ateist ahlakı

japonların yüzde yetmişi ateist. kalan nufus şintoist, budist az miktarda hristiyan. yani islama göre hepsi müşrik ve kafir. bir islam kültür uzantısı olan işid e göre hepsinin boğazlanamsı gerekir. ve küçük bir yolsuzluk olsa ilgili bakan istifa ettiği gibi, bu nedenle intihar etmeside olağan karşılanıyor. tokyoda bir yıl içerisinde düşüpte bulunan paranın 127 milyon doları bulanlar tarafından sahibine teslim edilmiş. sahibi bulunmayan para yasal olarak buluna gectiği içtin hiç kimse bu parayı kabul etmiyor ve kamu hizmetine bağışlanıyor.
devamını gör...
buna ateist ahlakı denmez...

ben ülkemden böyle nice haber bulurum...

hatta ayağı kirli botlarla olan bir madenci kardeşimiz hepimizin gönlünde taht kurmuştu...

alija okuyanlar bilir bu farklı bir şeydir...

ne diyordu dünya durdukça durası eseri doğu batı arasında islam'da...

bir bina düşünün dördüncü kat alev alev..

bir kız var...

kurtarmaya bir ateist dalıyorda müslüman dalmıyor...

bu işte farklı bir şey...

neyse alija okuyun efendim...

zira alija nefesine çok ihtiyacımız var...
devamını gör...
olmayan şey. ahlak yaratmakla aynı kökten gelen bir kelime. ateist için olsa olsa atomlar arası çıkar ilişkisi olur. bir ateiste göre bizler kendi kendinin varlığını biliyormuş numarası yapan atom yığınları olduğumuzdan, yani aslında ben yoğum, ahlak diye bir şey ateistler için söz konusu değildir. çıkar varsa hareket vardır, yoksa yoktur. evrim de böyle işler.
devamını gör...
iki sene önce gittiğim sağlam bir konferansta dindar ahlakından katbekat üstün olduğu iddia edilen ahlaktır.

bindik uçağa gittik konferansa falan. adamı da taa amerikada prestijli biryerlerden getirmişler, güzel. adam başladı konuşmaya, iyi de konuşuyor. ama biraz militant bir ateist. militantın her cinsi gibi çekilmiyor pek.

--- alıntı ---

neyse velhasıl adam diyor ki: aslında dindarların ahlak demiri ödüle dayalıdır. çok basit bir denklem: fakire yardım et ki sonsuza dek yanmayasın. yani aslında kendini kurtarmak yani yine bencillik bazlıdır. mesela şimdi sen ya dünyada 5 dolar daha fakirleşip öbür dünyada yanmayacaksın, ya da 5 dolar için akılalmaz acılar çekeceksin. bu bir seçim gibi gözükse de bir seçim değildir.
bir de ateist ahlakına bakın: pırıl pırıl. birine yardım etmesi için ortada hiçbir sebep yok (artniyetleri saymadığını vurguladı bu ara bir 5 dakika kadar). gene de yardım ediyor. azıcık düşünüldüğünde fark açık. dindarların ahlaklı olduğunu iddia eden biriyle aynı masaya dahi oturmam. (burda zaten iyice koptu gazı alınca)

--- alıntı ---

böyle makinalı tüfek gibi tararken 2 3 mantıklı noktaya da sıktı ama genelde delik deşik etti heryeri. gitti 2 saat konuştu, biz de dinledik. ha kötü mü oldu, hayır tabii. düşünmüş olduk.
devamını gör...
japonlardaki durum ateist olmalarından değil kültürlerinden kaynaklanıyor. yapı itibariyle saygılı ve dürüst insanlar. bu kıyasla gidersek eğer bizim türkiye üzerinden kıyas yaparsak mesela, ateistler çok ahlaksız insanlar çıkarlar.
devamını gör...
din kaynaklıdır.

hayatları dinin onlar hakkında yaptığı muhteşem tespitleri kendilerince geçersiz kılmak için ahlâklı olmaya çalışmakla geçer.

devamını gör...
nefsin başladığı yerde biter.
ben bu parayı alırsam çevrem ne der? beni ne kadar aşağılarlar? bunlar iki basit soru. japonun kültürüyle alakalı.

müslümanın düşünce yapısı bu değil ki?
ben bu parayı alırsam çevrem değil Allah beni neyle sorgular? diye bakar olaya. bu da müslümanın en basite indirgenmiş ahlaki duruşu.

yani konunun ateizmle alakası yok. bunun kültürel bir temeli var. doğu kültürüne has ezoterik bir şeyler de aranabilir. ki başlangıç için iyi bir yer gibi duruyor.

devamını gör...
hepsinin tek bir ahlak ölçüsüne sahip olduğunu söylemek yanlış olur..
"ahlaklı" olarak belirtilen, yani belli hassasiyetleri olan, karakterli olan ateistler için "ahlak" bir dindir. çünkü madem bir tanrı olduğuna inanmıyorlar, madem dünya tesadüfen oluşmuş, onlar da dünyaya tesadüfen gelmiş ve öldüklerinde de yok olup gidecekler, o halde neden "ahlaklı" oldukları sorulduğunda bunun tek mantıklı açıklaması "ahlaklı olmak için"dir..yani ahlakı bir din olarak seçmişlerdir kendilerine.. ateistlerinin bir kısmının böyle olmasının sebebinin de yaratılıştan gelen temiz fıtratlarının tam olarak bozulmamış olmasından kaynaklandığını düşünüyorum..
yoksa bunun dışında, davranışlarından ötürü hesap vereceği bir esas mercii olmadığına inanan bir insanın, davranışlarını, yaptıklarını sınırlandırmak, kısıtlamak için herhangi bir sebebi olamaz..
devamını gör...
vardır. yadsınamaz ahlaktır.

ateizm'in kendi başına ahlaki dayatmaları olmasa da; ateist ahlakın varlığı gerçektir ve şaşırtıcı da değildir.

ahlak, bilinenin aksine din ve inançtan çok "yaratılış/fıtrat" eksenli bir olgudur. nice din/inanç sahipleri vardır ki kendi dindaşlarını/ inanç birlikteliği yaptığı kimseleri utandıracak tavır ve davranışlardan kendisini alamaz. kimi "ateist, deist ya da agnostikler" vardır ki çoğu dindardan daha dürüst ve ahlaklıdır.

din ve inanç, insana ahlak öğretmez! sadece kimlik kazandırır ve o kimliğe uygun "rol yapma" ve "rolünü iyi oynama" becerisi kazandırır. bir çok dindarın, inancını kaybettikten sonra ahlaki çöküş yaşaması; aslında karakterinde zaten var olan zaafların, önünde ki inanç "setinin" yıkılması sonucu ortaya çıkması ile alakalıdır.

ahlak köken itibariyle de "hulk/halaka" kelimeleri ile aynı köktendir ve "yaratılış/fıtrat" kaynaklı bir olgudur.

amiyane tabirle "ahlaklı" olunmaz "ahlaklı" doğulur.

şunu anlıyorum, bunu kabul etmek islamcıların bir çok teorisini yok ettiği için kabullenmesi zor. ama -bence- gerçek olan bu. peki, senin gerçeğin nedir?
devamını gör...
maturidiliğe ve mutezileye göre mümkündür yalnız japonların burada örnek verilmesi çok saçma olmuş. bir defa japonya feodal geleneklerine bağlı bir toplum oldu yakın tarihe (bak. meici restorasyonu) kadar. samuraylık deyip karikatürize etmeyiniz. japonya'da gelenekler halen had safhada. japon başbakan abe daha geçen yıl mı ne sırtında sopa kırıyordu ritüel olarak. japonlar kendilerini dinsiz olarak tanımlarken sizin anladığınız türden bir dinsizlik değil bu. yahu japon imparatoruna aşkın bir kutsallık atfediyor halk siz metafiziksiz ateizm sanıyorsunuz. az buçuk wikipedia'da iki satır okusanız bile bu bilgiye erişebilirsiniz.

--- alıntı ---
Most of the Japanese (50% to 80% considering degrees of syncretism with Buddhism, shinbutsu-shūgō[3]) pray and worship ancestors and gods (神 kami, shin or, archaically, jin) at Shinto shrines or private altars, while not identifying as "Shinto" or "Shintoist" in surveys.[4] This is because these terms have little meaning for the majority of the Japanese,[5] or they define membership in Shinto organisations or sects.[6][7] The term "religion" (宗教 shūkyō) itself in Japanese culture defines only organised religions (that is religions with specific doctrines and required membership).[8] People who identify as "non religious" (無宗教 mushūkyō) in surveys actually mean that they do not belong to religious organisations, even though they take part in Shinto rituals and worship
--- alıntı ---

sosyotropi toplumda bir özellik. ikinci dünya savaşı bitimine kadar japonya'nın vahşi militarizmine de mi ateist ahlak sebep oldu? cevap hayır. japonlara dair iyi şeyleri alt alta yazdığınızda ve japonların ateistliğine bağlantı yaptığınızda bu bir totoloji oluyor, argüman değil. ben üç satırlık google sorgusunda japonyadaki çocuk pornosu anime kültüründen girer, daha nerelerden çıkarım.

üç kuruşluk bilgilerinizle burada ahkam kesiyorsunuz. aç bari dawkins, harris falan oku, onlar entelektüel antiteistler hem de sofistikeler senin gibi zır cahil değil. ateist misin ateizme sempati mi duyuyorsun bilinmez azıcık donanımın olsun. bak mesela mavera çatır çatır savunuyor ateizmini adamda bir ilke omurga var.

buyuk ayi nam birader sen son birkaç yıla kadar böyle değildinmakul adamdın pkk'ya bile eleştirel bakıyordun ne oldu da böyle dine bakışını travmatize ettin. acıyorum yeminle şu irtidat sendromu geçirenlere. dini hayatlarından çıkarıyorlar ama hala din hayatlarının merkezlerinde. dine inanırken pozitif bir merkezdi, şimdi negatif.
devamını gör...
nasıl ki bir müslüman ahlakı için "ben müslümanım, bir yaratıcım var, sahibim var, o beni görüyor" diye şuuren düşünmüyor da çoğunlukla bunu toplumsal öğreti veya bir çocukluk kazanımı olarak gerçekleştiriyorsa,
aynı şekilde bir ateist için de durum böyle.(en basit anlamda) yere çöp atmamayı, ya da hiçbir denetim olmadan akbil basmayı öğrenmişse doğuştan ateist bir avrupalı, bu onun sosyal kazanımıdır.

ama aklı başında olup, şuuren kendisini bir sokak kedisinden farklı görmeyen insan için nasıl bir ahlaktan söz edebilirsiniz ki?

neden çalmayayım?
neden istediğim kızı kandırıp günümü gün etmeyeyim?
neden kimse yokken akbil basayım? enayimiyim? kime hesap vericem?

ne de olsa toprak olup çürüyüp, yok olacağım. ne diyor du o menhus şarkı;
"bas bas paraları leylaya bi daha mı gelicen dünyaya?"
bi daha mı geleceksin dünyaya? ne ahlakı? zevk ve ezmek için yaşa...

tekrar edelim aklı başında bir insanın dediği gibi; "tanrı yoksa her şey mubah"
devamını gör...
seküler ahlakta insanın sorumluluğu en iyi ihtimalle 2 boyutludur.
1. kendine karşı sorumluluk (vicdan)
2. topluma karşı sorumluluk (sosyotropi)

islam'ın yanı sıra diğer semitik dinleri de katabileceğimiz dinsel ahlakta ise insanın sorumluluğu 3 boyutludur.
1. kendine karşı sorumluluk (vicdan)
2. topluma karşı sorumluluk (sosyotropi)
3. Allah'a karşı sorumluluk (ihlas)

bu bakımdan, teorik karşılaştırmaya hiç girmeden, dinsel ahlak pratikte seküler ahlaktan daha üstün, derin ve aşkındır.
devamını gör...
ateist birinin ahlakı aşkın değerlerle temellendirmek, ahlakı aşkın güçle tanımlamak, ahlak yasasının varlığını ya da yokluğunu aşkın güce bağlı olarak iddia ya da ispat etmek gibi bile bir derdi yoktur. adam zaten ateist, aşkın güç diye bir mefhumu yok.
adamda aşkın bir güç mefhumu yokken bile, bireysel özgürlüklere daha saygılı, daha az suç işliyor, daha az şiddet uyguluyor. hadi teistler bunu açıklasın!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar