ateist ile evlenmeyin

Allah'ın emridir.

kafir ile evlenmek müslümana haramdır.

özellikle müslüman kadınlar kafir biriyle asla evlendirilemez.

evlenirse dinden çıkıp kafir olur.
devamını gör...
aynı zamanda islam'ın buyruğu. bir müslüman hiçbir şekilde bir ateist ile evlenemez.

son zamanlarda ateistlerle flörtleşen sözde "müslüman"ların sayısı arttığı için çok büyük bir bölümü müslüman olan ülkenin milli eğitim bakanlığı da gerekli uyarılarda bulunuyor. insanların maymunlardan geldiğine inanan bir ateist değilseniz rahatsız olacak bir şey yok.

müslüman çocukların biraya, baleye özendirilmeye çalışıldığı günlerden bu günlere. gerisi gelir inşallah...
devamını gör...
lise 3 ve lise 4 kitaplarına yer alan ibare. lan sen ne hakla çocukları böyle yönlendiriyorsun diyen kimse yok aga. en demokratik, bilimsel ve çağdaş kelimelerini yanyana getirmek kolay lan, iş pratikte uygulayabilmek.
devamını gör...
lisedeki çocuklar kafir mi ki bu uyarı eleştiriliyor? tam aksine, ağaç yaşken eğilir. hatta dinsizlerin propagandaları dikkate alındığında bu eğitimin liseden de önce verilmesi gerekiyor. dizilerde sabah akşam kafirlerin propagandası yapılırken sorun yok, islam'ın emri müslümanlara hatırlatılınca auvvv.

ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun...
devamını gör...
islamiyet anlatılıyorken deniliyorsa çok yerinde bir ifade.. Allah'ın dini anlatılırken Allah'ın emrini mi saklayacağız? gerçi maddenin halleri anlatılırken, araya,"ateistlerle evlenmeyin" denileceği de bana hiç mantıklı gelmiyor.
devamını gör...
yahu çocuk bu çocuk. 18 yaşını geçsin kendi aklı fikri ile bulsun doğrusunu. böyle dayatmalarla sağlam bir sonuç da elde edilemez. dini değerleri dibine kadar öğrensin, buna karışmam ama bırakın kendi öğrensin. ne demeye zorluyor, dayatıyorsunuz? bu, ulaşılmaya çalışılan şey açısından da zararlı zira.
devamını gör...
seküler modern dünyada belli ki tepki çeken tavsiye. böyle tepkileri normal karşılamak lazımdır.

ergenlik çağımızda anlayamazdım bunları. ama zamanla dünyayı tanıdım ve öğrendim. din ve iman mevzuuları, genel olarak bu seküler dünyadan kovulmaya çalışılıyor.

iş, seküler dünyanın penceresinden bakarsak; iman edilecek dünya da bu 'yaşamın dünyasıdır'. o halde buradaki kurallara, kaidelere uyulmalıdır. zira bir şekilde üstündürler. vakıa, iman'ın dünyasından bakarsak, hak ile batıl mücadelesinde çözülür bütün denklemler.

ateist ile evlenebilir mi? inanıyorsanız, yani imanınız varsa, kur'andaki hükümler açıktır. ateistlerin dünyada ne gibi yüksek değerleri ifade etmesi iman açısından hiç sorun değildir. zira hepsinin canı cehennemdedir.

Allah'ın bir sinek kanadı kadar bile değer vermediği üç kuruşluk dünya için tartışmasına bile girilmez.
devamını gör...
milli eğitim bakanı şahsen böyle bir tavsiyede bulunabilir. ısrar edebilir, tekrar edebilir.

bakanlık adına, ders kitaplarında ya da makamına ait yayınlarda ise bunu söyleyemez. söylerse dayatma olur. dinimize ait değerleri dayatırsanız çoğunlukla tepki alırsınız. rabbimizin yoluna güzel öğüt ve hikmetli sözle çağırmalısınız (ayrıca laik devlette bunu yapmanız hukuksuzdur, "o zaman önce ordan başlamak lazım" derseniz ona bişey diyemem).

zamanında yavuz sultan selim anadolu'daki bütün hristiyanların zorla müslüman yapılmasını şeyhülislam zembilli ali efendi'ye sormuş, "zinhar caiz değildir hünkarım" cevabını almış. çünkü insanlara inanmadıklarını dayatmak zulümdür. peygamberimizin metodu bu değildir.
devamını gör...
bu konuda ahkam kesmek kimsenin haddi olmamalıdır.
inanç ve din gibi kişiye özel konuların, çarşaf gibi ortaya serilerek çekiştirilmesi, yargılarda bulunulması, sorgulanması, maneviyatın kutsallığına en büyük hakarettir.

evlenin efenim, iyi insanlarla, doğruluğu, güzelliği, erdemi, hoşgörüyü kendine yol yapmış, tüm evreni sarıp sarmalayacak büyüklükte yüreği olan insanlarla evlenin.
gerisini sizin konunuz değildir, onun özelidir.
nokta!
devamını gör...
doğru bir söylem. mesela ateist bir adamla evlenmeyip; dindar bir adamın ortanca hanımı olmalısınız.

edit: ammma da eksi verdiniz ya. tamam 1. hanım olun bari.
devamını gör...
müslüman bir kişi buna itiraz edemez. yok zaten inanç onun hayatında bir yer teşkil etmiyorsa böyle bir uyarıyı ona yapma ihtiyacı hissetmezsiniz.
devamını gör...
kur'an'da Allahın emri varken, konuşanlara ne yazık...

"müşrik erkeklerle, iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın."(bakara, 221)

"ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin..." (bakara, 221)

"...sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. "(maide, 5)
devamını gör...
şimdi birincisi neymiş ne değilmiş nasıl bir çarpıtmadan geçmiş vallahi üşendim bakamıyorum.

din dersinde anlatılıyorsa, ben "ateist" diye özelleştirmesinden başka bir beis göremedim şahsen. müslüman müslümanla evlenebilir. yani ?

ha yok, meb'in hazırlayıp da ders/müfredat haricinde dağıttığı bir kitap falansa bilemeyeceğim bak orası bir takım açılardan sıkıntılı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar