ateist olup huzuru bulmak

#özgürler 

gerçekten ateist olan için ne mümkün... hiç olacak olmanın vereceği acının yanında huzur mu kalır... yani hiçsin, en adi varlıktan çok ötede, hiç...
devamını gör...
eğer tanrı varsa benim kadar huzurlu olduğunu sanmıyorum. bir kere kusura bakmasın ama çok başarısız. şu yarattığı ve yaratmış olduğu şeylerden memnun mudur, hiç sanmıyorum. öfke sorunları olduğu bahsine girmiyorum bile. sizin aranız benden iyidir onunla. gerçi siz de genellikle oruç tutmuyorsunuz, namaz kılmıyorsunuz, abdest almıyorsunuz, fakat belki benim gibi içki de içiyorsunuz. belki aranızdan bazıları tanrı'ya küfür bile ediyordur. bak onu ben hiç etmem. hiç bir canlıya küfür etmem ben. siz de zina yapıyorsunuzdur arada. gerçi ben fiili ohal durumuna bir tepki olarak ne helal, ne haram sevişmiyorum. fakat toplumda siz muteber müslümanlarsınız ben ise öteki Allahsız. neyse, yine de sizin aranız benden iyidir onunla. en azından dua edip arada bir şeyler istiyorsunuzdur. ben ondan bir şey istemeyecek kadar güçlü ve huzurluyum işte. rica ederim bir duanızda söyleyin bu kadar öfkeyle huzur da bulunmaz, başarı da sağlanmaz. son bir kere konuşalım kendisiyle. fakat rica ederim bu sefer mağralarda yahut taş tabletler üzerinde olmasın. açık açık söylesin karşılıklı herkes ne istediğini.

bugüne kadar geleneksel cebrail yöntemleriyle ne biz onun ne dediğini, ne de o bizim ne istediğimizi pek anlamadı sanırım. iletişim yöntemlerini gözden geçirmemizi öneriyorum. huzur için bu şarttır.
devamını gör...
terkettiği dini anlamamış olan ateist huzuru bulamaz.

Allah'ın; insanları ve cinleri ;mutlu ve huzurlu etmek için yarattığını kim söyledi?

dünya acı imtehanların olduğu bir sahnedir ve bu acıların kaynağının çoğu insanın kendi açgözlülüğüdür.

Allah hem imtihan, hem de dünyayı yaşanabilir bir yer kılmak için peygamberler ve kitap göndermiştir. ona uyanları cennetle müjdelemiş, azanları da cehennemle korkutmuştur. kitabında da adaleti, yardımlaşmayı ve paylaşmayı emretmiştir. böylelikle zor olan hayatı kolaylaştırmak istemiştir. sen Allah'ın sana verdiği hakka razı olma, gözünü doyuracak kadar mal, mülk, eğlence, oterite ve imtiyaz iste; insanları fakir, yetim, işsiz, hukuksuz bırak sonra da " Allah dünyada insanları mutlu edememiştir" de.

"biz istesek herkes iman ederdi"

yunus 99.

ancak insanın imanı kendi tercihine bırakılmıştır.

yani bir insan terkettiği dinin hak ve batılın savaşı olduğunu anlamıyor ,ona hayret ediyorum. "ateist olmuş , huzura ermiş!"

haydi git kuzey kore başkanını ve toplumunu da huzura erdir o zaman.

Allah'a inanmak için onunla birebir görüşmek isteyen ateist, kur'an'dan zerre kadar bir şey anlamamış demektir. Allah ile görüştükten sonra hakka uymayacak kimse var mı? Allah aklımızı kullanarak ona varmamızı istiyor.
devamını gör...
imkansızdır. zira Allah temiz akıl sahiplerini hidayete erdireceğini vaat eder.

böylelikle Allah'a nankörlükte ısrar eden bir ateist, bir saattlik dünya menfaati için sonsuz cehennem azabını göze almış demektir.

yani Allah'ın bildirdiği üzere akılsız, aklını kullanmayan, cahillikte ısrar eden kimsedir.

dünya hayatı kafir için cennet, müslüman için eziyettir.
devamını gör...
böyle bir arkadaşım hiç olmadı. yani ateist olup huzurlu görünen. neden diyeceksin. türkiye'de ateist olup faşist olan büyük bir grup var. ateist olma nedenleri türklüğün islamiyet öncesi bozulmamış yapısına olan hayranlıkları ve ırksal temellere dayanıyor. bir diğer grup ise ateist olduğu için yaşadığı ötekileştirmeyle öfkeli. hak veriyorum. sonuçta din merkezli bir ülkede ateist olarak yaşıyorsan varolmaya çalışıyorsan bir süre sonra defansif ve kızgın yapın olağan bir ruh halini alıyor. ateistlerin sosyal medyada sürekli islam üzerinden eleştirilerle uğraşması bir bakıma bundan oluyor. çünkü yaşadıkları toplumda gördükleri ve çektikleri sıkıntıların sahiplerinin din algısına karşı bir öfke duyuyorlar. onları yadırgamıyorum aksine saygı duyuyorum. bu ülkede müslümanlıkla hiç ilgisi olmadığı halde öyle görünen ve yaşayan binlerce insan var. hak yiyorlar, haram yiyorlar ama cumayı kaçırmıyorlar. çünkü din aynı zamanda sosyal yaşamdaki rollerinin bir parçası, elde ettiklerini kaybetmemek ve daha çok elde etmek için bir paravan. işte bu tiplere göre bana daha dobra geliyorlar, net geliyorlar, insani geliyorlar.
devamını gör...
bu nasıl bir saçmalıktır. ateist olup huzuru bulmak yani. altı üstü kendine ateist demişsin. oh sorumluluk yok günah yok sevap yok gibi sözlerle kendini kandırıyorsun. ne oldu yani birkaç sorumluluktan kaçmak seni mutlu mu etti. bu kadar mı başarısız bir hayatın vardı da bunu bir marifetmiş gibi anlatmaya bayılıyorsun. halı sahada maç yapıyorsun herkes ayağıyla oynarken sen eline almışsın topu gol atıyorsun. kural yok tam keyfine göre. o golü sayarlar mı lan pirenses. gıcık oluyorum bu tiplere. ateistsen ateistsin olum ne huzurundan bahsediyorsun. dinsiz olmak insanı nasıl mutlu eder? yine müslümanların günah dediğinden uzak durmak zorundasın ateist olmak seni bu sorumluluktan kurtarmaz ki. yere çöp atmak günah. hadi ateist oldun diye at bakalım. insan öldürmek günah. hadi öldür görelim. bir yaratıcıya inanmayıp bir şekilde onun kurallarına göre yaşamak zorundasın.
devamını gör...
deve kuşu gibi kafayı kuma gömünce görünmeyeceğini sanmak gibidir. gerçeklik karşısında kafayı gömünce yok zannedenler sorunlar karşısında da kafayı yok sayarak huzurlu olduklarını sanıyorlar. sıkıntıdan kurtulmak için hap içen ot içen enjeksiyon yapan da bir süre huzuru bulduğunu zannediyor.
devamını gör...
ben o kadar da huzurlu olduklarını düşünmüyorum. bu kadar huzurlularsa neden sürekli bir "dinlere sataşma" gereği duyuyorlar?
misal böyle arkadaşlar yokken kimse öyle kolay kolay ateizm tarzı başlıklara tanım girmiyor. ama son dönemde sayısı artan bu arkadaşları alakasız anlarda dinle ilgili başlıklarda tanım girerken görüyoruz sık sık. * ama ateist dediğimiz gurubun büyük kısmı böyle. dinle hiç alakası olmayıp kendi işine bakan ateist tanıdıklarım da oldu. hatta başörtünün henüz yasak olduğu yıllarda tanıdığım bir ateist arkadaş başörtünün ilkokulda bile serbest olması gerektiğini, bu konuda yapılacak her türlü çalışma ve eyleme de destek olacağını söyleyen birisiydi. neyse çok uzadı ama dediğim gibi büyük kısmı öyle huzurluymuş gibi görünmüyor bana.
devamını gör...
mümkündür.
kendi gerçekliğinizi oluşturursanız huzuru bulmak zor değil.
illa ateist olmaya da gerek yok.

huzur bozan din ya da dinsizlik değildir; insani hasletlerdir.
ateist olmak kıskançlık, dedikodu, bencillik, müsriflik, açgözlülük, inat, hırs gibi huylarlardan arındırmayı garanti etmiyor.
ateizm insanın doğasında olan ya da çok çabuk sürede kapılacağı bu anafora bir çözüm sunmaz. zaten öyle bir kaygısı ve amacı da yoktur. haliyle din ile huzur bulmanın ateizm ile huzur bulmaya oranla daha kolay olduğunu düşünmekteyim.

bir kere daha vurgulamak lazım; ateizmin insanlara huzur verme gibi bir derdi yoktur. ve dahi, dinleri tartışmaya açma, onları sorgulama amacı gütmez. onlar sadece dinlere uğraşmayı bir bilinç işareti gören az gelişmişlerin kaygısıdır;
gerçek ateizm o değil.
devamını gör...
islam dinine inanıyorum . kimin neye inandığı da açıkçası hiçbir zaman umurumda olmadı. isteyen ineğe tapıp huzur bulur, isteyen puta tapıp huzur bulur, isterse de hiçbir şeye inanmaz .ben dinimi seviyorum ve bununla huzurluyum.

ama rahatsız olduğum nokta, islam'a inanıp da islama inanmayanlara saygısız olan milyonlarca insanla birlikte yaşıyoruz bu ülkede. sözlüğümüzde de var bu mesela.

yukarıda ateist bir yazar arkadaşımız düşüncelerini yazmış hemen onlarca eksilenmiş. yahu adam inanmak zorunda mı? yok Allaha inanmıyorsa huzur bulması imkansızmış, yok cehennemde yanacakmış.bir sürü vırvır..

size ne kardeşim? ha, kendi dininin güzelliklerini anlatırsın,adamı ikna edersin ne güzel ama sen daha kendi dininin gereklerinin ne kadarını yapıyorsun da başkası hakkında hüküm veriyorsun?

kimse için önyargılı olmamak ve hüküm vermemek lazım . herkesin huzuru kendine. müslümanı da ,hristiyanı da ,ateisti de huzurlu olsun kardeşim, hep birlikte huzur içinde yaşayalım.. kim nasıl huzuru bulursa bulsun,yeter ki bulsun..
devamını gör...
'ateist olmak' ile anladığım sıfırdan bir oluştan ziyade teist, politeist, deist, agnostik gibi başka bir kimlikten ayrılmak.

bu iki şekilde olabilir bana kalırsa.

1.'si kendi açısından gerekli ve yeterli bir düşünsel süreç izlemiş, fikrin namusuna samimiyetle riayet ederek emek vermiş bir kimsenin ulaştığı en rasyonel sonuca meylederek bu kimliği değiştirmesi..

2.'si kişinin toplumsal / çevresel etmenlerle, herhangi bir birikime, düşünsel bir bagaja yaslanmadan, duygusal, genellikle popülist bir yönelim sonucu yeni bir kimliğe bürünmesi..

eğer bahse konu yönelim 2.'si ise aranan şey dönüşülen kimlik fark etmeksizin huzur değil hazdır. hazzı talep eden ise bunu kendisi yaratacağı için aradığını bulur.

yok eğer içinde bulunulan durum 1.'de ifade edilen ise; zaten bu seçilen yol doğası gereği huzurla ilişiği olmayan bir yol. yürüdükçe daha da huzursuz eden, huzursuz ettikçe daha da yürüten.

sonuç olarak bu dünyada huzur diye bir şey yoktur gencolar. olmak zorunda da değildir zira. ulaşılan tüm en rasyonel sonuçlar kendi sorularımıza aldığımız cevaplarla şekilleniyor. her cevap yeni bir soruyu meydana getirdiğinden sormaya devam ediyoruz.

ancak, konuya hayatın sonlanacağı gerçeği üzerinden yaklaşacak olursak ortalık karışıyor. 'öteki dünya' tasavvuruna sahip kimliklerle sınırlı olmak üzere geleceğe yönelik bir huzur olasılığı mevcut. bunu rasyonalize edebilmek için ise kişinin biraz kendi sorularının dışına çıkması gerekiyor.
devamını gör...
olabilir ama diğer yandan olmayabilir de. kesin olan şey burası leş gibi kibir kokmuş. evet evet, siz hakikat yolundasınız!
devamını gör...
yıllar önce denedim, olmadı. aradığınız huzura ulaşılamıyor diye mesaj aldım evrenden. tekrar müslüman oldum.

en azından şahsım adına yanlışlayabildiğim düşünce.
devamını gör...
hiç olduğunu öğrenmek demiş birisi, senin dünya üzerindeki konumun hiç olduğu için tüm umudunu cennete bağlıyorsun sana hayali hurilerinle iyi eğlenceler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar