülemesi gayet normal. zaten eskisi sağlam dursaydı yenisi kurulmazdı. hükümetler benzerini yapmıyor mu? hatta aynı parti kendi siyasi iktidarı döneminde kurduğu hükümetlerin icraatlarını yeri gelince eleştirebiliyor.

ayrıca yorumlarken dönemin koşulları iyi analiz edilmeli. yıkılan devlet yap boz misali durumu kurtarmak için her türlü yolu denemiş ama yine de başarısız olmuş. radikal dönüşümleri zorunlu kılmış. yeni cumhuriyet kimi alanlarda başarılı kimilerinde başarısız olmuştur.
misal laiklik mevzusu. laiklikten ne anladığınıza göre değişir.

benim nazarımda daha önce de bahsettiğim üzere en büyük hatası latin alfabesine geçmemizdir. ikili düzen daha sağlıklı olabilirdi. ikili düzenden kastım arap alfabesi ile latin alfabesinin birlikte öğretilmesi. şimdi birileri beğenmeyecek ama arap alfabesi dünya'da geçerliliğini yitirmekte. en basit örneğiyle arap nüfusuna oranla internette kayıtlı arapça metin sayısının çok az olduğuna yönelik istatiksel çalışmalar var.
devamını gör...
onu bunu bilmem, her liderin kendi döneminde hataları da vardır doğruları da. hatalar dönemin şartları icabı ile görmezden de gelinebilir, kaldı ki mustafa kemal bir çok hatasından gelen tepkiler sebebiyle de dönmüş bir insandır. bunlara sadece tarihi birer anekdot olarak da bakmak en iyisidir derim sağlıklı zihinler yetiştirebilmek açısından. bu mustafa kemal özelinde de değil sadece. herkes için böyle olmalıdır.

kaldı ki, yapılan hataların verimli/yararlı yönleri de görmezden gelinerek gayet sığ bir bakış açısıyla "bu hatalıdır külliyen kaldırılmalıdır" demek de saçmadır. (örneğin, latin harflerinin resmi alfabe olması kaçınılmaz bir durumdu. romantik tahayyülelere kapılmak yersiz. standardizasyonu ve idrakî mütekabiliyeti olmayan bir resmi alfabe ile memleket bir adım ileri gidemeyecekti. amma velakin, bu eski alfabenin yasaklanmasını, eski yazı öğreten şahısların cezalandırılmasını haklı çıkarmayacağı gibi, harf devriminin eski yazıyı yasaklamış olması da latin harflerine geçişin elzem olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir vs. )

amaaaaaaa ! , bu milletle hiç bir bağı bulunmayan bir güruhtan bir burjuva sınıfı yaratma projesinin bize verdiği zararın ceremelerini halen daha çekmekteyiz, doğruya doğru. malesef bu konu geçiştirilemeyecek kadar büyük bir konudur. net konuşmalıyız ki mustafa kemal'in burada hatası da vebali de büyüktür. ben bunu bilir bunu söylerim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar