ateist olma şartları

dinlerle uğraşmamak olsun.

zira ateizm dinlerle ilgilenmez.
sizin kitabınız aslında şöyle, peygamberiniz böyle gibi söylemler ateizmin amacı değildir.

madem ateist oldun; bari kalitelisinden ol.
devamını gör...
hakikate sahip olduğunu düşünen insanlar,hakikat arayışı içindeki insanı bazen zavallı bazen kalbi kararmış gibi görebilir.türkiyedeki ateistlerin neredeyse tamamı kalitesiz ateist.hakikati islamda değil başka bir şeyde bulmuştur.ama bulmuştur.bu açıdan kalbi kararmıştır.tıpkı müminler gibi...bu karalık tüm hakikat sahiplerinin ortak noktası.ama hiçbiri ürkek ve zavallı değildir.arayış içindeki bir zihni cesareti kadar ürkekliğinden ve zavallılığından da tanıyabilirsiniz.bunu buraya neden yazdım bilmiyorum.ama yazasım geldi.
devamını gör...
1. evrime inanmak.
2. islam düşmanı olmak.
3. alkol kullanmaya başlamak.
4. tanrı demek.
5. inşallah, maşallah gibi kelimeleri bir daha hiçbir şekilde kullanmamak.
6. ateist olduğunu her fırsatta belli etmek.
7. bütün inançlıları yobaz olarak görmek.
devamını gör...
ağırdır.
bir kere kimseye minnet etmeyeceksin*, dua bile yok ulan. korktuğun zaman aklına kimse de gelmiyor.
bir de yetmezmiş gibi güneşi kendin doğurup batırıyorsun. vallahi zor zanaat.
devamını gör...
genellemelerden uzak duralım ama bazıları için;

dindar insanların beyinsiz olduklarına ve dogmalar içinde boğulduklarından mantığa dair hiç bir işi hakkını vererek yapamayacağına inanmak.
devamını gör...
kendine inanmak ama tanrıya inanmamak. kendini tanrıdan daha güvenilir bulmak. bu şey gibi; babasının kendisine yapamazsın evladım demesine inanmayan çocuk gibi. kendini haddinden fazla büyütmek. ateizm çoğunlukla düşünsel değil duygusal bir inanıştır.
devamını gör...
ülkemizde çok büyük bir çoğunluk için sadece islam karşıtı olmaktır. ve yine bu büyük çoğunluk sadece daha cool gözükmek için böyle bir düşünce içerisinde. muhabbet ettiğim insanların çoğunda gördüğüm durum şu, internet üzerinden meşhur birkaç ateistten birkaç argüman okuyor ve sonrasında kafada deli sorular. ancak yine internetten yapılacak kısa bir araştırma ile bu sorulara verilen ve hem aklı hem de kalbi tatmin edecek cevaplar bulmak zor değil. ben burada başka bir şeye değinmek istiyorum aslında.

bu soruların sorulması tabii ki yanlış değil nihayetinde bizler kendimize şunu sormalıyız ne zaman islam dinini seçtik, müslüman olmaya ne zaman karar verdik? ben bu soruları kendime sorduğumda fark ettim ki sandığımdan çok daha yakın bir zamana dayanıyor. maalesef bizler müslüman bir ailede dünyaya gelince böyle sorular sormakta zorluklar çekebiliyoruz veya gerek duymuyoruz. ve yine toplum olarak bu tarz sorulara karşı tabularımız var ancak bu tabuları yıkmamız gerekiyor. neticede insan olmanın gerekliliği olarak bizler bu soruları soracağız, bir derdimiz olacak ki sonrasında bir şeyler şekillenmeye başlayacak. ancak bu soruları sorabilmek için biraz sistemin dışına çıkmak gerekiyor sanki çünkü gündelik yaşantımızda bizleri meşgul eden o kadar çok uğraşımız var ki bu sorulara sıra gelmiyor. uzattım biraz ama içimden geçenler bunlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar