ateistlerin dinlere saygısızlığı

ezikliklerindendir, zira ezik olmayan bir ateist saygı ile yaklaşır benim inançsızlığım bana sizin dininiz size yaklaşmında bulunandır. ha birde eziklik sebebi yaradıcı kavramına inancı olmadığından varlığını ispat edecek mantıklı şey bulamadığından hasedinden saldırıyor olaiblir!
devamını gör...
herhangi bir anormalliği olmayan durumdur.

adam bir tanrıya inanmıyor. dinlerin de insanların uydurduğu, birbirini çokluk tekrar eden pagan öğretiler olduğunu düşünüyor olabilir. hatta bir dini olan kişileri ahmak dahi buluyor olabilir.

toplumsal ve bireysel etikte şöyle bir sıkıntı var;

bir yanlışı tanrı korkusu ile yapmamak. yani, inanmasak yapacağız. özümüzde bir sıkıntı var.

diğer açı da yanlış değil; neticede inanılan dinin bir konsepti, bir kurallar silsilesi var. dindeki her emir genel ahlak ve toplum kuralları ile uyuşmak zorunda değil. çakışan, kesişen yerlerinin çok olması da doğal, zira yüzyıllardır süren toplumsal sosyal evrim ve dinler iç içe geçmiş durumda.

islam durduk yerde adam öldüremezsin diyor. bunu toplumsal etik de söyler.
islam domuz eti yiyemezsin de diyor. bunu genel etik söylemez, zira kimseyi pek de ilgilendiren bir konu değil.fakat din bunu kale almak durumunda değil. inanırsan yaparsın; yapmazsan da getirisine katlanırsın.

dolayısı ile bir ateistten, sosyal etik kurallarına bağlılığı hariç, böyle bir edim ben beklemem. senin dinin sana, benimki de bana; inanan literatüründen. dolayısı ile böyle bir erdem, iman sahibine yakışır. ateist de edinebilirse,en azından bir adım atmış olur. gün ola ki, ışık ona da görünür, kalbi dönüverir; takdir-i ilahi; belli mi olur kimde kalacak iman.
devamını gör...
Allah'a kitaba küfreden insanlarla büyüyünce çok iyi anladığınız durum. insana ait ne kadar değer varsa paramparça ederler. biz inanmıyoruz diyene saygı gösterilir ama böylelerine asla.
devamını gör...
valla Allah'tan korkmayan insandan beklerim ben. düz mantık düşünürsek hesap vericeği bir şeyin olmadığını düşündüğünden sadece içinden geleni yapar ve bazen dine saygısızlık olur bazen insana bazen hayvana...
devamını gör...
nankörlüklerindendir. halbuse bütün dinler ateistlere aşırı saygı duyar, katledilmeleri gerektiğini söylemez, lanetlemez, öldükten sonra sonsuza kadar yakılarak işkence ve ızdırap çekeceklerini söylemez, hayvana benzetmez...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar